www.svetaudia.cz
>
>
>
>

Densen B-250XS: nový předzesilovač

Densen B-250XS: nový předzesilovač
, , aktualita
Densen se pochlubil novým předzesilovačem D-250XS, který má představovat evoluci současného modelu B-250. Nový předzesilovač má ambice oslovit i fanoušky multikanálového zvuku a nabízí také gramofonový předzesilovač.
K oblíbeným
reklama
Densen B-250 je v našich končinách poměrně známý předzesilovač a za svou letitou existenci si právem vydobyl místo mezi smetánkou v dané cenové relaci. V současné době přichází na trh jeho inovovaná verze B-250XS, která by měla ve velké míře stavět na řešeních z podstatně dražšího předzesilovače B-270 Super Leggera. Tento postup je poměrně častý a pro levnější řady je to vítaný bonus a snadný způsob, jak se dostat zase o stupínek výše. Naposledy jsme to viděli např. u integrovaného zesilovače Ayre AX-5, který dědil z vlajkové série KX-R.

Ovládání hlasitosti předzesilovače je vyřešeno skrze velmi precizní odporový regulátor postavený na rezistorech Vishay metal film. Regulátor má k dispozici v celém svém rozsahu 200 kroků, což nebývá zdaleka obvyklé ani u dražších regulátorů. Je tedy možné velmi jemné krokové nastavení hlasitosti. Podle konstruktérů bylo možno díky tomuto řízení hlasitosti (samozřejmě nejen díky němu) dosáhnout mimořádné preciznosti a transparentnosti předzesilovače. V případě regulace hlasitosti znamená každý krok 0,5 dB a zároveň vylučuje rozdílné zesílení obou kanálů. To je ovšem typické spíše pro velmi levné integrované zesilovače. Tvůrci tvrdí, že jejich regulátor drží výhody v podobě detailnosti a transparentnosti také oproti regulaci hlasitosti založené na sofistikovaném obvodovém řešení využívajícím pro regulaci FET tranzistory, neboť v signálové cestě stojí opravdu minimum součástek. Otázkou zůstává, zda by k tomu neměli co říct konstruktéři firem Accuphase (regulace AAVA) nebo Luxman (regulace LECUA).

Densen B-250XS lze také dále rozšiřovat pomocí vnitřních rozhraní pro SA Board (prostorový zvuk) a DP-03 MM RIAA (gramofonový předzesilovač pro přenosky MM). Navíc je možné předzesilovač vybavit špičkovým externím zdrojem DNRG nebo 2NRG, který podle konstruktérů posunuje zvukové kvality předzesilovače ještě dále. Např. zdroj 2NRG je založen na trojici samostatným toroidních transformátorů, kde každý z nich doplňuje velký počet filtračních kondenzátorů. Ze zdroje je pak možné napájet nejen předzesilovač, ale i další zdrojové komponenty.

Předzesilovač profituje z konstrukce ve třídě A, což je v současné době zřejmě nejlepší možnost, jak zajistit maximální kvalitu audio signálu pro jeho další zesílení. Densen B-250XS je konstruován jako striktní dual-mono symetrický. Výstupní část předzesilovače má díky kvalitním kondenzátorům kapacitu 100.000 uF. Densen bere konstrukci svých zařízení velmi vážně, takže v případě velmi minimalistického provedení nepřekvapí kvalitní materiály. Použito je jako obvykle hliníkové šasi. Densen je, pokud se týká designu, extrémně minimalistický, což nemusí vyhovovat každému, ale do moderních obýváků jednoznačně zapadne.

Zmiňovaný SA (Surround Audio) Board není žádný technologický průlom, ale výrobce implementoval některé zajímavé novinky. Původně dvoukanálový předzesilovač osazením SA Board přeměníte na plnohodnotný předzesilovač s analogovými výstupy 5.1/7.1, což samozřejmě využijete při přehrávání filmů nebo multikanálových SACD. Nesmíme ovšem zapomenout na to, že jde o předzesilovač a nikoli o procesor prostorového zvuku, který je pro dekódování Dolby Digital nebo DTS potřeba. Zajímavé spojení tak může představovat kombinace dvoukanálového koncového zesilovače B-310 a 4kanálového koncového zesilovače B-340. Výsledkem je bezesporu špičkový 6kanálový systém.

Aby to nebylo tak jednoduché, nabízí Densen dvě varianty SA Boardu. Základní model SA-02 má oslovit především ty, kteří hledí na cenu a multikanál pro ně není prioritou, ale spíše doplňkem. Verze SA-01 ovšem přináší stejnou kvalitu pro dodatečné kanály jako obvodové řešení samotného 2kanálového předzesilovače B-250XS. Výsledkem tohoto spojení je pak skutečně plnohodnotný předzesilovač pro multikanálový systém. Konfigurace multikanálového zvuku je ovladatelná skrze aplikaci Gizmo. Ta dovoluje vybalancování jednotlivých kanálů (5.1/7.1) s ohledem na poslechové místo. Konstruktéři Densen se nebojí takto vzniklý multikanálový systém označit jako jeden z nejlepších reprodukčních řetězců v dané cenové relaci.

Densen B-250XS nediskriminuje ani zájemce o digitální audio a připravuje specializovaný D/A modul s podporou USB, Toslink a koaxiálních digitálních vstupů. Bližší informace o zvoleném D/A převodníku a podporovaných formátech prozatím nejsou známy, ale lze předpokládat PCM a také DSD (minimálně DoP). O zvoleném vstupu a samplovací frekvenci by měl informovat displej předzesilovače. Česká cena je prozatím tajemství, ale lze se také informovat u našich slovenských sousedů, kteří mají oficiálního distributora.

Zdroj: Densen
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek