Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman L-507uX: univerzální voják

23.1.2015, Petr Štefek, recenze
Minulý rok jsme si vzali do parády vlajkový model integrovaných zesilovačů Luxman ve třídě A a nyní přichází řada na zástupce integrovaných zesilovačů ve třídě AB. Luxman L-507uX nahradil model L-507u a představuje skutečně univerzální nářadí.
Kapitoly článku:
  1. Luxman L-507uX: univerzální voják
  2. Luxman L-507uX - bližší pohled
  3. Jak to hraje?
  4. Závěr
Luxman L-507uX je velmi podobný minulý rok testovanému vlajkovému modelu L-590AX, který ovšem na rozdíl od L-507uX pracuje v čisté třídě A. První základním rozlišovacím znakem jsou modře podsvícené VU metry, které podle firemní logiky ukazují na práci zesilovače ve třídě AB. Pokud si oba zmiňované integrované zesilovače postavíte vedle sebe, pak je model L-507uX přeci jen kompaktnější. Provedení obou zesilovačů je jinak zcela stejné. Zda se někomu líbí nebo líbí moderní „retro“ vzhled přístroje, bude velmi subjektivní záležitostí, takže jej ani hodnotit v rámci recenze nebudu. Lze ovšem ohodnotit celkové provedení a sestavení zesilovače, které je excelentní. V této cenové kategorii není podobně provedeného přístroje.





Jen japonský rival Accuphase se u vyšších modelů integrovaných zesilovačů dokáže celkovému provedení vyrovnat. Precizně provedené příhradové šasi je odolné proti vibracím, což dokladuje i fakt, že Luxman je naprosto imunní vůči jakýmkoli antivibračním podložkám. Luxman je nicméně velmi citlivý na správně připojený napájecí kabel, kdy je potřeba dobře ohlídat fázi napájení. Ta je v případě zesilovače na levém kolíku napájecího konektoru. Zesilovač rovněž ocení kvalitní napájecí kabel. Nevěřící, nechť si v tomto ohledu vyzkouší dodaný napájecí kabel zaměnit za některý z dražších kabelů renomovaných značek. My jsme využili v tomto v případě kabeláž Neyton Frankfurt AC, která k Luxmanu jako stvořená.





Design Luxmanu evokuje doby dávno minulé, ale jen stěží bych si dovolil jej označit jako vintage. Kombinace precizně vyřezaných (CNC) hliníkových prvků, jako jsou regulátory hlasitosti, korekce a přepínače či masivní čelní panel, je působivě precizní. Panel je navíc opatřen kvalitním práškovým vypalovaným lakem. Kapitolou samou o sobě jsou masivní podsvětlené VU metry, které při reprodukci doslova hypnotizují a zároveň poskytují velmi důležitou informaci o tom, jak daleko má zesilovač do limitace. Vrchní část zesilovače je tvořena masivním broušeným plátem hliníku s vyřezanými otvory, kde jsou vsazeny tmavě lakované průduchy chlazení pro koncové stupně. Velmi efektní a zároveň velmi funkční.

Dominantou při pohledu do útrob integrovaného zesilovače je velký ručně vinutý 540VA transformátor napájecího zdroje. Tento transformátor není toroidní, jak bývá většinou zvykem (např. i u Accuphase), ale je typu EI, který jsme většinou zvyklí vídávat u lampových zesilovačů. Tento typ transformátoru od určitého mezního výkonu nemá tendenci ke skokovému zkreslení, ale zkreslení u něj narůstá lineárně. Napájecí zdroj doplňuje čtveřice elektrolytických kondenzátorů s celkovou kapacitou 40 000 µF a usměrňovač proudu využívá Shottkyho diody, které se vyznačují především menšími úbytky napětí v propustném směru těchto diod.





Typickou záležitostí japonských integrovaných zesilovačů jsou dva zrcadlově orientované koncové stupně. Podobné uspořádání používá kromě Luxmanu např. Yamaha nebo již zmiňovaný Accuphase. Každý koncový stupeň je osazený 3 páry bipolárních tranzistorů. Zde je největší rozdíl oproti modelu L-507u, který disponoval pouze dvěma páry bi-polárů na kanál. Celkově je L-507uX podobná svým zapojení dnes již nevyráběnému modelu L-509u. Chloubou Luxmanu je léta pilované ODNF (Only Distortion Negative Feedback), které je zde aktuálně ve verzi 3.0 (novější 4.0 je zatím doménou vlajkové série 900) a podle konstruktérů zajišťuje vysokou rychlost přeběhu signálu, velký frekvenční rozsah a typicky i nízké zkreslení.

