Leben CS-300F: nová inkarnace legendy

Leben CS-300F: nová inkarnace legendy
, , recenze
Leben CS-300F je novou verzí dnes již legendárního zesilovače Leben CS-300. Přes skromný příděl wattů dokáže tento malý integrovaný zesilovač připoutat k poslechu na dlouhé hodiny. Je nová verze stejně dobrá?
K oblíbeným
reklama
Leben znamená německy život a jak jistě uznáte, tento výběr je v případě japonské firmy přinejmenším zajímavý. Leben se plně soustředí na vývoj lampových zesilovačů a je dnes již podobnou legendou japonského high-endu jako AirTight, Kondo nebo Shindo. Poslech těchto velmi sofistikovaných lampových konstrukcí je výsadou pro majetnější milovníky hudby a ke spotřební elektronice v pravém slova smyslu mají asi podobně daleko Ferrari ke Škodovce.

Leben z této řady poněkud vybočuje. Na rozdíl od výše zmiňovaných firem má i modely pro běžné smrtelníky, kteří by rádi ochutnali něco z lampového kouzla japonských konstruktérů a zároveň nežijí v trvalém přebytku. Pro první seznámení se značkou Leben asi neexistuje žádná lepší volba než malý integrovaný zesilovač CS300F. Tento zesilovač je nejnovějším počinem firmy a bude se snažit navázat na úspěchy legendárního modelu CS300, respektive CS300X(S).

Leben CS-300F

Majitel a šéfkonstruktér společnosti Leben v jedné osobě, pan taku Hyodo, patří k nejuznávanějším lidem v oboru a může se směle zařadit po bok takových velečin, jako je Atsushi Mirua (Luxman, AirTight) či Hiroyasu Kondo (Kondo). Taku Hyodo je mimo jiné i aktivním hudebníkem, což se samozřejmě promítá do jeho chápání reprodukce hudby potažmo „zvuku“ jeho zesilovačů a nutno říci, že vše jen ku prospěchu věci.

Nijak se nechci tajit tím, že Leben stejně jako jiné menší firmy věnující se výrobě high-endových audio komponent mám rád a často při jejich poslechu nacházím to, co mi u jiných masových značek (někdy i přes značně vyšší cenovky) chybí. Pokud nahlédneme do katalogu Lebenu, snadno zjistíme, že nabízených modelů je poskrovnu a navíc se nové modely, respektive evoluční verze stávajících produktů objevují jen velmi sporadicky. To má svou logiku. Jestliže něco uděláte dobře na poprvé, nemáte důvod to hned tak měnit.
Leben CS-300X

To je také případ modelu malého integrovaného zesilovače Leben CS300, který se ve své první verzi objevil začátkem minulého desetiletí a poměrně rychle si vydobyl i přes skromný výkon 2x12 W vynikající renomé. Taku Hyodo se rozhodl jako základ pro CS-300 využít lampy EL84, které v případě povedených konstrukcí dají ochutnat kouzlo jinak vyhrazené pro velmi drahé SET dělené zesilovače a dokáží bez drhnutí vtáhnout posluchače do světa lampového zvuku. Na návrat do profesorsky upjatého světa tranzistorů jen málokdo pomyslí.

Klíčem k úspěchu Leben CS-300 bylo nepochybně kromě zvukových kvalit také vintage vzezření tohoto malého zesilovače, které na vás po vybalení dýchne nostalgií. Překvapeni budete zároveň solidností celého provedení. Tento malý zesilovač podle všech dostupných recenzí poskytuje absolutně raritní výkony mezi sluchátkovými zesilovači, kde si nezadá ani se stejně drahými audiofilskými sluchátkovými jednoúčelovými zesilovači.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek