Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Leben CS-300F: nová inkarnace legendy

28.4.2014, Petr Štefek, recenze
Leben CS-300F je novou verzí dnes již legendárního zesilovače Leben CS-300. Přes skromný příděl wattů dokáže tento malý integrovaný zesilovač připoutat k poslechu na dlouhé hodiny. Je nová verze stejně dobrá?
Leben znamená německy život a jak jistě uznáte, tento výběr je v případě japonské firmy přinejmenším zajímavý. Leben se plně soustředí na vývoj lampových zesilovačů a je dnes již podobnou legendou japonského high-endu jako AirTight, Kondo nebo Shindo. Poslech těchto velmi sofistikovaných lampových konstrukcí je výsadou pro majetnější milovníky hudby a ke spotřební elektronice v pravém slova smyslu mají asi podobně daleko Ferrari ke Škodovce.

Leben z této řady poněkud vybočuje. Na rozdíl od výše zmiňovaných firem má i modely pro běžné smrtelníky, kteří by rádi ochutnali něco z lampového kouzla japonských konstruktérů a zároveň nežijí v trvalém přebytku. Pro první seznámení se značkou Leben asi neexistuje žádná lepší volba než malý integrovaný zesilovač CS300F. Tento zesilovač je nejnovějším počinem firmy a bude se snažit navázat na úspěchy legendárního modelu CS300, respektive CS300X(S).

Leben CS-300F

Majitel a šéfkonstruktér společnosti Leben v jedné osobě, pan taku Hyodo, patří k nejuznávanějším lidem v oboru a může se směle zařadit po bok takových velečin, jako je Atsushi Mirua (Luxman, AirTight) či Hiroyasu Kondo (Kondo). Taku Hyodo je mimo jiné i aktivním hudebníkem, což se samozřejmě promítá do jeho chápání reprodukce hudby potažmo „zvuku“ jeho zesilovačů a nutno říci, že vše jen ku prospěchu věci.

Nijak se nechci tajit tím, že Leben stejně jako jiné menší firmy věnující se výrobě high-endových audio komponent mám rád a často při jejich poslechu nacházím to, co mi u jiných masových značek (někdy i přes značně vyšší cenovky) chybí. Pokud nahlédneme do katalogu Lebenu, snadno zjistíme, že nabízených modelů je poskrovnu a navíc se nové modely, respektive evoluční verze stávajících produktů objevují jen velmi sporadicky. To má svou logiku. Jestliže něco uděláte dobře na poprvé, nemáte důvod to hned tak měnit.
Leben CS-300X

To je také případ modelu malého integrovaného zesilovače Leben CS300, který se ve své první verzi objevil začátkem minulého desetiletí a poměrně rychle si vydobyl i přes skromný výkon 2x12 W vynikající renomé. Taku Hyodo se rozhodl jako základ pro CS-300 využít lampy EL84, které v případě povedených konstrukcí dají ochutnat kouzlo jinak vyhrazené pro velmi drahé SET dělené zesilovače a dokáží bez drhnutí vtáhnout posluchače do světa lampového zvuku. Na návrat do profesorsky upjatého světa tranzistorů jen málokdo pomyslí.

Klíčem k úspěchu Leben CS-300 bylo nepochybně kromě zvukových kvalit také vintage vzezření tohoto malého zesilovače, které na vás po vybalení dýchne nostalgií. Překvapeni budete zároveň solidností celého provedení. Tento malý zesilovač podle všech dostupných recenzí poskytuje absolutně raritní výkony mezi sluchátkovými zesilovači, kde si nezadá ani se stejně drahými audiofilskými sluchátkovými jednoúčelovými zesilovači.