Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

High-endové ozvučení počítače: jak na to?

23.2.2015, Petr Štefek, návod
Ozvučení počítače nemusí mít nutně a za každých okolností kompromisní kvalitu. Dnes si pro inspiraci ukážeme pár tipů, jak vyřešit ozvučení počítače tak, aby byl spokojen i skutečně rozmlsaný hifista. Vše samozřejmě podle stavu peněženky.
Tento článek vznikl na základě vlastní potřeby hledání řešení pro co možná nejlepší poslech hudby u desktopového PC v pracovně. Znáte ten pocit, když vám v obýváku trůní vaše milovaná hi-fi sestava a vy jako naschvál musíte sedět v pracovně u svého pracovního počítače? Další z mnoha stresujících realit je okupace obývacího pokoje jinými rodinnými příslušníky nebo návštěvami. Obývací pokoj jednoduše hi-fi nepřeje. Pokud nemáte dedikovaný pokoj pro poslech hudby, což většina z nás bohužel nemá, nese s sebou tento koníček jistá negativa, která nadšenému milovníkovi hudby způsobují v tomto ohledu různá příkoří. Možností, jak na vše vyzrát, je hned několik. Můžete si pořídit kvalitní sluchátkový zesilovač, aktivní monitory pro blízký poslech, nebo alternativně malý zesilovač a klasické pasivní reprosoustavy, které jsou často velmi dobře použitelné jako „nearfield“ monitory pro blízký poslech.





Malé plastové reprosoustavy k počítači jsou v naprosté většině nedostatečným reprodukčním systémem, který stačí tak maximálně pro sledování filmů nebo hraní her. Pokud chcete něco více, máte většinou pouze velmi omezené možnosti, jak celou věc vyřešit. Jako obvykle to ovšem není zadarmo a ani levné. Pokud chceme do pracovny k počítači pořídit něco, co nám nahradí hlavní sestavu, která se často stává rukojmím v okupovaných částech bytu nebo domu, musíte uvažovat v podobných cenových dimenzích, jako byste kupovali sestavu do obýváku. My si dnes zkusíme rozebrat všechny 3 nastíněné možnosti, z nichž nejlevnější možností bývá poslech přes sluchátka a kvalitní sluchátkový zesilovač s integrovaným D/A převodníkem.


Sluchátka a sluchátkový zesilovač


Sluchátkový poslech má jednu zásadní výhodu, kterou je naprostá nezávislost na domácích akustických podmínkách. Sluchátka si prostě nasadíte na uši a vytvoříte si svůj malý mikrosvět, kde platí skoro ideální podmínky. Nepotýkáte se s akusticky neupravenou místností, která má stěžejní vliv na to, jak vám „aparát“ za statisíce korun hraje v domácích podmínkách. Nepotýkáte se rovněž s boucháním sousedů na radiátory, kteří vám tak taktně naznačují, že toto už je zkrátka moc. Nepotýkáte se ani s rozdílným názorem ostatních členů domácnosti na váš hudební vkus. Mohlo by se zdát, že sluchátka jsou únikem od všeho zlého a ideální možností, jak vše snadno vyřešit.





Sluchátkový poslech má ovšem také svá negativa. Pokud si nasadíte sluchátka na uši, jistě vám hned dojde, že konstrukce hudební scény se děje podle poněkud jiných pravidel než v případě před vámi v prostoru umístěných reprosoustav. Žádné sekundární odrazy od stěn poslechové místnosti, žádný vliv akustiky prostoru, ať už je jakákoli. Pokud pustíte stejnou skladbu na sluchátkách a poté na reproduktorech, velmi snadno zjistíte, co je jinak. Zajímavou možností je hudba nahraná v binaurálním režimu. Takto nahrané hudby je poskrovnu, protože k jejímu nahrávání potřebujete speciální mikrofon a výhody ocení pouze "sluchátkáři".

Binaurální nahrávky hudby jsou pořizovány binaurálním stereo mikrofonem, kterému se v profesionálních kruzích říká „dummy head“. Při využití „dummy head recording“ se snímá zvuk vysoce citlivými mikrofony, které jsou ukryté v oblasti uší umělé lidské hlavy (odtud dummy head). Při tomto způsobu nahrávání vzniká tzv. binaurální nahrávka, která je zaznamenána přesně tak, jak byste zaznamenali hudbu svým vlastním sluchem, pokud byste byli postavení přímo před zdroj zvuku respektive hudby.



