Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

SPaudio D1: české překvapení

7.1.2016, Petr Štefek, recenze
Česká značka SPaudio má ve své nabídce nový D/A převodník, který nabízí nejen velmi solidní provedení, ale rovněž podporu DSD a PCM přes USB. Dokáže potrápit svými výkony věhlasné high-endové značky?
Kapitoly článku:
Česká značka SP Audio má tah na branku a snaží se na český trh dodat zesilovače a D/A převodníky s velmi rozumnou cenou a přitom špičkovým výkonem. Do testu se mi tentokráte dostala novinka pod označením SP Audio D1, která doplňuje firemní portfolio dělených zesilovačů. Vlajkový koncový zesilovač A400 jsem měl možnost vyzkoušet před několika měsíci a bylo to skutečně velmi příjemné setkání, které ukázalo na značný potenciál firmy. Pojďme si před samotným představením převodníku říci tedy ještě něco o samotné značce, respektive firmě SPaudio.

Za značkou SPaudio stojí stejnojmenná česká firma, která se svou manufakturou sídlí v Litoměřicích nedaleko Ústí nad Labem. K českým firmám v oblasti audia jsem si už za roky, co se pohybuji kolem, vypěstoval jakýsi vnitřní odpor, protože většina těchto projektů je spíše takovým poloamatérským snažením, byť občas postaveným na velmi dobrých základech. Většina z nich navíc nikdy skutečně neprorazí za úzký okruh nadšenců.
EAT C-Sharp - gramofon


Kamenem úrazu u většiny malých firem bývá především nemožnost nakupovat součástky v takovém množství, aby si byly schopny zajistit při rozumné koncové ceně slušné marže, které by pokryly náklady na vývoj a distribuční kanály a ještě byl ponechán dostatečný prostor samotným prodejcům a hifi studiím. Pro menšího výrobce, jako je SPaudio, je tak v počátcích často jedinou možností starat se o prodej koncovým zákazníkům ve své vlastní režii. V případě Audio ovšem získáte individuální přístup a příkladný servis, který se často nevidí ani u renomovaných značek. Všechno je o lidech a pan Stranka jako hlavní konstruktér a majitel v jedné osobě je prostě srdcař.

V českých končinách se neetabloval jako světový výrobce elektroniky v posledních letech nikdo kromě firem KR Audio (lampy a lampové zesilovače) a EAT (gramofony a lampy). Obě jmenované firmy ovšem cílí na trochu jiný segment trhu než SPaudio, které se zabývá výhradně výrobou tranzistorových zesilovačů a D/A převodníků za relativně rozumné ceny. Kromě značky SPaudio a jejího produktového portfolia existuje na trhu také značka CustomWorks, jejíž produkty pocházejí ze stejné dílny, ale jsou výrazně levnější a jsou zajímavou alternativou ke komerční produkci pro šikovné kutily, kteří si jsou schopni sestavit kvalitní zesilovač nebo převodník z jednotlivých modulů. A to vše za zlomek ceny komerčních značek. V případě SPaudio je to ovšem poněkud jiné, neboť se pod touto značkou dodávají výhradně hotové výrobky s jednotným designem založeným na řešeních, která nejsou u levnější CustomWorks dostupná.
SPaudio A400 - koncový zesilovač


Mezi nejzajímavějšími projekty SPaudio poslední doby můžeme jmenovat právě dnes testovaný D/A převodník D1, který je založen na špičkovém převodníku ESS Sabre ES9018S, nebo připravovanou verzi symetrického předzesilovače P2. Firma má ve svém produktovém portfoliu i předzesilovač pod označením P1 a stereo koncové zesilovače A200 a A400. Poslední jmenovaný jsme si představili při rozsáhlé recenzi. I přes kritické poznámky na adresu předzesilovače P1, který kvalitám koncového zesilovače úplně nesekundoval, na nás pan Stranka nezanevřel (i to se občas stává, když je test nějakého výrobku obsahuje nějakou tu kritiku) a po dokončení převodníku ho neváhal zaslat na test do našeho magazínu.

Pokud se rozhodnete s poměrně neznámou značkou požadovat za svůj převodník 55 000 Kč, musíte, respektive měli byste, si být opravdu jisti tím, že máte skutečně dobrý výrobek, který v záplavě další produktů něčím zaujme. Za podobnou cenu si už totiž lze z druhé ruky přijít na velmi zajímavé převodníky renomovaných značek. SPaudio D1 chce nalákat velmi dobrým provedením a také na plno využitými možnostmi špičkového D/A čipu ESS ES9018S.