Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman L-590AX: áčko jak má být

24.4.2014, Petr Štefek, recenze
Luxman není u nás notoricky známý jako jiní japonští producenti audio techniky, ale přesto patří k nejstarším společnostem a je zpět v plné síle. Dnes bude řeč o jeho nejvyšším modelu integrovaného zesilovače pracujícím v třídě A.
Pokud se řekne Luxman, většina starších čtenářů zpozorní a naopak mladší ročníky pravděpodobně pokrčí lhostejně rameny. Nic to ovšem nezmění na tom, že Luxman má o své místo v síni slávy high-endového audia postaráno. Luxman je jednou z nejstarších japonských v oblasti elektroniky společností a její vznik se velmi úzce váže se zavedením veřejného rozhlasu v Japonsku, kde Luxman v roce 1928 uvedl na trh svůj první výrobek v podobě setu rádia s reproduktory. V této době Japonsko rozhodně neplatilo za giganta na poli výroby spotřební elektroniky, která se kupovala především od firem původem z USA nebo Evropy.

Luxman se od svých počátků vydal cestou výroby svých vlastních elektro součástek a také se etabloval jako jejich dodavatel pro další známé výrobce. Společnost přežila i přes několik zásadních změn až do dnešních dnů, kdy se už firma pyšní skoro 90. letým výročím. V 70. letech minulého století se značka začala etablovat jako prémiový výrobce audia pro ty, kdo bažili po kvalitním zvuku a luxusním výrobku v jednom balení.




Legendary "38" series - zesilovač SQ-38u, přehrávač D-38u a gramofon PD-171


Primárním cílem firmy byly v té době elektronkové zesilovače nejvyšší kvality, což se ostatně podařilo a připomenout si velmi letmo můžeme např. legendární kombo předzesilovače a koncového zesilovače C-1000/M-2000, pod kterými je podepsán známý britský konstruktér lampových zesilovačů Tim de Paravicini. Ten již nyní pracuje i přes pokročilý věk pro svou vlastní značku lampových zesilovačů EAR, které pro zajímavost poslouchá třeba ex-brouk Paul McCartney.

Luxman si prošel ale i obdobím, které lesk jeho slávy značně zakalilo, čímž narážím hlavně na spojení s dalším japonský elektro gigantem Alpine, který se orientoval téměř výhradně na levnější spotřební elektroniku. Společnost chtěla v rámci akvizice využít renomé Luxmanu k prodeji levných masových výrobků. Tento strategický krok se ovšem ukázal jako velmi kontraproduktivní a za pár let pohřbil nejen prodeje Luxmanu v horních patrech audio techniky, ale rovněž vyšlo najevo, že v levných přístrojích značka nemá potřebnou komerční sílu na to, aby mohla konkurovat zaběhnutým mainstreamovým výrobkům značek Yamaha nebo Sony.




Luxman PD-171 - vintage nebo moderna?


Legenda ovšem pokračovala dále, když společnost odkoupil japonský investor a Luxman se opět vrátil ke kořenům. To znamenalo opětovnou produkci high-endových výrobků. V současné době přivítal Luxman pod křídly čínský holding IAG (International Audio Group), který má ve svém portfoliu další známé britské značky jako Mission, Wharfedale či Audiolab. Aby značka Luxman neztratila prestiž, byl vývoj i výroba ponechána v japonském městě Yokohama, takže se zesilovače i další přístroje mohou svým Made in Japan hrdě hlásit ke svému původu.




Ultimativní monobloky Luxman B-1000f