Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

LUMIN D1: test nejmenšího streameru

30.4.2015, Petr Štefek, recenze
LUMIN D1 je nejnovějším počinem společnosti Pixel Magic Systems. V portfoliu značky stojí LUMIN D1 nejníže ze všech nabízených streamerů, ale o to zajímavější poměr ceny ku výkonu tento střízlík v reálném světě nabízí.
Kapitoly článku:
LUMIN je již etablovanou značkou ve vodách high-endového audia. Zhruba před 3 roky uvedla čínská společnost Pixel Magic Systems se sídlem v Hong Kongu svůj první počin s označením LUMIN Streamer a od té doby ušla opravdu značný kus cesty. Trend v přehrávání hi-res audia se potvrdil a již i renomované firmy nastoupily na vlnu tohoto všeobecného současného nadšení. Na trhu dnes existuje velmi mnoho různých streamerů hi-res audia od nových značek i renomovaných stálic světa audia. Existují i mnohé modely hudebních streamerů, které jsou dnes již vcelku domyšlenými a hotovými produkty. Mezi nimi můžeme jmenovat např. Aurender, MELCO, LINN nebo Auralic.

Za špičku a průkopníka v této oblasti byla obecně považována společnost LINN, která po mnoha letech ukončila výrobu „obyčejných“ CD přehrávačů a vrhla se výhradně na vývoj přehrávačů hi-res audio souborů skrze LAN nebo USB. V současné době LINN předvedl zbrusu nové produktové řady, kde se zaměřil především na vylepšení stávajících návrhů u produktových řad a zavedl některé novinky. Podpora DSD a PCM s podporou samplovací frekvence nad 192 kHz stále absentuje. V reálném světě toto nepředstavuje problém, ale jestli se podaří v tomto ohledu přesvědčit také zákazníka, který na podobný marketing slyší, není zatím úplně jasné.



LUMIN A1

Společnost Pixel Magic Systems se svým původním streamerem LUMIN zaznamenala značný úspěch právě na úkor velmi drahých streamerů LINN. Zaznamenaný úspěch byl podle mého názoru plně v kompetencích hodně agresivní zaváděcí ceny a také velmi kvalitně zpracovaného software, resp. ovládací aplikace LUMIN pro Apple iPad. Původní LUMIN šel bez uzardění označit jako vyspělý a po všech stránkách dotažený produkt. Dnes se prodává první LUMIN pod označením LUMIN A1 a stále odpovídá beze změny původnímu originálu.

Pixel Magic Systems se v minulosti zaměřoval téměř výhradně na profesionální zobrazovací technologie a spotřební elektronika byla pro tuto firmu zcela novou a neprozkoumanou oblastí. Společnost sídlí v Hong Kongu a v dnešním globalizovaném světě je případné ušklíbnutí nad tímto původem spíše obrázkem toho, že daný člověk nemá o vývoji v současné Asii ani páru.



Všechny nové streamery LUMIN pohromadě

Evropané nebo Američané si rádi kupují výrobky z Evropy, USA či Japonska, ale nad výrobky původem z Číny většinou ohrnují nos a nutno dodat, že ve většině případů neopodstatněně. Pixel Magic Systems je pěknou ukázkou toho, že i čistě čínské firmy (byť Hong Kong je poněkud specifický díky své dlouholeté nezávislosti na pevninské Číně) již dnes umí a mohou se srovnávat se světovou špičkou. K tomu všemu umí tyto firmy často přidat také velmi konkurenční cenu svých výrobků. Ta je ovšem v současnosti díky silnému dolaru pro našince o poznání méně přívětivá.

Po úspěchu originálního streameru LUMIN se výrobce rozhodl rozšířit velmi významným způsobem svou nabídku. Původní model, který jsme nedávno testovali, je nabízen v současné době pod označením LUMIN A1 a jeho cena díky kurzu dolaru stoupla na bezmála 190 000 Kč. Tento model nedoznal žádné hardwarové změny, ale došlo aspoň k upgradu firmware, který vyřešil některé problémy. Další dostupný model tvoří LUMIN T1, který je obvodově a funkčně identický s LUMIN A1, ale není „zabalen“ v obrobeném šasi z jednoho kusu hliníku. Top modelem v současné nabídce je LUMIN S1, který těží ze zbrusu nového obvodového návrhu a využití čtveřice špičkových čipů ESS9018K2.



LUMIN T1

Velkým plusem v případě streamerů LUMIN je, že výrobce přes svého marketingového zástupce sbírá informace od majitelů či zájemců o tento produkt na světových fórech nebo z nejrůznějších recenzí a následně pružně upravuje a opravuje to, co je možné přes aktualizaci firmware přístroje nebo update softwarové řídící aplikace LUMIN. Takto flexibilní přístup se dnes příliš nevidí a doufejme, že to společnosti vydrží co možná nejdéle. Jedinou podstatnou nevýhodou, která u streamerů LUMIN přetrvává, je nutnost vlastnit Apple iPad pro instalaci softwarové aplikace LUMIN. Zde by mohl výrobce přijít minimálně s verzí pro operační systém Android. Pokud Apple iPad ještě nemáte, znamená to další investici zhruba 7 000 Kč a více hned při koupi kteréhokoli ze streamerů LUMIN.