Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Electrocompaniet ECG-1: svébytný norský gramofon

14.7.2015, Petr Štefek, aktualita
Norští zvukoví mistři Electrocompaniet se nás rozhodli přesvědčit, že to umí také na poli analogu. Novinkový gramofon ECG-1 zapadá svým pojetím mezi ostatní přístroje značky, a pro fanoušky je to tedy skoro povinnost.
Electrocompaniet ECG-1 je zbrusu novým počinem skandinávské firmy s velmi svébytným designem. Není zde řeč ani o zesilovači, ani o digitálním zdroji, ale o gramofonu, který v portfoliu této firmy doposud chyběl. K uvedení samostatného gramofonu firmu vedla zřejmě rostoucí obliba hudby na vinylu. Prodeje hudby na vinylu jsou v porovnání s celkovými prodeji zanedbatelné, ale fajnšmekři bažící po ztracených časech jsou často ochotni utratit nějaký ten zlaťák navíc za svůj koníček.

Electrocompaniet se chlubí tím, že celá konstrukce pochází výhradně z hlav firemních konstruktérů a nejedná se o v licenci vyráběný stroj, jak bývá u některých firem zvykem. Electrocompaniet ECG-1 je vyráběn v moderní norské továrně firmy. Konstrukce gramofonu je klasická, disponuje motorem s páskovým pohonem. Asynchronní motor pracuje se střídavým proudem a napětím 24 V a je řízen dvoufázovým kontrolérem. Firma tvrdí, že užitý motor je výjimečně precizní a nevyžaduje konstrukční úpravy, jako je tomu v případě motorů využívajících stejnosměrný proud (DC).

Jako šasi gramofonu je využita sendvičová konstrukce skládající se z akrylátu a hliníku. Celá konstrukce těží z anti-vibračních vlastností akrylu a pevnosti hliníku. Větší podrobnosti si výrobce nechává pro sebe, ale je zřejmé, že konstrukce spíše sází na ověřenou klasiku namísto výstřelků a extrémně masivních obráběných součástí, jako je tomu v případě jiných high-endových gramofonů.

Talíř gramofonu je také proveden z akrylu, jehož struktura je velmi podobná vinylu užívanému pro výrobu gramofonových desek. Deska má být podle výrobce položena bezprostředně na povrchu talíře bez užití jakýchkoli podložek a vrstev mezi deskou a talířem. Výrobce tvrdí, že jedině takto je dosaženo optimálního „splynutí“ desky s povrchem talíře. Jak už bylo řečeno, tak akrylový talíř má velmi dobré vnitřní tlumicí schopnosti a dokáže „neutralizovat“ mechanické vibrace přenášející se na desku nebo ze součástí mechaniky gramofonu.

Electrocompaniet ECG-1 je vybaven raménkem Jelco SA-750EB, které může spolupracovat s přenoskami o hmotnosti o 4 do 12 g. Na raménku také nejdeme elementy SME. Přenoska není součástí balení. Za gramofon si výrobce účtuje 99 000 Kč s daní, což musí znamenat, že si skutečně věří i proti takovým velikánům, jako je AVID, Transrotor nebo Pro-ject.

Electrocompaniet ECG-1 – technické vlastnosti:

Podporované otáčky: 33 a 1/3; 45 a 78 ot./min
Délka raménka: 258 mm
Hmotnost gramofonu: 13 kg
Hmotnost motoru: 1,3 kg
Hmotnost talíře: 2,8 kg
Rozměry gramofonu: 46,5×15,3×36,0 cm
Podporované přenosy: 4 až 12 g

Zdroj: Hifi.pl