Samotný integrovaný zesilovač disponuje výkonem 2×110 W ve třídě AB při zátěži 8 Ohmů a 2×210 W pro zátěž 4 Ohmy. Praxe ukazuje, že tyto hodnoty jsou ze strany výrobce více než konzervativní. Zde je největší rozdíl oproti soukmenovcům pracujícím ve třídě A, kteří disponují podstatně skrovnějším přídělem výkonu. Pro zesilovač nejsou problémem žádné běžné reprosoustavy včetně našich referenčních Franco Serblin Accordo a „hostujících“ B&W 803 Diamond. Damping faktor zesilovače (205) je více než dostatečný. Samozřejmě i zde musíme postupovat s rozumem a zesilovač postavit k adekvátním reprosoustavám. Výše zmiňované reprosoustavy jsou cenově a i svými výkony k testovanému Luxmanu velmi vhodnými partnery.





Firemní řešení regulace hlasitosti LECUA (LUXMAN Electric Controlled Ultimate Attenuator - Waiting Matrix) se stará o maximální souběh obou kanálů a o minimální přeslechy mezi nimi. Informace o poloze regulátoru je zaznamenávána a zpracovávána jednoduchým mikroprocesorem, který pak následně ovládá proudové spínače a reguluje samotnou hlasitost. Obvodové řešení LECUA zajistí špičkovou regulaci hlasitosti bez nutnosti sáhnout po krokovém regulátoru, který navíc nelze řídit skrze dálkový ovladač a zajistí velmi dlouhou životnost. Při regulaci je v určitých tichých pasážích slyšet při regulaci tichounké praskání jako vrnění kočky, ale nenechte se tím znervóznit, je to vlastnost tohoto řešení. Podobně je na tom např. AVAA z dílen Accuphase. Pokud nejste poťouchlý recenzent, tak to pravděpodobně v praxi ani nespozorujete a nejedná se žádný problém, neboť při nastavené hlasitosti se žadné praskání neprojevuje.





Zadní strana zesilovače je osazena vstupy a výstupy. K dispozici je kromě čtveřice linkových (RCA) vstupů i dvojice symetrických vstupů pro přehrávače, jako jsou CD/SACD přehrávače, D/A převodníky nebo streamery. Výrobce integroval i kvalitní gramofonový předzesilovač, který zvládne obsloužit MM/MC přenosky a podle některých zahraničních testů dokáže nadmíru dobře obsloužit i dražší gramofony. Luxman osazuje své výtvory opravdu vším, co byste si mohli přát. K dispozici jsou i korekce basů a výšek, které sice puristé neuvidí rádi, ale některým nahrávkám mohou pomoci. Jejich aktivace se nijak negativně nepodepisuje na výsledném zvuku a regulace jejich rozsahu je velmi jemná. Příznivci občasného sluchátkového poslechu si také přijdou na své díky slušnému sluchátkovému zesilovači. Pro špičkový poslech přes audiofilská sluchátka má Luxman samozřejmě dedikované sluchátkové zesilovače.





V případě, že vlastníte domácí kino a rádi byste měli i integrovaný zesilovač pro kvalitní stereo poslech, pak Luxman nabízí řešení u všech svých integrovaných zesilovačů. Pro takového fanouška domácího kina může být velký přínosem možnost rozpojení předzesilovače a koncového stupně integrovaného zesilovače, který je následně možné využít pro hlavní pár reprosoustav a řídit jej skrze AV receiver nebo dedikovaný předzesilovač bez toho, aniž byste byli nuceni přepojit byť jediný kabel, než si opět pustíte své oblíbené album. Podobně je tomu v případě subwooferu u stereo poslechu, kde je praktické využít kvalitní regulovaný analogový výstup Luxmanu. Jediné, co byste snad mohli postrádat, je integrovaný D/A převodník, který si ovšem naprostá většina uživatelů kupuje zvlášť.