Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Audionet DNC: vybroušený streamer

25.8.2015, Petr Štefek, recenze
Dnešní recenze se zaměří na jediný čistokrevný streamer v portfoliu německé značky Audionet, který se nachází pod označením DNC (Digital Network Client). Aby toho nebylo málo, vyzkoušíme si s ním také příplatkový externí zdroj Audionet EPS.
Audionet je známý německý výrobce audio komponentů sídlící ve městě Bochumi. Na našich stránkách jsme se s výrobky této značky setkali poprvé při předchozí recenzi integrovaného zesilovače Audionet SAM G2, který nás svými výkony jednoznačně potěšil. Jeho silnou stránkou je rozhodně neutralita a detailnost reprodukce spolu s velmi solidním provedením, které je sice velmi technicistní, ale slabého místa aby recenzent pohledal. Charakter zvuku nebude nejspíše parketou milovníků lamp nebo eufonicky znějících zesilovačů.

Dnešní test se bude týkat streameru pod označením Audionet DNC (Digital Network Client) a k dispozici jsem spolu s tímto streamerem dostal také volitelný a poměrně drahý externí zdroj EPS. Spojení s firemním zesilovačem SAM G2 nám tedy nebránilo v tom udělat si obrázek, jak celé firemní duo poslouží v případě ozvučení obývacího pokoje. Vzhledově k sobě oba firemní komponenty samozřejmě pasují jako ulité a podobně je to s jejich zvukem. Nebudeme ale předbíhat událostem.

Trend v odvětví hifi je poměrně jasný a krom zlomku těch, kteří stále dávají přednost vinylu a stále ztenčující se základně zastánců stříbrných kotoučků, zde rychle roste skupina zákazníků, kteří preferují přehrávání digitálního obsahu ze streamovacích služeb typu TIDAL nebo SPOTIFY nebo rovnou ze svého vlastního síťového disku či počítače. Mnoho firem tedy uvedlo nebo plánuje uvést síťové přehrávače, které jsou velmi uživatelsky přívětivé a pro jejichž ovládání není potřeba žádných IT schopností jako v případě, že se plánujete popasovat s přehráváním skrze běžný počítač ve spojení s externím D/A převodníkem.
Audionet SAM G2


Samotné streamery jsou sice i přes své vzezření malými počítači, jejichž srdcem je procesor, operační paměť a uložiště pro instalaci specializovaného operačního systému (často upravený Linux), ale rozhraní pro ovládání celého procesu přehrávání je realizováno přes uživatelsky přívětivé softwarové aplikace pro mobilní zařízení nebo rovnou přes ovládací prvky na streameru. Většinou se tak stačí streamer jednoduše připojit do domácí sítě a nainstalovat si příslušnou aplikaci, kde si uživatel zvolí uložiště hudby, a vše může začít.

Audionet má ovšem poměrné rozsáhlé produktové portfolio, které okupují především zesilovače a digitální zdroje ve formě přehrávačů fyzických médií Audionet ART G3 (CD), VIP G3 (CD/SACD) a digitálních streamerů (DNC). Velice zajímavým výrobkem je také integrovaný zesilovač Audionet DNA/DNA 2.2 a předzesilovač DNP s integrovaným streamerem digitálního audia. Celé portfolio firmy se v čase zdánlivě nemění, ale výrobce se dušuje, že v průběhu životního cyklu postupně všechny výrobky vylepšuje. V tomto ohledu nám nezbývá nic jiného než výrobci věřit, neboť nemáme k dispozici zesilovač nebo streamer z počátku výroby, abychom je mohli porovnávat.
Audionet SAM G2 - uvnitř


Komponenty značky Audionet jsou navrhovány a vyráběny přímo v německé Bochumi, takže mohou nést hrdé „Made in Germany“. Na jednu stranu to může nám, Evropanům, imponovat, ale na druhou stranu se s tím pojí i výrazně vyšší výrobní náklady. Zákazníkům, a zvláště pak těm německým, to ovšem nevadí. Je také nutné upozornit na to, že Audionet patří ke kategorii „zaplatitelného“ high-endu, který nestaví na exotických konstrukcích a esoterice, ale na čistě vědeckém přístupu. To také označuje také firemní slogan „scientific magic“ či „enjoy the science“.

Předmětem dnešního testu je integrovaný zesilovač Audionet DNC, který je jediným samostatným integrovaným zesilovačem v portfoliu firmy. Ostatní produkty, které v sobě mají funkci síťového streameru, primárně fungují také jako integrované zesilovače nebo předzesilovače. Audionet DNC je tedy prvním a prozatím také jediným hudebním streamerem v portfoliu firmy. Při své ceně si bere na mušku oblíbené streamery LUMIN A1, či dokonce LUMIN S1.