www.svetaudia.cz
>
>

Electrocompaniet ECG-1: svébytný norský gramofon

Electrocompaniet ECG-1: svébytný norský gramofon
, , aktualita
Norští zvukoví mistři Electrocompaniet se nás rozhodli přesvědčit, že to umí také na poli analogu. Novinkový gramofon ECG-1 zapadá svým pojetím mezi ostatní přístroje značky, a pro fanoušky je to tedy skoro povinnost.
K oblíbeným
reklama
Electrocompaniet ECG-1 je zbrusu novým počinem skandinávské firmy s velmi svébytným designem. Není zde řeč ani o zesilovači, ani o digitálním zdroji, ale o gramofonu, který v portfoliu této firmy doposud chyběl. K uvedení samostatného gramofonu firmu vedla zřejmě rostoucí obliba hudby na vinylu. Prodeje hudby na vinylu jsou v porovnání s celkovými prodeji zanedbatelné, ale fajnšmekři bažící po ztracených časech jsou často ochotni utratit nějaký ten zlaťák navíc za svůj koníček.

Electrocompaniet se chlubí tím, že celá konstrukce pochází výhradně z hlav firemních konstruktérů a nejedná se o v licenci vyráběný stroj, jak bývá u některých firem zvykem. Electrocompaniet ECG-1 je vyráběn v moderní norské továrně firmy. Konstrukce gramofonu je klasická, disponuje motorem s páskovým pohonem. Asynchronní motor pracuje se střídavým proudem a napětím 24 V a je řízen dvoufázovým kontrolérem. Firma tvrdí, že užitý motor je výjimečně precizní a nevyžaduje konstrukční úpravy, jako je tomu v případě motorů využívajících stejnosměrný proud (DC).

Jako šasi gramofonu je využita sendvičová konstrukce skládající se z akrylátu a hliníku. Celá konstrukce těží z anti-vibračních vlastností akrylu a pevnosti hliníku. Větší podrobnosti si výrobce nechává pro sebe, ale je zřejmé, že konstrukce spíše sází na ověřenou klasiku namísto výstřelků a extrémně masivních obráběných součástí, jako je tomu v případě jiných high-endových gramofonů.

Talíř gramofonu je také proveden z akrylu, jehož struktura je velmi podobná vinylu užívanému pro výrobu gramofonových desek. Deska má být podle výrobce položena bezprostředně na povrchu talíře bez užití jakýchkoli podložek a vrstev mezi deskou a talířem. Výrobce tvrdí, že jedině takto je dosaženo optimálního „splynutí“ desky s povrchem talíře. Jak už bylo řečeno, tak akrylový talíř má velmi dobré vnitřní tlumicí schopnosti a dokáže „neutralizovat“ mechanické vibrace přenášející se na desku nebo ze součástí mechaniky gramofonu.

Electrocompaniet ECG-1 je vybaven raménkem Jelco SA-750EB, které může spolupracovat s přenoskami o hmotnosti o 4 do 12 g. Na raménku také nejdeme elementy SME. Přenoska není součástí balení. Za gramofon si výrobce účtuje 99 000 Kč s daní, což musí znamenat, že si skutečně věří i proti takovým velikánům, jako je AVID, Transrotor nebo Pro-ject.

Electrocompaniet ECG-1 – technické vlastnosti:

Podporované otáčky: 33 a 1/3; 45 a 78 ot./min
Délka raménka: 258 mm
Hmotnost gramofonu: 13 kg
Hmotnost motoru: 1,3 kg
Hmotnost talíře: 2,8 kg
Rozměry gramofonu: 46,5×15,3×36,0 cm
Podporované přenosy: 4 až 12 g

Zdroj: Hifi.pl
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek