Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

iFi Micro iLink: konvertor z USB na SPDIF

22.7.2015, Petr Štefek, recenze
Tato recenze se bude točit okolo velmi užitečného převodníku z USB na SPDIF, který může výrazným způsobem zvýšit užitnou hodnotu starších převodníků, jež nedisponují rozhraním USB, a přesto je chcete využít pro přehrávání hudby na počítači.
Kapitoly článku:
  1. iFi Micro iLink: konvertor z USB na SPDIF
  2. iFi Micro iLink – bližší pohled
  3. Jak to hraje a funguje
  4. Závěr
iFi je v České republice poměrně neznámá značka, což ovšem nemění nic na tom, že jde o velmi zajímavého producenta levnějších převodníků, sluchátkových zesilovačů či gramofonových předzesilovačů. iFi je součástí britské firmy Abingdon Music Research (AMR), která se zabývá vývojem a prodejem klasických digitálních audio přehrávačů a také zesilovačů pracujících ve třídě A. Na našich stránkách jsme již produkty této značky testovali s vynikajícími výsledky. Za všechny můžeme jmenovat např. velmi povedený převodník iFi Micro iDSD.

Zmínit u tohoto převodníku můžeme podporu PCM 768 nebo DSD 512 (samplovací frekvence 22,4 MHz). Díky využití hybridních převodníků Burr-Brown se DSD dekóduje nativně, a nikoli interní konverzí, což bývá zvykem hlavně u převodníků se sigma-delta čipy, kde se uplatňuje přehrávání DSD pomocí tzv. DoP (DSD over PCM). Vše je doplněno o sluchátkový zesilovač a také integrovaný akumulátor, který je schopen nejen napájet samotný převodník a sluchátkový zesilovač, ale zvládne třeba dobít na cestách i váš mobil.
iFi Micro iDSD a Micro iUSB Power


iFi svou reputaci získalo jako výrobce kompaktních audio komponent určených především k počítači. Do jeho portfolia spadají i další velmi zajímavé doplňkové komponenty. Můžeme jmenovat např. iFi Micro iUSB, které „pročistí“ USB signál z počítače, což většině převodníků přijde jednoznačně k duhu. Pro ty, kdo nechtějí platit tolik a komu stačí méně funkcí v kompaktnějším balení, je zde zase řada Micro, v níž také najdeme sluchátkový zesilovač a převodník v jednom.

V nabídce se nicméně objevují stále nějaké novinky a musíme zmínit především specializované USB kabely Gemini a Mercury nebo prémiový napájecí adaptér, který má podle iFi dále posunout výkony zařízení pouhou záměnou za iFi iPower. Zcela čerstvou novinkou je pak iFi Micro iDAC2, který se nově chlubí podporou DSD256 a PCM384 spolu s vylepšeným sluchátkovým zesilovačem ve třídě A.
iFi Micro iUSB Power a kabel Gemini


Dnes testovaný produkt iFi iLink představuje v portfoliu firmy spíše doplněk, pokud berete v úvahu převodníky, sluchátkové zesilovače a gramofonové předzesilovače jako hlavní produkty. Jedná o specializovaný převodník signálů ze standardu USB na SPDIF. Tento převodník se uplatní všude tam, kde externí převodník nemá své vlastní USB rozhraní, anebo je toto USB rozhraní implementováno nešťastně a SPDIF digitálním vstupem dosahuje D/A převodník lepších výsledků. V takovém případě je specializovaný konvertor signálu velmi rozumnou volbou.

Pro test jsme měli k dispozici D/A převodník Luxman DA-06 ve spojení s integrovaným zesilovačem Luxman L-590AX a reprosoustavami Franco Serblin Accordo. Dále byl k dispozici jako sekundární sestava Luxman DA-100 ve spojení se sluchátky AKG-701 a Beyerdynamic T-70p. Velmi krátce se v hlavní sestavě objevil také starší převodník EMMLabs DAC2, který v současné době „trpí“ tím, že nemá trendové USB rozhraní a musí se spokojit s digitálním vstupem SPDIF, byť velmi dobře implementovaným.