Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

High-endové ozvučení počítače: jak na to?

23.2.2015, Petr Štefek, návod
Ozvučení počítače nemusí mít nutně a za každých okolností kompromisní kvalitu. Dnes si pro inspiraci ukážeme pár tipů, jak vyřešit ozvučení počítače tak, aby byl spokojen i skutečně rozmlsaný hifista. Vše samozřejmě podle stavu peněženky.
Kapitoly článku:
Limitům ve zvukové kvalitě a ceně tohoto řešení se v podstatě žádné meze nekladou. Můžete spojit libovolný D/A převodník s kterýmkoli samostatným sluchátkovým zesilovačem na trhu. Kombinací je v tomto případě nespočet. Tento přístup může být výhodný všude tam, kde je již kvalitní D/A převodník součástí domácnosti a nemá tedy smysl utrácet za další, nebo naopak v situaci, kdy je již k dispozici kvalitní sluchátkový zesilovač. Třetí a nejméně obvyklou možností je jednoduše koupit si to nejlepší pro sluchátkový poslech, co je v dané chvíli na trhu k dispozici.


Doporučené samostatné sluchátkové zesilovače


Luxman P-700u je vhodnou volbou, pokud chcete to nejlepší a 4200 Euro, což je v přepočtu asi 115 000 Kč, vám nerozhodí domácí rozpočet. V mnoha recenzích se o něm hovoří v superlativech. Jako u každého high-endu zde již nejde pouze o poměr ceny k výkonu.Luxman P-700u

Zesilovač disponuje kromě nesymetrických také symetrickými analogovými vstupy i výstupy. Podle dostupných informací se zdá, že velmi dobrou kombinací je tandem tohoto sluchátkového zesilovače a Sennheiser HD800. Jako zdrojový komponent může posloužit například firemní D/A převodník DA-06.


Pathos Aurium

Horkým tipem pro milovníky lampového zvuku je Pathos Aurium. Nedáte za něj poslední úspory a dostanete vynikající zvuk a dostatečný výkon pro většinu sluchátek na trhu. Jde o hybridní konstrukci, kde našly uplatnění lampy i tranzistory. Podle dostupných zkušeností uživatelů se velmi dobře hodí ke sluchátkům značky Grado nebo Beyerdynamic. Cena toho kousku se pohybuje na hranici 35 000 Kč s DPH.


Leben CS-300F

Leben CS-300F je další výbornou možností, jak vyřešit sluchátkový zesilovač. Tento velmi kompaktní lampový integrovaný zesilovač je známý tím, že je excelentním sluchátkovým zesilovačem. Mohli jsme o tom přesvědčit v naší recenzi Lebenu CS-300F. Konstrukce zesilovače již není založena na lampách EL84, ale využívá výkonové lampy General Electric JAN-6197. Leben hraje velmi dobře se sluchátky AKG, Grado, Beyerdynamic i s některými modely Sennheiser (HD800 především). Jako bonus dostanete možnost, jak si k malému Lebenu připojit i menší reproduktory (např. Harbeth P3SR nebo Spendor S3/52R).


BURSON AUDIO Soloist

Sluchátkovým zesilovačem Soloist se opět vracíme ke značce Burson Audio. Soloist je samostatnou alternativou k již doporučovanému kombinovanému řešení Conductor. Stojí polovinu zmiňovaného firemního kolegy a nabízí výkon, který s velkou rezervou postačí pro libovolná sluchátka na trhu. Za zhruba 25 000 Kč s DPH opět nešlápnete vedle.


SPL Phonitor 2

Černým koněm doporučených sluchátkových zesilovačů je SPL Phonitor 2 s asi největším "papírovým" výkonem ze všech doporučených sluchátkových zesilovačů. Hračičky potěší vyčerpávající možnosti nastavení a prosvětlené VU metry. Tato značka u nás v oblasti hi-fi není příliš známá, ale obchodní zastoupení má, a pokud to bude jen trochu možné, zapište ji na svůj seznam toho, co musíte před koupí svého vysněného sluchátkového zesilovače slyšet. Cena SPL Phonitor 2 se pohybuje na úrovni 45 000 Kč s DPH.

Stejně jako v předchozí kapitole i zde musím zmínit, že jde pouze o doporučení pro inspiraci a jsem si téměř jistý tím, že zkušení matadoři sluchátkového poslechu by k seznamu měli co dodat. Existují specializované prodejny pro milovníky sluchátkového poslechu a mnohá hi-fi studia také nabízí v tomto ohledu zajímavé možnosti, takže neváhejte jít zkoušet a poslouchat.


Doporučené samostatné D/A převodníky pro sluchátkové zesilovače


V případě samostatných D/A převodníků je každá rada drahá. Na trhu jich existuje velké množství a mnoho z nich je opravdu špičkových. Jejich výpis by zde zabral většinu rozsahu tohoto článku, takže se budeme držet spíše mantinelů, které jsme si předešlými doporučenými komponenty dali. Převodník by se měl vyznačovat příslušností dané značce nebo svou kompaktností, která bude reflektovat umístění na stůl. Absentovat musí rovněž sluchátkový výstup.Luxman DA-06

Luxman DA-06 je designově a zvukově neodmyslitelný společník k referenčnímu sluchátkovému zesilovači Luxman P-700u. Převodník podporuje DSD64/128 a PCM do rozlišení 32 bitů/384 kHz. Podpora USB 2.0 je samozřejmostí. Dále jsou tu symetrické analogové výstupy XLR a 5 různých filtrů pro signály PCM a DSD. Cena příliš přátelská není, ale pokud se bavíme o ideálním společníku k „high-endovému“ modelu P-700u, pak cena 129 000 Kč s DPH asi nikoho příliš nepřekvapí. Další nevýhodou pro naše účely je velikost samotného převodníku.Calyx DAC 24/192

Calyx DAC 24/192 je velmi kompaktní D/A převodník, který na první pohled zaujme svým minimalistickým pojetím a také v rámci své kategorie skvěle hraje. Nevím, kde nechali kolegové z německého Sterea uši, ale tento převodník je při ceně zhruba 40 000 Kč naprosto excelentní. Zvláště pokud si k němu pořídíte externí lineární zdroj. Člověk se až diví, že takový „kousek“ plošného zdroje může tak dobře hrát. Pozor ovšem na to, abyste využívali výhradně rozhraní USB. Digitální vstup SPDIF ani zdaleka nedosahuje kvalit implementace USB rozhraní. Jediným zásadním problémem tohoto převodníku je absence zastoupení v České republice.Ayre QB-9

Ayre QB-9 DSD je velmi kompaktní převodník a zároveň poskytuje vše, co byste od něj při ceně bezmála 100 000 Kč čekali. Svou neutralitou se báječně hodí k doporučenému Lebenu CS-300 nebo Pathos Aurium. Nevýhodou může být přítomnost jediného USB vstupu. Cena Ayre QB-9 DSD není příliš nízká. Na druhou stranu pro výrazné překonání zvukových kvalit tohoto převodníku sáhnete do kapsy pro násobky jeho ceny. Malé krůčky směrem vzhůru ve zvukové kvalitě jsou totiž v těchto cenových relacích vykoupeny velmi draze.