Binaurální nahrávky jsou určeny výhradně pro poslech prostřednictvím kvalitních aparatur pro sluchátkový poslech. V případě, že binaurální nahrávku pustíte přes běžné reproduktory, ztrácí svůj význam, protože konstrukce zvukové scény je deformovaná a neodpovídá tomu, co byste slyšeli na sluchátkách, respektive v realitě, kde byla pořízena. Je totiž nutné, aby byla binaurální nahrávka přenášena do vašich uší přesně tak, jak ji zaznamenaly mikrofony v "dummy head". Binaurální nahrávka tedy do značné míry neutralizuje negativa sluchátkového poslechu hudby. Problém ovšem tkví v tom, že skoro nikdo takto při nahrávání dnes nepostupuje. Pokud byste rádi zjistili, jaký je rozdíl při poslechu klasické a binaurální nahrávky, doporučují navštívit server Native DSD, kde najdete kvalitní ukázky hudby v klasickém DSD a PCM kódování a zároveň jejich binaurální varianty.

Před tím než začnete vybírat, je jednoznačně dobré si říct, co od poslechu na sluchátkách očekáváte. Pokud chcete sluchátkový poslech jako náhradu za vaši špičkovou hi-fi sestavu, je potřeba uvažovat v desítkách tisíc až statisících korun. Pokud uvažujete nad univerzální sestavou pro občasný poslech, pak se s trochou štěstí vejdete do 15 000 Kč. Je potřeba hned na začátku říci, že kvalitní sluchátkový poslech není levnou alternativou. Na dalších řádcích si nastíníme možnosti, které případný zájemce má.


Sluchátka a sluchátkový zesilovač s integrovaným D/A převodníkem


Toto řešení je nejlevnější možností, jak na celé pořízení vyzrát. Sluchátek je na trhu nepřeberné množství v různých cenových kategoriích a to samé platí také o sluchátkových zesilovačích s integrovanými D/A převodníky. Posledně jmenovaným zařízením obejdete nutnost využívat zpravidla velmi kompromisní interní zvukovou kartu (nebo integrovaný kodek na základní desce). Následující možnosti určitě neshrnují všechny dobré možnosti, ale jsou to přístroje, za které dám ruku do ohně a vím, že potěší jak ucho, tak oko případného majitele.


Doporučené sluchátkové zesilovače s integrovaným D/A převodníkem


iFi Nano iDSD je levný a velmi kompaktní sluchátkový zesilovač se slušným převodníkem. Většina levnějších sluchátek si s iFi Nano iDSD naprosto vystačí. Tato volba vám zaručí, že přehrajete naprosto vše, co se vám v počítači může vyskytnout.


iFi Nano iDSD

Bateriové napájení zaručí vysokou kvalitu zvuku díky skutečnosti, že není nutné napájet převodník z běžného spínaného zdroje v podobě levného adaptéru. Podporovány jsou formáty DSD256 a PCM384. Cena 5990 Kč s DPH je více než adekvátní k nabízeným možnostem.



iFi Micro iDSD

iFi Micro iDSD je produkt společnosti AMR, které se podařilo pod značkou iFi nabízet výrobky s výborným poměrem ceny ku výkonu. Micro iDSD nabízí všeho více než levnější kolega. Vyšší kapacitu baterie, podporu vyšších formátů DSD512 a PCM768 a také výkonnější sluchátkový zesilovač. Více se můžete dočíst v naší recenzi. Pokud jde o levnější převodník k počítači s USB se sluchátkovým zesilovačem, je v současné době iFi Micro iDSD moje osobní reference, kterou vždy doporučuji. Cena 13 990 Kč s DPH je opět více než adekvátní k nabízeným možnostem.



Burson Audio Conductor Virtuoso

Burson Audio Conductor (Virtuoso) je luxusní možnost, jak vyřešit D/A převodník a zároveň sluchátkový zesilovač. Jsme tady v jiné cenové relaci, takže všechno je řešeno v poněkud jiné kvalitě. O regulaci hlasitosti se stará špičkový krokový regulátor. Samotný přístroj lze použít i jako kvalitní předzesilovač. Burson Audio Conductor nemá tak okázalou podporu formátů, ale PCM do 24 bitů/192 kHz s přehledem postačí. Velmi zajímavou možností je volba modulu D/A převodníku. Na výběr je Burr-Brown PCM1793 a ES9018. Obě řešení se výrazně liší svou cenou. Cena Burson Audio Conductor Virtuoso je podle současného kurzu 40 000 Kč s DPH za variantu s PCM1793 a 50 000 Kč s DPH za variantu s ES9018.



Benchmark DAC2 HGC

DAC2 HGC je poslední evoluční krok léty prověřené koncepce americké značky Benchmark. Oproti výše uvedenému Conductoru se chlubí především podporou DSD (DoP 1.1) a analogovými výstupy XLR, které jsou regulovatelné, takže není bráněno využití s koncovými zesilovači. Rovněž jsou zde analogové vstupy. Samozřejmostí je USB 2.0 a najdeme zde i dvojici koaxiálních SPDIF vstupů. Cena Benchmark DAC2 HGC je poměrně vysoká a činí zhruba 48 000 Kč s DPH.


Doporučená sluchátka


Klasikou mezi sluchátky na domácí použití jsou AKG K-701. Mají na čele již poměrně mnoho křížků, ale pokud jde o poměr ceny k výkonu, jsou dle mého názoru stále na špici. Někomu nemusí vyhovovat jejich studiový charakter, který nezvýrazňuje žádné přenášené pásmo.


AKG K-701

AKG K 701
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


AKG K-701 jsou zajímavou startovní pozicí, kterou buď začnete milovat, nebo si jednoduše uvědomíte, co přesně chcete a poohlédnete se jinde. Sluchátka neudělají ostudu ani s velmi drahým zesilovačem a převodníkem. Velmi dobře si rozumí se sluchátkovými zesilovači iFi, Leben CS-300 a Benchmark. V kontextu jejich výkonů nemá smysl pomýšlet na jejich novější evoluční verze. Cena se pohybuje zhruba okolo 5 500 Kč s DPH.




Grado PS500

Grado PS500
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Pokud chcete alternativu k monitorově přesným AKG K-701, jednoznačně ji vidím ve značce Grado a v modelu PS500. Tato sluchátka vám poskytnou šťavnatý zvuk s velmi dobrou basovou složkou, což někomu může vyhovovat. Tato sluchátka jsou protipólem výše uvedených AKG. Poměr cena/výkon u těchto sluchátek nebyl až tak růžový, ale v současné době se doprodávají za zhruba o 30 % nižší cenu. Ta se po slevě pohybuje zhruba na úrovni 13 000 Kč s DPH.




Sennheiser HD800

Sennheiser HD 800
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Sennheiser HD800 jsou možná nejlepší dynamická sluchátka na světě. Svou charakteristikou jsou velmi podobná AKG. Jsou tonálně velmi vyrovnaná, velmi detailní a velmi dobře zobrazují prostor. Tato sluchátka mohou růst s vámi. Dobře zahrají s iFi a ještě lépe s drahými sluchátkovými zesilovači Burson nebo Luxman. Cena těchto sluchátek je poměrně vysoká, ale musím zde upřímně říci, že jsou to jediná sluchátka, která bych viděl rád jako náhradu za dosluhující AKG-701. Pokud vám nevadí utratit zhruba 30 000 Kč s DPH za sluchátka a elektrostatické Staxy vám nevoní, pak jste zde na správné adrese.




Beyerdynamic T70(p)

Beyerdynamic T 70
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Beyerdynamic T70(p) jsou rovněž můj osobní tip. Výhodou tohoto modelu je přítomnost všech důležitých „vychytávek“ z dražších modelů a zároveň ještě přijatelná cena. Sluchátka samotná při vhodně zvolené variantě provedení a dobrém „krmení“ šlapou podle mnohých odborníků na paty podstatně dražším modelům T5 a T1. Beyerdynamic T70 se hodí pro silné sluchátkové zesilovače a varianta Beyerdynamic T70p se hodí naopak ke slabším zesilovačům. Cena se pohybuje na úrovni 13 000 Kč s DPH.

Na trhu existuje samozřejmě podstatně více značek. Někteří „sluchátkáři“ nedají dopustit na Stax a jiní pro změnu na značku Hifiman nebo Audeze. Vždy se vyplatí (pokud ta možnost existuje) sluchátka vyzkoušet na vlastněném sluchátkovém zesilovači, nebo rovnou vybírat oboje společně. Doporučení uvedená v tomto článku tedy berte spíše jako inspiraci a bod, od kterého můžete začít, pokud nejste v této oblasti nijak zkušení.