www.svetaudia.cz
>
>
>

LUMIN A1: pan skoro dokonalý

LUMIN A1: pan skoro dokonalý
, , recenze
V dnešní recenzi se podíváme na streamer z dílen Pixel Magic Systems, který nese označení LUMIN A1 a je ukázkou toho, že když se chytré hlavy z Hong Kongu dají dohromady, dokáží značně zatopit i renomovaným výrobcům věhlasných značek.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. LUMIN A1: pan skoro dokonalý
  2. Bližší pohled
  3. Jak to hraje?
  4. Zhodnocení
reklama
LUMIN je ještě poměrně čerstvou značkou ve vodách high-end audia. Zhruba před 2 roky uvedla společnost Pixel Magic Systems (Hong Kong) svůj první počin s označením LUMIN Streamer, což naznačuje, odkud bude vítr foukat. Přehrávání hi-res audia je to, oč tu běží. Na trhu existuje spousta různých streamerů hi-res audia, které jsou více či méně domyšlené. Za špičku v této oblasti je obecně považována společnost LINN, která po mnoha letech ukončila výrobu „obyčejných“ CD přehrávačů a vrhla se výhradně na vývoj přehrávačů hi-res audio souborů skrze LAN nebo USB.

Pixel Magic Systems se svým původním streamerem LUMIN zaznamenal poměrně značný úspěch, který byl podle mého názoru plně v kompetencích hodně agresivní zaváděcí ceny a také velmi kvalitně zpracovaného software, respektive ovládací aplikace pro LUMIN na Apple iPad. Výkony v oblasti zvuku ponechme prozatím stranou, protože k těm se dostaneme až v dalších kapitolách. A že je na tomto poli rozhodně co komentovat, neboť LUMIN nasazuje laťku opravdu vysoko.

Pixel Magic Systems se dosud zaměřoval téměř výhradně na profesionální zobrazovací technologie a spotřební elektronika je pro tuto firmu zcela novou oblastí. Chtěl jsem touto poznámkou upozornit na to, že se nejedná o nově vzniklou „garážovou“ firmu, ale zaběhnutý soukromý subjekt s letitým know-how a profesionálním zázemím. Firma sídlí v Hong Kongu a v dnešním globalizovaném světě je případné ušklíbnutí nad tímto původem spíše obrázkem toho, že daný člověk nemá o vývoji v současné Asii ani páru.LUMIN A1

Evropané si rádi kupují výrobky z Evropy nebo USA či Japonska, ale nad Čínou ohrnují většinou nos a nutno dodat, že neopodstatněně. LUMIN je jasnou ukázkou toho, že i čistě čínské firmy již dnes umí a mohou se srovnávat se světovou špičkou. K tomu všemu umí přidat i velmi konkurenční cenu svých výrobků. Velmi pravděpodobně by podobný přístroj vyrobený někde ve vyspělých státech EU stál klidně dvojnásobek.

Pixel Magic Systems svůj původně jediný streamer LUMIN nijak specificky (číselně) neoznačoval, protože to díky jedinému výrobku v portfoliu nebylo nutné. Po úspěchu originálního streameru LUMIN se výrobce rozhodl rozšířit velmi významným způsobem svou nabídku. Původní model, který je předmětem dnešního testu, nabízí v současné době pod označením LUMIN A1. Tento model nedoznal žádnou hardwarovou změnu, ale došlo zde k upgradu firmware.LUMIN T1

Velmi sympatické je, že výrobce přes svého marketingového zástupce sbírá informace od majitelů či zájemců o tento produkt na světových fórech nebo z nejrůznějších recenzí a následně to, co je možné, upravuje přes poměrně často aktualizovaný firmware nebo update softwarové aplikace. Tento přístup se dnes příliš nevidí a doufejme, že to společnosti vydrží i v následujících letech. Velké korporace často svůj výrobek vrhnou na trh, a pokud něco nefunguje, jak by mělo, snaží se mlžit nebo se k nápravě problému příliš nehrnou.

Zbrusu nové modely LUMIN S1 a T1 máme slíbeny do testu, jakmile se u dovozce objeví, ale prozatím si vystačíme s modelem A1, který kombinuje šasi z jednoho kusu hliníku obrobeného na CNC a obvodové řešení s podporou DSD i PCM. Cena tohoto modelu se pohybuje těsně po úrovní 150 000 Kč, ale k plnému využití ještě musíte počítat s investicí do Apple iPad (stačí i základní Mini), který vám umožní dostat se přes nainstalovanou aplikaci ke všem nastavením streameru.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek