Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Accuphase A-36: nejmenší konec ve třídě A

4.8.2014, Petr Štefek, aktualita
Accuphase postupně obměňuje celé své portfolio a nyní došlo na nejmenší a nejlevnější z koncových zesilovačů ve třídě A. Nový model A-36 nabídne stejných 30 W na kanál jako předchozí model, ale konstruktéři docílili podstatného vylepšení zvuku.
Accuphase se poslední dobou činí a s malými prodlevami vysílá do světa nové produkty. Vzpomeňme na nedávno uvedený integrovaný Accuphase E-60 nebo koncový zesilovač A-70. Tentokráte je na řadě nejmenší a nejlevnější koncový zesilovač Accuphase A-36, který nahrazuje původní model A-35. Jak naznačuje název koncového zesilovače, jde o řadu, jež disponuje 30 W na kanál při 8 Ohmech v čisté třídě A. Provedení je jako obvykle bezprecedentní v dané cenové relaci. Accuphase opět zvolilo osvědčené MOS-FETy a tentokrát v konfiguraci 3 párů paralelních na kanál.Accuphase A-36 si zachovalo klasické VU metry, což je poněkud s podivem, protože všechny nové modely už sázejí spíše na displej nahrazující VU metry (to je v případě E-600 i A-70). Právě VU metry byly u zesilovačů Accuphase téměř kultovní záležitostí a jejich odstranění vyvolává značnou nevoli. Jak už jsem zmínil, Accuphase A-36 pracuje v čisté třídě A s následujícími výkonovými parametry. V případě zátěže 1 Ohm je výkon rovných 150 W, v případě 2 Ohmů je výkon stále úctyhodných 120 W na kanál a v případě obligátních 4 Ohmů je to stále dostatečných 60 W na kanál. Accuphase je jako značka známa tím, že jsou pod ní schovány opravdu dobře navržené stabilní zesilovače, které se přes skrovný papírový výkon nemusíte obávat zapojit ani k náročnějším reproduktorům, jejichž impedance klesá i ke 2 Ohmům.

Na výstupech jsou místo relátek použity MOS-FET přepínače, které mají přispět k vyšší životnosti celého přístroje. Jinými slovy to znamená, že zbytek života můžete s klidem strávit ve společnosti Accuphase. Samozřejmostí je firemní technologie MCS+. Hmotnost přístroje je téměř 23 kg a rozměry jsou pro Accuphase klasické, což znamená šířku 465 mm. Koncový zesilovač je samozřejmě možné provozovat jako monoblok v módu BTL, což ovšem přináší i jistá negativa v podobě nižšího damping faktoru, který se po přepnutí nenásobí tak, jako je tomu u výkonu.

Zdroj: Accuphase