Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

HiFiMAN HE1000: sluchátková vyšší liga

24.11.2015, Petr Štefek, recenze
HiFiMAN neochvějně stoupá po žebříčku sluchátkového světa a pomalu, ale jistě se probojovává na vrchol jeho elity. Jestli této čínské firmě doposud někdo mohl upírat zaslouženou vážnost, tak s příchodem zbrusu nového modelu HE1000 už tuto možnost mít nebude.
Kapitoly článku:
  1. HiFiMAN HE1000 – nejlepší magnetoplanární sluchátka
  2. HiFiMAN HE1000 v akci
Když jsem před nedávnem psal novinku o vlajkovém modelu HiFiMAN HE1000, tak mě ani nenapadlo, že budu mít brzy šanci si tento poměrně exkluzivní model poslechnout. To se podařilo díky aktivitě firmy KETOS, která dodala tento model pro „tour“ napříč českými hifi studii. Jedním z vyvolených bylo také Hifi Studio Panský dvůr v Proskovicích u Ostravy. Ke sluchátkům byl k dispozici lampový zesilovač Leben CS-300F, který je i přes svůj skromný příděl wattů naprosto geniálním zařízením, jež bude bavit při poslechu na sluchátkách nebo citlivě vybraných reproduktorech dlouhé roky.

V souvislosti s modelem HiFiMAN HE1000 se mluví nejčastěji o jeho ceně, 87 000 Kč, což z něj dělá s přehledem nejdražší velkosériově vyráběný model magnetoplanárních sluchátek na trhu. Firma prohlašuje, že vývoj tohoto modelu HE1000 trval celých 7 let. Konvenční planární sluchátka využívají měničů, které fungují zjednodušeně tak, že zvuk vzniká v několika místech měniče současně, což často způsobuje u konvenčních konstrukcí parazitní zvukové odrazy uvnitř mušle sluchátka a ty ve výsledku znamenají zkreslení zvuku.

HiFiMAN vyvinul specializované nesymetrické planární měniče, které mají značně zmenšenou magnetickou síťku, jež blokuje volné šíření vznikajícího zvuku z membrány. Nové měniče ve spolupráci s patentovaným systémem pro potlačení vnitřních odrazů způsobují lepší zaostření a rekonstrukci prostoru nahrávky. Sluchátka by měla poskytovat výrazně detailnější a zároveň nezkreslený zvuk ve srovnání s libovolnými staršími modely sluchátek HiFiMAN. Jak jsem si mohl ověřit, posun oproti starším modelům HiFiMAN je velmi výrazný.

HIFIMAN HE1000 se mohou u svých měničů pochlubit také zřejmě nejtenčí membránou na světě (pokud nezasáhne Sennheiser s modelem Orpheus). HiFiMAN uvádí, že využil k výrobě membrány nanotechnologie, a dosáhl tak tloušťky zhruba jedné miliontiny milimetru. Membrána magnetostatického měniče je prakticky neviditelná pouhým okem, protože je díky své tloušťce vysoce transparentní a její hmotnost je logicky také velmi nízká. HIFIMAN prohlašuje, že frekvenční rozsah sluchátek je výrazně větší než u konkurenčních planárních modelů.


HiFiMAN HE1000 – bližší pohled


Na první dotek je zřejmé, že ve zpracování jsou sluchátka naprosto výjimečná a dojem dělají všechny části konstrukce. Ocel a lakovaný hliník použitý pro šasi mají bezprecedentní kvalitu a podobné je to také náušníků, které jsou potaženy jemnou kůží a jejich polstrování je příjemně měkké. I přes vyšší hmotnost, což je u magnetoplanárních sluchátek pravidlem, je nošení modelu HE1000 velmi příjemné.

Provedení sluchátek je exemplární, výrobce použil dřevo, slitiny hliníku, ocel a kůži. Konstrukce sluchátek je plně otevřená, což je u špičkových modelů dnes standardem. Sluchátka mají díky své konstrukci akceptovatelnou hmotnost (480 gramů), ale v porovnání se sluchátky Sennheiser HD-800 je to o dobrých 200 gramů více. Pro dlouhodobý poslech je hmotnost sluchátek alfou a omegou spokojenosti, ale v tomto případě se zdá, že by to pro většinu uživatelů nemuselo představovat problém. Já jsem to jako problém díky dobré ergonomii zbytku konstrukce nepociťoval.

Odpovídá provedení vysoké ceně? Podle mého názoru rozhodně ano. Lépe zpracovaná sluchátka jsem prozatím v ruce nedržel. Je poněkud škoda, že výrobce nedodává k těmto sluchátkům i stylový stojan, který by jistě v balení při dané ceně potěšil. Kabel sluchátek je náležitě hrubý, ale přesto se s ním bude pracovat slušně.

Sluchátka mají na magnetoplanární systém velmi slušnou citlivost, 90 dB, což je o 6,5 dB lepší hodnota než u dosavadní vlajkové lodi HiFiMAN HE-6. Posledně jmenované striktně vyžadují pro svůj provoz opravdu silný sluchátkový zesilovač s výkonem jednotek wattů na kanál. Pokud tato podmínka není dodržena, tak se výhody těchto sluchátek do značné míry smazávají a výsledek bývá velmi rozporuplný. HiFiMAN HE-1000 takto náročný není a vystačil si se zesilovačem Leben CS-300F, i když si upřímně myslím, že trochu toho výkonu navíc by si tento model přeci jen zasloužil. Výkon zesilovače Leben CS-300F při přepnutí do módu sluchátkového zesilovače výrobce neuvádí, ale bude se zřejmě jednat až o jednotky wattů na kanál.

HiFiMAN disponuje samostatným sluchátkovým zesilovačem EF-6 s výkonem 2×5 W při zátěži 50 ohmů, ale ten je naladěn přímo na míru již zmiňovanému modelu sluchátek HE-6. Tento zesilovač jsem pro test zbrusu nové vlajkové lodi HE1000 užitý nenašel, a tak se budeme muset spokojit pouze s předpokladem, že by to s touto „elektrárnou“ mohlo hrát ještě dynamičtěji a detailněji než se zmiňovaným Lebenem CS-300F, který ovšem disponuje nezaměnitelným kouzlem lampových středů. Firma již představila hybridní sluchátkový zesilovač EF1000, který ještě v oficiální distribuci není a jeho cena se bude pravděpodobně pohybovat na úrovni samotných sluchátek HE1000.