www.svetaudia.cz
>
>

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X
, , recenze
V dnešním testu jsme si vzali na mušku několik softwarových přehrávačů, které považujeme za jedny z nejlepších možností, jak vyřešit přehrávání hudby na počítači s operačními systémy Windows a Mac OS X.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Přehrávání různých audio formátů přes počítač s připojeným externím D/A převodníkem je poslední dobou trendem. Někdo si takto představuje optimální způsob přehrávání hudby i u high-endových sestav a někdo naopak tvrdí, že tudy cesta (alespoň prozatím) nevede. Faktem ale zůstává, že tento způsob se stává standardem a je opravdu oblíbený. Softwarové přehrávače ve spojení s notebookem jsou levnější alternativou k drahým hifi přehrávačům jako je Aurender, Melco nebo alternativně Auralic.

Nebudeme si zde nalhávat, že tyto dedikované přehrávače nejsou lepší než spojení počítače se softwarovým přehrávačem, protože ony skutečně jsou. Svou roli v tom hraje promyšlený návrh, na míru optimalizovaný operační systém s nezbytnými aplikacemi a ošetřenými digitálními výstupy. Pokud byste srovnali např. Aurender X100 s libovolným dnes testovaným softwarovým přehrávačem na platformě Mac, tak u špičkových sestav zjistíte, že vliv transportu na výsledek je opravdu stěžejní.

Výsledek dobře vyřešeného počítače s pár nezbytnými dodatky a nainstalovaným přehrávačem je více než uspokojující pro všechny běžné reprodukční řetězce. Pokud jde o ty nezbytné dodatky, vyplatí se uvažovat s ohledem na převodník, který máte k dispozici. Některé z převodníků hrají lépe při využití SPDIF vstupů a některé naopak při využití USB. V naprosté většině se ovšem setkávám s tím, že kvalitní konvertor z USB na SPDIF přinese do reprodukce prvky, které jsem zvyklý spíše slýchávat u špičkových transportů na bázi fyzických médií CD/SACD.Pro účely našeho testu, který probíhal delší dobu, jsem pracoval se svou referenční sestavou skládající se z převodníku Luxman DA-06 a Luxman DA-100. Zesilovač zastupoval „áčkový“ Luxman L-590AX, reproduktory Franco Serblin Accordo a příležitostně také B&W 803 Diamond. Signálovou kabeláž obstarával Crystal Cable Standard a o digitální se postaral Audioquest Carbon USB. Pro přehrávání jsem s pravidelností využíval Ultrabook Toshiba osazený procesorem Intel Core i5 a SSD diskem a pro přehrávače na platformě Mac OS X byl využit putovní MacBook Air současné generace.

V případě, že se chystáte využívat pouze počítač, jednoznačně doporučuji vyzkoušet kombinaci počítače s iFi Micro iUSB a děleného USB kabelu Gemini Dual-Head. Celý test berte spíše jako inspiraci, kam směřovat svou pozornost. Nakonec stejně rozhodnou vaše uši.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek