Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Accuphase E-470: nová japonská integra

14.11.2014, Petr Štefek, aktualita
Japonský výrobce audia Accuphase útočí na konkurenci zbrusu novým modelem integrovaného zesilovače ve třídě AB. Pod klasickým označením E-470 je schován nástupce oblíbeného modelu E-460, který již strávil na trhu několik let a nastal čas na jeho obměnu.
Japonský výrobce audio komponentů Accuphase si pro nás přichystal zbrusu nový integrovaný zesilovač E-470, který nahrazuje dosavadní model E-460. Accuphase je opět věrný tradici, a tak zde opět najdeme velké VU metry a klasické provedení. Zesilovač pracuje ve třídě AB (třída A zůstává vyhrazena pouze pro nejvyšší model E-600), takže mnoho změn na první pohled nenastalo. To ostatně nebývá u japonských výrobců zvykem, protože se soustředí spíše na pilování zvukových kvalit svých produktů, jak jen jim to výrobní rozpočet na dané zařízení dovolí.Accuphase se poslední dobou činí a s malými prodlevami vysílá do světa nové produkty. Vzpomeňme na nedávno uvedený integrovaný Accuphase E-600 nebo koncový zesilovač A-70 či levnější model A-36. Tentokrát je na řadě druhý nejvyšší integrovaný zesilovač Accuphase E-470. Na rozdíl od koncových zesilovačů z názvu tohoto modelu nic zásadního nevyčtete. Nový integrovaný zesilovač disponuje 260 W na kanál při 4 Ohmech ve třídě AB. Provedení je jako obvykle bezprecedentní v dané cenové relaci. Accuphase opět zvolilo osvědčené MOS-FETy a tentokrát v konfiguraci 3 párů v paralelním zapojení push-pull na jeden kanál.

Accuphase E-470 si zachovalo klasické ručičkové VU metry, což je poněkud s podivem, protože všechny nové modely už sázejí spíše na displej nahrazující VU analogové metry (dobrý příkladem je model E-600 i A-70). Právě VU metry byly u zesilovačů Accuphase téměř kultovní záležitostí a jejich odstranění vyvolává často mezi ortodoxními vyznavači značky značnou nevoli. Jak už jsem zmínil, Accuphase E-470 pracuje ve třídě AB a disponuje rovněž velmi dobrou hodnotou damping faktoru 500. V případě zátěže 8 Ohmů je výkon rovných 180 W na kanál a v případě 6 Ohmů je výkon stále úctyhodných 220 W na kanál. Accuphase je jako značka známa tím, že jsou pod ní schovány opravdu dobře navržené stabilní zesilovače, které se přes skromný papírový výkon nemusíte obávat zapojit ani k náročnějším reproduktorům, jejichž impedance klesá i ke 2 Ohmům.

Na výstupech jsou místo relátek použity MOS-FET přepínače, které mají přispět k vyšší životnosti celého přístroje. Jinými slovy to znamená, že zbytek života můžete s klidem strávit ve společnosti Accuphase. Samozřejmostí jsou firemní technologie MCS+ a AVAA, které konstruktéři postupně vylepšují. Hmotnost přístroje je téměř 24,5 kg a rozměry jsou pro Accuphase klasické, což znamená šířku 465 mm. Integrovaný zesilovač je samozřejmě možné provozovat jako koncový zesilovač s jiným předzesilovačem anebo naopak jako předzesilovač s jiným koncovým zesilovačem. Smysl má hlavně první možnost, kdy integrovaný zesilovač zakomponujete do svého domácího kina jako koncový zesilovač pro přední kanály.

Accuphase E-470 je konkurentem k takovým zesilovačům jako je Pass Labs INT-150, Luxman L-507uX nebo McIntosh MA7000. Odhadovaná cena je ovšem o poznání výše a to okolo 240 000 Kč s DPH. Cenová politika Accuphase v Evropě je opravdu tristní a konkurenční modely jsou většinou podstatně levnější. Vzhledem k nesporně špičkovým výkonům je to poněkud škoda, ale ortodoxním fanouškům Accuphase to zřejmě vadit nebude. Výhodou oproti konkurenčním produktům je jistá flexibilita, kterou zaručují volitelné moduly, mezi kterými najdeme D/A převodník nebo gramofonový předzesilovač.

Zdroj: Phileweb