Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

SPaudio A400: česká těžká váha

6.1.2015, Petr Štefek, recenze
SPaudio je česká značka, která by v budoucnu ráda znamenala velmi zajímavou a hlavně levnější alternativu k audio komponentům renomovaných zahraničních značek. Do testu jsme dostali nejvyšší model firemního koncového stereo zesilovače SPaudio A400.
Kapitoly článku:
SP Audio je malá česká firma, která se snaží nabídnout na český trh zesilovače a převodníky s velmi dobrým poměrem výkonu k ceně. SPaudio se svou malou manufakturou sídlí v Litoměřicích. Nezakrývám fakt, že jsem byl velmi zvědavý, co firma dokáže dodat. Dnešní test se týká koncového stereo zesilovače SPaudio A400, který je současně vlajkovou lodí značky. Do testu jsme tak bez nadsázky dostali to nejlepší, co dokáže firma v současné době v oblasti zesilovačů nabídnout.

Kamenem úrazu u většiny malých firem bývá především nemožnost nakupovat součástky v takovém množství, aby si byly schopny zajistit při rozumné koncové ceně slušné marže, které by pokryly náklady na následný vývoj. Pro menšího výrobce je tak v počátcích často jedinou možností starat se o prodej koncovým zákazníkům ve své vlastní režii. V tomto konkrétním případě ovšem získáte u SPaudio individuální přístup a příkladný servis, který se často nevidí ani u větších hifi studií.

V českých končinách se neetabloval jako světových výrobce elektroniky v posledních letech snad nikdo kromě firem KR Audio a EAT. Obě firmy ale cílí na trochu jiný segment trhu než SPaudio, které se zabývá výhradně výrobou tranzistorových zesilovačů a D/A převodníků. Kromě značky SPaudio a jejího produktového portfolia existuje na trhu i značka CustomWorks, jejíž produkty pocházejí ze stejné dílny, ale jsou výrazně levnější a jsou zajímavou alternativou ke komerční produkci pro šikovné kutily, kteří si jsou schopni sestavit kvalitní zesilovač nebo převodník z jednotlivých modulů za zlomek ceny komerčních značek. V případě značky SPaudio je to ovšem poněkud jiné, neboť se dodávají výhradně jako hotové výrobky s jednotným designem.

Mezi nejzajímavějšími připravovanými projekty můžeme jmenovat D/A převodník D1, který bude založen na špičkovém převodníku ESS Sabre ES9018. Samozřejmostí bude kromě jiných digitálních vstupů i USB rozhraní s podporou PCM (až do rozlišení 32-bit/384 kHz) a také podporou DSD 64/128. Firma má ve svém produktovém portfoliu i předzesilovač pod označením P1 a druhý stereo koncový zesilovač A200. Do testu nám firma ochotně dodala kromě výkonového zesilovače i zmiňovaný předzesilovač P1. Snad nevyzradím tajemství, když napíšu, že firma velmi intenzivně pracuje i na plně symetrickém předzesilovači pod označením P2, který bude vybaven také XLR výstupy.

Pokud se rozhodnete s poměrně neznámou značkou požadovat za svůj koncový zesilovač 100 000 Kč, musíte si být opravdu jistý tím, že máte skutečně dobrý výrobek. Za podobnou cenu si už lze z druhé ruky přijít na velmi zajímavé koncové zesilovače renomovaných značek, jako jsou např. Accuphase, Luxman, Krell či Mark Levinson. Proč tedy riskovat a kupovat neznámou značku za poměrně velké peníze? Pokusíme se na tuto otázku odpovědět na následujících stránkách.

V testu se zaměříme výhradně na koncový zesilovač, který jsme měli možnost si vyzkoušet s trojicí předzesilovačů. Jmenovitě šlo o SPaudio P1, Luxman C-03 (repasovaný) a Audionet PRE G2.