Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Co zabíjí klasickou hudbu?

5.8.2014, Petr Štefek, aktualita
Podíváme se na zajímavý souhrn věcí a lidí, kteří měli za staletí zapříčinit zánik klasického hudby. Vše je nutné brát s rezervou, ale je to přímá ukázka toho, jak se v čase mění vnímání hudby samotné. Koho by napadlo, že Beethoven byl jednou také na pranýři.
Velmi zajímavý článek vznikl na stránkách properdiscord.com, který popisuje, jak se mění vnímání hudby jako takové během staletí. Celou analýzu je nutné brát s rezervou, ale leccos prozrazuje o změnách v prioritách a celkovém vnímání klasické hudby a hudby jako takové obecně. Klasická hudba podle zlých jazyků nemá příliš šancí přežít další století, ale možná tu podobné teorie byly mnohokrát předtím a klasika si přeci jen své místo na slunci zachová i nadále. A díky bohu za to.

Za hlavní viníky byly v průběhu času označování i takoví velikáni klasického hudby (z dnešního pohledu) jako Beethoven nebo Debussy. Historie, resp. její účastníci, měli značné výhrady i k forte pianu nebo samotnému gramofonu, jež dnes oslavujeme jako poslední výspu toho správného poslechu hudby. Celý přehled určitě stojí za přečtení, byť je celý veden samozřejmě v angličtině (přes odkaz na zdroj).





Z dnešního pohledu se zdá, že krizí prochází celý hudební průmysl, který stále dokola opakuje stejné chyby. V době internetu a snadného sdílení musí hudební vydavatelství nabízet skutečnou kvalitu, a to jak po stránce obsahové, tak i po stránce kvality záznamu. Není dnes výjimkou, že dobře nahraná alba jsou zcela zdevastována špatným masteringem, který záměrně omezí dynamický rozsah záznamu (k tomu tématu se vztahuje loudness war), který pak ve výsledku zní obstojně na obyčejném přehrávači nebo v autě a na drahé audio aparatuře je téměř neposlouchatelný a plochý.

Vyhovět hlavně mainstreamu je heslem dnešní doby, ale doufejme, že se situace bude postupně zlepšovat, jinak nám budou všechny ty streamery nebo převodníky podporující hi-res audio (PCM/DSD) tak jedině pro vlastní dobrý pocit a úzkou skupinu povedených nahrávek.

Zdroj: Properdiscord.com