www.svetaudia.cz
>
>
>

Ayre QB-9 DSD: USB převodník s podporou DSD

Ayre QB-9 DSD: USB převodník s podporou DSD
, , recenze
V testu jsme nedávno měli výjimečný integrovaný zesilovač Ayre AX-5 a při té příležitosti bylo možné vyzkoušet i firemní D/A převodník QB-9 DSD, který reprezentuje evoluční verzi původního modelu QB-9.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
V jedné z minulých recenzí jsme se podívali na integrovaný zesilovač Ayre AX-5, který se ukázal být výjimečným strojem, který je radost poslouchat. Dnes přichází řada na D/A převodník Ayre QB-9 DSD, jenž je typický oproti modelu QB-9 především přidanou podporou DSD. To jej jako jediné na první pohled odlišuje od předchozí verze převodníku bez označení DSD. Formát DSD je poslední dobou velmi protěžován, ale v podstatě nikdo pořádně neví proč. Tak trochu to připomíná situaci s Facebookem, kdy téměř všechny firmy musely mít profil na této sociální síti, ale už jen málokdo věděl proč a co to reálně přinese.

Podobně je tomu poslední dobou u D/A převodníků. Všichni mají podporu DSD a nikdo nemůže zůstat pozadu. Řetězová reakce velmi spolehlivě zafungovala. Přínos podpory DSD je velmi sporný. Ačkoli nativních záznamů není zanedbatelné množství, velká vydavatelství si je většinou „suší“ pro vydání SACD a do distribuce ke stažení na internetu se pouští jen máloco. Je to logické, neboť jakmile něco pustíte na internet, je to už zcela mimo vaši kontrolu a hlavně toto rozhodnutí nemůžete vzít žádným způsobem zpět.

Ayre není na našem trhu zcela zabydlená značka a je často při výběru opomíjena na úkor notoricky známých firem jako jsou Accuphase, Denon či McIntosh. Přitom by se dalo říci, že právě americká značka Ayre často nabízí velmi zajímavé produkty všude tam, kde se ještě hifi nakupuje s rozumem. Mezi zajímavé produkty bezesporu patří CD/SACD přehrávače nebo dělené zesilovače. Jako povedený můžeme označit např. koncový zesilovač Ayre V-5xe nebo předzesilovač Ayre K-5xe MP či CD přehrávač Ayre C-5xe. Mluvíme zde ale již o relativně staré generaci přístrojů, která už má na trhu své odkrouceno a svůj zenit má dávno za sebou. Dnes testovaný kompaktní D/A převodník QB-9 DSD spolu s minule testovaným zesilovačem Ayre AX-5 patří k zástupcům nové generace produktů Ayre, která je zatím na trhu poměrně krátce, ale již si vydobyla velmi dobré renomé.
Nová generace zesilovačů Ayre je založena na solidním základu vlajkových lodí KX-R (předzesilovač) a MX-R (koncové monobloky), kde je sice původní topologie poněkud zjednodušena, ale mnoho dobrého zůstalo zachováno, a to včetně maximalistické regulace hlasitosti resp. zisku, kterou Ayre nazývá Variable Gain Transconductance (VGT). Ayre nemělo u D/A převodníků podobný luxus jako v případě zesilovačů a firma začínala v případě D/A převodníku QB-9 v roce 2009 na zelené louce. Nově přidaná podpora DSD není pouze zásluhou nově integrovaného převodníku ESS 9016S, neboť původní převodník Burr-Brown 1796A také disponoval podporou DSD. Za výměnou čipu D/A převodníku tak bude zřejmě figurovat více faktorů.

Mezi zajímavými modely Ayre jsme trochu zapomněli na multiformátový přehrávač DX-5 DSD, který umí vše, co můžeme očekávat od USB D/A převodníku QB-9 DSD a přidává navíc možnost přehrávání fyzických disků Blu-ray/SACD/CD a také DVD Video. Ve specifikacích přehrávače figuruje i Ethernet, ale neznamená to, že lze využít DX-5 DSD i jako streamer hi-res audio souborů. Rozhraní slouží pouze pro BD-Live a updaty firmware. Původní přehrávač Ayre DX-5 je možné za poplatek upgradovat na verzi DSD. Charlie Hansen z Ayre Acoustic chápe podle svých slov podporu DSD jako nutné zlo a původně ji vůbec neměl v plánu do svých produktů nechat implementovat. Upgrade lze očekávat také u přehrávačů C-7xe a C-5xe, které již dosluhují. Cena vylepšení o podporu DSD u Ayre DX-5 a QB-9 je dostupná přes lokální distributory, ale počítejte s tím, že bez návštěvy domovské továrny v americkém Coloradu se neobejde.Ayre AX-5 - integrovaný zesilovač

Sympatické na produktech Ayre Acoustic je, že téměř všechny součástky pocházejí od amerických firem a vše je ručně montováno rovněž v USA ve městě Boulder v Coloradu. Je ovšem zřejmé, že se za to platí částečně i výslednou cenou, která není v případě D/A převodníku zrovna nízká. Díky letitým zkušenostem, které lidé z Ayre Acoustic nesporně mají, může být firma stále konkurenceschopná. Situace, kdy firmy pro zachování nebo zvýšení zisku přesouvají výrobu do asijských zemí, je sice stále na pořadu dne, ale tento trend se pomalu začne otáčet s tím, jak začnou západní země chudnout a Asiaté naopak začnou stupňovat své požadavky na mzdy, resp. kvalitu svého života. Nic to ovšem nemění na tom, že společnosti, které se rozhodly zůstat u tradičního konceptu, kdy mají vývoj a výrobu v jednom místě, mají můj nejhlubší obdiv.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek