Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

iFi Micro iDSD/Micro iUSB: za málo peněz hodně muziky

26.11.2014, Petr Štefek, recenze
iFi Micro iDSD je jedním z nejlépe vybavených D/A převodníků, pokud se týče podpory audio formátů. Přidejte k tomu bateriové napájení, sluchátkový zesilovač a rázem tu máme velmi zajímavý produkt pro ty, kteří hledají vynikající poměr ceny ku výkonu.
Kapitoly článku:
  1. iFi Micro iDSD/Micro iUSB: za málo peněz hodně muziky
  2. iFi Micro iDSD - bližší pohled
  3. iFi Micro iUSB a Gemini USB kabel
  4. Jak to hraje?
  5. Závěr
iFi je v České republice poměrně neznámá značka, což ovšem nemění nic na tom, že jde o velmi zajímavého producenta D/A převodníků a sluchátkových zesilovačů. Samotná značka je součástí firmy Abingdon Music Research (AMR), která se zabývá vývojem a prodejem digitálních audio přehrávačů a zesilovačů pracujících ve třídě A. V současné době značka iFi útočí extrémně schopným převodníkem Micro iDSD, které poskytuje podporu formátů, o kterých jste ani možná nevěděli, že existují.

Zmínit můžeme PCM 768 (samplovací frekvence 768 kHz) nebo DSD 512 (samplovací frekvence 22,4 MHz). Díky využití hybridních převodníků Burr-Brown se DSD dekóduje nativně a nikoli interní konverzí, což bývá zvykem hlavně u převodníků se sigma-delta čipy, kde se uplatňuje přehrávání DSD pomocí tzv. DoP (DSD over PCM). Vše je doplněno o sluchátkový zesilovač a také integrovaný akumulátor, který je schopen nejen napájet samotný převodník a sluchátkový zesilovač, ale zvládne třeba dobít na cestách i váš mobil.

iFi svou reputaci získalo jako výrobce audio hardware určeného především k počítači. Do jeho portfolia ovšem spadají i další velmi zajímavé komponenty. Můžeme jmenovat např. iFi Micro iUSB, které „pročistí“ signál z vašeho PC, což libovolnému převodníku jednoznačně prospěje. Na test tohoto zařízení snad dojde brzy. Pro ty, kdo nechtějí platit tolik a stačí jim méně funkcí v kompaktnějším balení, je zde zase řada Micro, kde také najdeme sluchátkový zesilovač a převodník v jednom. Dnes testovaný produkt představuje pomyslnou špičku v portfoliu firmy, pokud bere převodníky a sluchátkové zesilovače. Díky speciálnímu Dual-Core Burr-Brown čipsetu schopnému nativního dekódování PCM až do rozlišení 32-bit a samplovací frekvence 768 MHz, DSD 512 (28,6 MHz) a 2xDXD, je tento DAC prozatím na trhu ojedinělý. Specifikace jsou tak trochu jako z jiného světa a je otázkou, kdo podobnou podporu v reálném světě při přehrávání své sbírky FLAC či DSD opravdu využije.

V minulosti jsem měl možnost vyzkoušet si převodníky z asijské produkce jako Style Audio či Fubar, které za svou cenu nabízely slušnou výbavu i reprodukci, ale s odstupem času člověk musí uznat, že to nebylo úplně to pravé ořechové. Jsem tedy zvědav, jak na mě zapůsobí zvukové kvality převodníku, který se pohybuje zhruba na cenové úrovni jedné desetiny toho, co jsem zvyklý poslouchat doma nebo při testování jiných komponent. Srovnávat budeme iFi s D/A převodníky Ayre QB-9 a Casea Orion Lite USB, které jsou ve svých kategoriích považovány za velmi slušné.