Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X

8.4.2015, Petr Štefek, recenze
V dnešním testu jsme si vzali na mušku několik softwarových přehrávačů, které považujeme za jedny z nejlepších možností, jak vyřešit přehrávání hudby na počítači s operačními systémy Windows a Mac OS X.
Kapitoly článku:
Přehrávání různých audio formátů přes počítač s připojeným externím D/A převodníkem je poslední dobou trendem. Někdo si takto představuje optimální způsob přehrávání hudby i u high-endových sestav a někdo naopak tvrdí, že tudy cesta (alespoň prozatím) nevede. Faktem ale zůstává, že tento způsob se stává standardem a je opravdu oblíbený. Softwarové přehrávače ve spojení s notebookem jsou levnější alternativou k drahým hifi přehrávačům jako je Aurender, Melco nebo alternativně Auralic.

Nebudeme si zde nalhávat, že tyto dedikované přehrávače nejsou lepší než spojení počítače se softwarovým přehrávačem, protože ony skutečně jsou. Svou roli v tom hraje promyšlený návrh, na míru optimalizovaný operační systém s nezbytnými aplikacemi a ošetřenými digitálními výstupy. Pokud byste srovnali např. Aurender X100 s libovolným dnes testovaným softwarovým přehrávačem na platformě Mac, tak u špičkových sestav zjistíte, že vliv transportu na výsledek je opravdu stěžejní.

Výsledek dobře vyřešeného počítače s pár nezbytnými dodatky a nainstalovaným přehrávačem je více než uspokojující pro všechny běžné reprodukční řetězce. Pokud jde o ty nezbytné dodatky, vyplatí se uvažovat s ohledem na převodník, který máte k dispozici. Některé z převodníků hrají lépe při využití SPDIF vstupů a některé naopak při využití USB. V naprosté většině se ovšem setkávám s tím, že kvalitní konvertor z USB na SPDIF přinese do reprodukce prvky, které jsem zvyklý spíše slýchávat u špičkových transportů na bázi fyzických médií CD/SACD.Pro účely našeho testu, který probíhal delší dobu, jsem pracoval se svou referenční sestavou skládající se z převodníku Luxman DA-06 a Luxman DA-100. Zesilovač zastupoval „áčkový“ Luxman L-590AX, reproduktory Franco Serblin Accordo a příležitostně také B&W 803 Diamond. Signálovou kabeláž obstarával Crystal Cable Standard a o digitální se postaral Audioquest Carbon USB. Pro přehrávání jsem s pravidelností využíval Ultrabook Toshiba osazený procesorem Intel Core i5 a SSD diskem a pro přehrávače na platformě Mac OS X byl využit putovní MacBook Air současné generace.

V případě, že se chystáte využívat pouze počítač, jednoznačně doporučuji vyzkoušet kombinaci počítače s iFi Micro iUSB a děleného USB kabelu Gemini Dual-Head. Celý test berte spíše jako inspiraci, kam směřovat svou pozornost. Nakonec stejně rozhodnou vaše uši.