www.svetaudia.cz
>

Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon

Pro retrofily i high tech fanoušky: tipy na domácí gramofon
, , inzerce
Kdo má dnes doma gramofon? Buď příslušník starší generace, kterému prostě zbyl z mládí gramofon a sbírka desek (nejspíš) s českou pop music. Nebo fajnšmekr, audiofil, který dobře ví, že přirozenosti zvuku z gramofonu se nic digitálního nevyrovná.
K oblíbeným
Redakce Světa audia není autorem tohoto článku a nezodpovídá za jeho obsah.

Pokud máte doma gramofon po babičce, nejspíš pořád ještě funguje. Tyto jednoduché přístroje byly a jsou prakticky nesmrtelné. Pokud se něco pokazí, tak je to nanejvýš jen opotřebení jehly, a tu pořídíte za pár korun. Na druhou stranu možná chcete inovovat na novější typ, nebo naopak nahradit socialistický design gramofonu ze sedmdesátých či osmdesátých let (vzor: tmavý ořech) za něco více prvorepublikového.


Retro každým coulem


V tom druhém případě se poohlédněte mezi gramofony po těch s retro designem. Výrobci dobře vědí, že velkou část fanoušků gramofonových desek tvoří staromilci a příznivci retro stylu. Pořídit můžete jak gramofony v designu sedmdesátých či osmdesátých let dvacátého století, tak i modely s velkou zvukovou troubou, které si pamatují snad jen naše prababičky.

Jenže i ve staře vypadajícím těle může být po technické stránce špičkový přístroj. Na přehrávání desek totiž není nic moc světoborného a díky postupující miniaturizaci mohou výrobci do gramofonu umístit třeba i MP3 přehrávač nebo přehrávač hudebních cédéček. Pokud hodláte novým retro gramofonem překvapit prarodiče, můžete je tak uchvátit třeba tím, že jim dovnitř vložíte cédéčko s empétrojkami všech jejich oblíbených skladeb a mluvených pořadů.Sencor STT 018

Například Sencor STT 018 zvládá přehrávání gramodesek rychlostmi 33, 45 a 78 otáček za minutu. Zvuk se line ze tří vestavěných reproduktorů a design krásně dokresluje kovová ozvučnice ve tvaru trouby. Kromě dnes již trochu archaických gramofonových desek si poradí i s modernějšími médii typu CD/DVD, na kterých může být hudba uložena nejen v klasické audio podobě, ale i v modernějším formátu MP3. Kromě toho je gramofon vybaven USB konektorem, takže k němu můžete připojit USB klíč, nebo klidně externí disk plný hudby. Stejně jako staré gramofony je i tento model vybaven vestavěným AM/FM radiopřijímačem.Lenco L-90

O něco modernější vzhled má Lenco L-90, gramofon uložený v dřevěném těle dýhovaném v barvě tmavého ořechu. Lenco samozřejmě nabízí funkce gramofonu, i když zvládá přehrávat desky jen v rychlostech 33 a 45 otáček za minutu. Součástí dřevěného těla je i vlastní předzesilovač, takže můžete gramofon připojit k libovolnému audio systému. Audiosignál je ovšem v průběhu přehrávání digitalizován a přenášen prostřednictvím portu USB. Pokud si Lenco připojíte k počítači, můžete veškeré své vinylové desky snadno a pohodlně digitalizovat.Roadstar TTR 630WD

Gramofon ale nemusí ležet jen doma na poličce, už v divokém dvacátém století se s přehrávači hudby běžně cestovalo. Mezi cestovní gramofony v retro designu patří například kufříkový Roadstar TTR 630WD. Základem je samozřejmě přehrávání vinylových desek v rychlostech 33 nebo 45 otáček za minutu. Přístroj má ale také vestavěné rádio a umí přehrávat hudbu z USB disku.


Pro příznivce moderny


Jestli nepatříte mezi příznivce starobylého designu, nic vám nebrání investovat do něčeho modernějšího. Výrobci nezapomínají ani na příznivce gramofonů s čerstvějším datem narození v rodném listu, kteří dokáží ocenit přirozenost analogového zvuku. Anebo třeba ani nechtějí výhradně vinylové desky, ale dělá jim dobře, když návštěva obdivuje v jejich interiéru něco tak netradičního, jako je bezesporu gramofon.

I gramofony v moderním designu nabídnou tytéž pokročilé funkce, o jakých jsme se zmiňovali již u retro zařízení. Dokážou přehrávat vinylové desky nahrané v různých rychlostech. Často k nim lze připojit USB disk, na nějž mohou přehrávané desky průběžně digitalizovat, nebo naopak přehrávat hudební soubory na disku uložené. No a samozřejmě mohou být kombinované s dalšími přehrávači, například s CD/DVD mechanikou nebo rádiem.

Pak už záleží jen na vás, kolik jste ochotni investovat. Dražší gramofon může znamenat lepší design, ale také kvalitnější (před)zesilovač, jehlu z ušlechtilejších materiálů, vyladěnější a vyváženější pohonný systém a tak dále. Kvalitní gramofon pak samozřejmě vyžaduje investici do kvalitních gramodesek.

Patříte-li mezi příznivce severské techniky, určitě vaší pozornosti doporučíme gramofon ECG-1, o kterém jsme vás již dříve informovali. Ovšem cena je pravděpodobně mimo komfortní zónu naprosté většiny audiofilů.


ION LP 2 CD

Naštěstí nemusíte sahat do peněženky tak hluboko. Například gramofon ION LP 2 CD dokáže automaticky zkopírovat gramodesku na cédéčko. A to buď přímo, tedy bez použití počítače, nebo prostřednictvím vestavěného USB portu. Gramofon má navíc vestavěný předzesilovač, takže ho můžete připojit k libovolnému hudebnímu systému.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek