AMI MUSIK DS5: nenápadná síla

AMI MUSIK DS5: nenápadná síla
, , recenze
AMI MUSIK DS5 je zástupce relativně mladé japonské značky AMI, která se snaží prosadit svými kompaktními D/A převodníky se sluchátkovými zesilovači. AMI MUSIK DS5 se musí poměřit s takovými rivaly jako iFi Micro iDSD.
K oblíbeným
reklama
Trendem poslední doby jsou luxusní externí D/A převodníky pro desktopové počítače nebo notebooky. Díky všudy přítomnému rozhraní USB se na trh dostává mnoho D/A převodníků, které staví právě na možnostech přenosu audia skrze rozhraní USB. Není výjimkou, že i levnější převodníky dnes podporují nejen formáty PCM (FLAC, ALAC, MP3 atd.), ale i DSD, které je v dnešní době poněkud „overhyped“. Osobně proti DSD nic nemám a jeho kvality dokážu ocenit, pokud jde o záznamy převedené na DSD z analogových masterů nebo přímo nahrané a masterované nativně DSD. Pak je výsledek opravdu skvělý a v ničem si nezadá s dobrým gramofonem, i když milci vinylu by mě určitě za tento výrok nejraději ukřižovali.Smutnou pravdou ovšem zůstává, že většina hudby je nahrána v nízkém rozlišení a PCM a na „hi-res“ se převádí. Mnohem důležitějším parametrem kvality je kvalita samotného snímání a následného masteringu než to, zda bylo nahráno ve formátu 24/96 nebo 192/24. Pro kritický poslech formát CD už jednoduše nestačí a každý, kdo si vyzkoušel poslechnout některé audiofilní nahrávky pořízené ve zmiňovaném DSD nebo alternativně v PCM či DXD, mi dá zřejmě zapravdu. Ve světě hifi a high-endového audia často převládá forma před obsahem, ale stále je muzika, resp. právě onen obsah, alfou a omegou spokojenosti. K hifi a audio komponentům obecně bychom měli přistupovat jako k prostředku k poslechu hudby samotné a nikoli jako k cíli, který nám umožňuje ve vysoké kvalitě poslouchat jakési „zvuky“.Předmětem dnešního testu je externí D/A převodník japonské značky AMI, která má svém portfoliu pouze dvojici D/A převodníků se sluchátkovými zesilovači a nějakou tu kabeláž. To ovšem nic nemění na faktu, že i přes to, že jde o skutečně malou firmu, dokáže dělat velmi zajímavé produkty. V dnešním testu bude mít AMI MUSIK DS5 za úkol poměřit své síly s referenčním iFi Micro iDSD, které ještě mám v živé paměti. AMI MUSIK DS5 hodlá zatopit i dnes již časem mírně ošlehaným favoritům jako je například Audiolab M-DAC. AMU MUSID DS5 je ovšem novou generací D/A převodníku, a tak překračuje možnosti (především podpora formátů) starší generace převodníků o notný kus.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek