www.svetaudia.cz
>
>
>

Pioneer N-70A: téměř dokonalý streamer

Pioneer N-70A: téměř dokonalý streamer
, , recenze
Měli jsme jako jedni z prvních možnost otestovat přednosti zbrusu nového streameru Pioneer N-70A, který v současné nabídce představuje to nejlepší, čím se firma může pochlubit. Konkurenční přehrávače jako Marantz NA-8005 ovšem nebudou snadnými soupeři.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Pioneer N-70-A jsem očekával s velkým nadšením, protože podle zveřejněných specifikací měl vše, co by hudební streamer střední třídy měl mít. Na palubě je dvojice špičkových převodníků ESS Sabre ES9016, a to dokonce v monaurálním režimu. Má symetrické výstupy XLR a umí přehrávat PCM i DSD. Kvalitní streamery na trhu samozřejmě existují, ale za jejich koupi musíte vysázet na sůl podstatně více peněz než v případě dnes testovaného Pioneeru. Velmi dobrým příkladem může být minulý rok testovaný streamer Lumin A1 nebo jeho odlehčená varianta Lumin T1.

Pioneer má z minulosti značné renomé ve výrobě opravdových skvostů high-endové audia. Stačí si vzpomenout na sérii Urushi nebo špičkové gramofony. Pioneer ale postupně ustupoval od high-endového audia a vrhl se v posledních dvou dekádách spíše do světa masově prodávané audio vizuální techniky. Zázemí firmy a její možnosti jsou ovšem dodnes takové, že se jim málokterá konkurenční společnost může rovnat. Pioneer vyrukoval v posledních letech se zcela novým portfoliem výrobků a troufám si říci, že nejzajímavějšími z nich byly právě streamery hi-res audia.Streamování hi-res audia po domácí síti zažívá velký rozmach a téměř každou chvíli některá ze známých firem uvede na trh velmi zajímavý model. Pioneer přinesl rovněž vylepšenou verzi levnějšího streameru N-50A a také testovaný zbrusu nový model pod označením N-70A, který má ambice oslovit i náročnější posluchače. Oba přehrávače mají typický design Pioneeru pro současné produktové řady. Oba hudební streamery se velmi liší kvalitou svého provedení, konektivitou a ve výsledku i kvalitou reprodukce.

Dvojice zmiňovaných streamerů umožňuje využít pro přehrávání podporovaných formátů klasický Ethernet skrze počítač, router a připojený NAS (Network Attached Storage). Zajímavým bonusem je bezdrátové přehrávání audia skrze Wi-Fi, kde je ovšem velikost přenášených dat omezena a nemůžeme tak čekat přehrávání DSD nebo PCM o vysokém rozlišení. Implementovaná podpora zahrnuje rovněž internetovou službu Spotify a internetová rádia, která lze poslouchat skrze aplikaci vTuner. Aby toho nebylo málo, oba přístroje zároveň podporují rozhraní AirPlay a přehrávání hudby skrze Apple iPhone/ iPad tak není žádným problémem. Je zřejmé, že Pioneer kladl důraz na to, aby pokryl vše, co by v závislosti na současných trendech mohl uživatel potřebovat.

Pioneer N-70A lze použít i bez nutnosti síťového připojení, protože dokáže fungovat jako plnohodnotný asynchronní USB D/A převodník. Rozhraní USB nalezneme na předních a zadních panelech obou streamerů, ale odlišuje je nejen použitý typ konektoru (typ A/B), ale také podpora formátů, které přes tato rozhraní můžete přehrávat. To znamená, že u dnes testovaného streameru N-70-A najdete mimo nižší formáty také DSD128 a PCM se vzorkovací frekvencí až 384 kHz. V případě dražšího modelu si nepřiplácíme pouze za podporu PCM o vzorkovací frekvenci vyšší než 192 kHz (to by bylo dost málo), ale především za zcela odlišnou konstrukci D/A části, která integruje podstatně kvalitnější součástkovou základu a design.

Pioneer N-70A využívá hliníkového těla přístroje, což mu dává lehký nádech luxusu, který známe z podstatně dražších konkurenčních zařízení. Vnitřní uspořádání šasi je rozděleno do 3 samostatných sekcí, aby nedocházelo k interferencím mezi jednotlivými částmi zařízení. Všechny plošné spoje jsou usazeny na šasi, jehož spodní deska má tloušťku 3 mm a je opět z jednoho kusu hliníku. Maximalisty potěší i dva zcela oddělené zdroje pro digitální a analogové obvody streameru. Kromě zmiňované podpory PCM o samplovací frekvenci 384 kHz a rozlišení 32-bit a DSD 64/128 (2.8/5.6 MHz) umí Pioneer N-70A také převzorkovat všechny digitální signály na digitálním vstupu pomocí firemního řešení Hi-Bit 32-bit na signál 384 kHz/32-bit. Základem D/A části dražšího streameru je dvojice čipů ESS Sabre ES9016, které umí obsluhovat PCM s limitem samplovací frekvence do 384 kHz a DSD 64/128.

Pioneer N-50A vypadá samozřejmě o něco „levněji“, za což může jeho plechové šasi, které pouze doplňuje čelní panel z hliníku. Vnitřní uspořádání nedoznalo tolika vylepšení jako u dražšího modelu, ale stále zde máme dva samostatné transformátory pro analogovou a digitální část. Příhradové šasi v tomto levnějším přístroji nenajdeme. Na druhou stranu ovšem zůstává zachována podpora DSD 64/128 a také PCM až do 192 kHz/24-bitů. Za těmito limity stojí použité levnější převodníky ESS Sabre ES9011, které stojí v portfoliu ESS Technology podstatně níže než model Sabre ES9016. Ani v jednom případě ovšem nebude zvolený čip limitem pro celkové výkony streameru.

Možnosti, které oba streamery nabízí, rozšiřuje dále přítomnost standardních digitálních koaxiálních a optických vstupů. V případě dražšího streameru Pioneer N-70A můžete počítat i se symetrickými výstupy pro dražší zesilovače. Podpora formátů u obou přístrojů zahrnuje v případě PCM formáty FLAC, ALAC, MP3, AIFF a WAV. Exotičtější DSD má samozřejmě podporu také, takže přehrajete soubory s koncovkou DSF a DSDIFF. Gapless (bez mezer) přehrávání je velmi žádoucí u živých koncertů nebo nahrávek klasické hudby, kde jsou nucené několika sekundové mezery na závadu. V tomto ohledu nás oba streamery Pioneer nezklamou. Ovládání je možné skrze aplikací Pioneer ControlApp, která je dispozici pro zařízení s operačními systémy iOS a Android. Česká cena je v případě dražšího modelu Pioneer N-70A 35 990 Kč s DPH. Levnějšího modelu si výrobce cení na 15 990 Kč s DPH.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek