Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

LUMIN A1: pan skoro dokonalý

24.6.2014, Petr Štefek, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na streamer z dílen Pixel Magic Systems, který nese označení LUMIN A1 a je ukázkou toho, že když se chytré hlavy z Hong Kongu dají dohromady, dokáží značně zatopit i renomovaným výrobcům věhlasných značek.
Kapitoly článku:
  1. LUMIN A1: pan skoro dokonalý
  2. Bližší pohled
  3. Jak to hraje?
  4. Zhodnocení
LUMIN je ještě poměrně čerstvou značkou ve vodách high-end audia. Zhruba před 2 roky uvedla společnost Pixel Magic Systems (Hong Kong) svůj první počin s označením LUMIN Streamer, což naznačuje, odkud bude vítr foukat. Přehrávání hi-res audia je to, oč tu běží. Na trhu existuje spousta různých streamerů hi-res audia, které jsou více či méně domyšlené. Za špičku v této oblasti je obecně považována společnost LINN, která po mnoha letech ukončila výrobu „obyčejných“ CD přehrávačů a vrhla se výhradně na vývoj přehrávačů hi-res audio souborů skrze LAN nebo USB.

Pixel Magic Systems se svým původním streamerem LUMIN zaznamenal poměrně značný úspěch, který byl podle mého názoru plně v kompetencích hodně agresivní zaváděcí ceny a také velmi kvalitně zpracovaného software, respektive ovládací aplikace pro LUMIN na Apple iPad. Výkony v oblasti zvuku ponechme prozatím stranou, protože k těm se dostaneme až v dalších kapitolách. A že je na tomto poli rozhodně co komentovat, neboť LUMIN nasazuje laťku opravdu vysoko.

Pixel Magic Systems se dosud zaměřoval téměř výhradně na profesionální zobrazovací technologie a spotřební elektronika je pro tuto firmu zcela novou oblastí. Chtěl jsem touto poznámkou upozornit na to, že se nejedná o nově vzniklou „garážovou“ firmu, ale zaběhnutý soukromý subjekt s letitým know-how a profesionálním zázemím. Firma sídlí v Hong Kongu a v dnešním globalizovaném světě je případné ušklíbnutí nad tímto původem spíše obrázkem toho, že daný člověk nemá o vývoji v současné Asii ani páru.LUMIN A1

Evropané si rádi kupují výrobky z Evropy nebo USA či Japonska, ale nad Čínou ohrnují většinou nos a nutno dodat, že neopodstatněně. LUMIN je jasnou ukázkou toho, že i čistě čínské firmy již dnes umí a mohou se srovnávat se světovou špičkou. K tomu všemu umí přidat i velmi konkurenční cenu svých výrobků. Velmi pravděpodobně by podobný přístroj vyrobený někde ve vyspělých státech EU stál klidně dvojnásobek.

Pixel Magic Systems svůj původně jediný streamer LUMIN nijak specificky (číselně) neoznačoval, protože to díky jedinému výrobku v portfoliu nebylo nutné. Po úspěchu originálního streameru LUMIN se výrobce rozhodl rozšířit velmi významným způsobem svou nabídku. Původní model, který je předmětem dnešního testu, nabízí v současné době pod označením LUMIN A1. Tento model nedoznal žádnou hardwarovou změnu, ale došlo zde k upgradu firmware.LUMIN T1

Velmi sympatické je, že výrobce přes svého marketingového zástupce sbírá informace od majitelů či zájemců o tento produkt na světových fórech nebo z nejrůznějších recenzí a následně to, co je možné, upravuje přes poměrně často aktualizovaný firmware nebo update softwarové aplikace. Tento přístup se dnes příliš nevidí a doufejme, že to společnosti vydrží i v následujících letech. Velké korporace často svůj výrobek vrhnou na trh, a pokud něco nefunguje, jak by mělo, snaží se mlžit nebo se k nápravě problému příliš nehrnou.

Zbrusu nové modely LUMIN S1 a T1 máme slíbeny do testu, jakmile se u dovozce objeví, ale prozatím si vystačíme s modelem A1, který kombinuje šasi z jednoho kusu hliníku obrobeného na CNC a obvodové řešení s podporou DSD i PCM. Cena tohoto modelu se pohybuje těsně po úrovní 150 000 Kč, ale k plnému využití ještě musíte počítat s investicí do Apple iPad (stačí i základní Mini), který vám umožní dostat se přes nainstalovanou aplikaci ke všem nastavením streameru.