Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Accuphase E-370: nová verze legendy

18.12.2015, Petr Štefek, aktualita
Japonská firma Accuphase vypustila do světa další inkarnaci svých legendárních integrovaných zesilovačů. Tentokráte se osvěžení dočkal střed nabídky v podobě tranzistorového modelu E-370. Nyní již na upgrade čeká pouze starší model E-260.
Legendární japonský výrobce audio komponentů Accuphase si pro nás přichystal na konec tohoto roku zbrusu nový integrovaný zesilovač E-370, který nahrazuje dosavadní model E-360. Accuphase je stále věrný tradici, a tak i zde najdeme velké VU metry a pro Accuphase klasické provedení. Zesilovač pracuje ve třídě AB (třída A zůstává vyhrazena pouze pro nejvyšší model E-600), takže mnoho změn na první pohled nenastalo. To ostatně nebývá u japonských výrobců zvykem, protože se soustředí spíše na pilování zvukových kvalit svých produktů, jak jen jim to výrobní rozpočet na dané zařízení dovolí. Ostatně proč měnit to, co je již téměř dokonalé.

Accuphase se poslední dobou činí a s malými prodlevami vysílá do světa nové produkty. Vzpomeňme na nedávno uvedený integrovaný Accuphase E-470 nebo koncový zesilovač A-47 či levnější model A-36. Tentokrát přišel na řadu střed nabídky integrovaných zesilovačů, což znamená obměnu modelu Accuphase E-360. Na rozdíl od koncových zesilovačů z názvu tohoto modelu nic zásadního nevyčtete. Nový integrovaný zesilovač disponuje 100 W na kanál při 8 ohmech ve třídě AB. Provedení je jako obvykle bezprecedentní v dané cenové relaci. Accuphase opět zvolilo osvědčené MOS-FETy a tentokrát v konfiguraci 2 párů v paralelním zapojení push-pull na jeden kanál.

Accuphase E-370 si zachovalo klasické ručičkové VU metry, což odpovídá strategii firmy, která pouze u vyšších modelů nahrazuje VU analogové metry digitální displeji (dobrý příkladem je model E-600 a A-70). Právě VU metry byly u zesilovačů Accuphase téměř kultovní záležitostí a jejich odstranění vyvolává často mezi ortodoxními vyznavači značky značnou nevoli. Accuphase E-370 disponuje velmi dobrou hodnotou damping faktoru (400). V případě 4 ohmů je výkon úctyhodných 150 W na kanál. Accuphase je jako značka známa tím, že jsou pod ní schovány opravdu dobře navržené stabilní zesilovače, které se přes skromný papírový výkon nemusíte obávat zapojit ani k náročnějším reproduktorům, jejichž impedance klesá i ke 3 ohmům.

Na výstupech jsou místo relátek použity MOS-FET přepínače, které mají přispět k vyšší životnosti celého přístroje. Jinými slovy to znamená, že zbytek života můžete s klidem strávit ve společnosti Accuphase. Samozřejmostí je firemní technologie AVAA (Accuphase Analog Vari-gain Amplifier), kterou konstruktéři postupně vylepšují i nižších modelů. Firemní topologie MCS+ ovšem u tohoto modelu není použita (jedná se o obdobu Luxman ODNF). Hmotnost přístroje je téměř 22,7 kg a rozměry jsou pro Accuphase klasické, což znamená šířku 465 mm. Integrovaný zesilovač je samozřejmě možné provozovat jako koncový zesilovač s jiným předzesilovačem, anebo naopak jako předzesilovač s jiným koncovým zesilovačem. Smysl má hlavně první možnost, kdy integrovaný zesilovač zakomponujete do svého domácího kina jako koncový zesilovač pro přední kanály.

Accuphase E-370 je konkurentem k takovým zesilovačům, jako je Audionet SAM G2, Luxman L-507uX nebo McIntosh MA7000. Odhadovaná cena je EU okolo 195 000 Kč s DPH. Cenová politika Accuphase v Evropě je opravdu diskutabilní a konkurenční modely jsou většinou podstatně levnější, ale Accuphase má prostě své zvukové kouzlo a fanoušci značky na nějakou tu korunu navíc jistě hledět nebudou. Výhodou oproti konkurenčním produktům je jistá flexibilita, kterou zaručují volitelné moduly, mezi kterými najdeme D/A převodník nebo gramofonový předzesilovač. Tyto volitelné moduly ovšem stojí nezanedbatelné peníze a posunou už tak tučnou cenovku ještě o poznání výše. Nic to ovšem nemění na faktu, že integrované zesilovače Accuphase jsou ikonou.

Zdroj: Accuphase.com