Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Auralic Altair: streamer a DAC v jednom

3.6.2016, Petr Štefek, aktualita
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
Na každoročně konané výstavě High End v Mnichově Auralic uvedl model Altair, který je nápadně podobný D/A převodníku VEGA, ale oproti němu nabízí navíc také streamování hudby po síti. Zjednodušeně by se dalo říci, že se jedná o spojení modelů Auralic Aries a Auralic Vega. Podle ceny se ovšem zdá, že to nebude v praxi až tak jednoduché, je totiž výrazně nižší než v případě Auralic Vega. V přepočtu bude činit zhruba 55 tisíc korun s daní. V této cenové kategorii se nachází například vynikající Lumin D1, který jsme u nás také testovali.

Nutné kompromisy (vzhledem k ceně zařízení) udělal Auralic především na straně součástkové základny (Femto Clock použité u Altair nejsou stejné úrovně jako v případě převodníku Vega) a výstupních obvodů, které nepracují v třídě A. Dobrou zprávou ovšem je, že zůstalo i při této ceně zachováno velmi luxusní šasi přístroje a Altair nevypadá vedle převodníku Vega jako chudý příbuzný. Nový streamer má podporu formátů AAC, AIFF, ALAC, APE, DIFF, DSF, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA a WV. Na SACD ISO budeme zřejmě muset zapomenout. DSD (DSF, DIFF) je podporováno do formátů DSD256 (Quad-DSD) a pro PCM je limitem 384 kHz.





Konektivita Auralic Altair je vysoká a reprezentují ji vstupy AES/EBU, koaxiální SPDIF, optický Toslink a asynchronní USB. Uložiště je možné připojit přes dvě USB, RJ45 Gigabit Ethernet (NAS) a WiFi 802.11 b/g/n/ac (dvě antény). To vše dovoluje přehrávání ze síťových disků (NAS), pamětí USB, media serverů UPnP/DLNA, streamování z Tidal nebo Qobuz, přehrávání internetových rádií, podporu AirPlay, Bluetooth, Songcast a RoonReady. Aby to celkově nebylo málo, může být Auralic Altair na přání vybaven interním 2,5” pevným diskem o výšce maximálně 12,5 mm. Výrobce se prozatím nezmiňuje, jaké kapacity disku jsou podporovány a zda je možné instalovat také SSD.

Altair využívá firemní technologii Lightning, která se stará především o obsluhu přehrávání formátů DXD a až Quad-Rate přes Wi-Fi. Samozřejmá je podpora přehrávání bez nucených mezer (Gapless) a také podpora Multi-room. Auralic zapracoval také na tzv. Memory Playbacku, což znamená, že skladba je načtena ze síťového disku (nebo jiného uložiště) do interní paměti a teprve poté přehrávána. Podle zástupců firmy to znamená především zlepšení kvality výsledného zvuku, které je dáno tím, že data budou dostupná pro další zpracování lokálně. Např. Aurender toto řeší interním SSD, kde je načítán postupně celý playlist. Z tohoto řešení plynou také další výhody, které zahrnují např. možnost přehrávání DSD bez nutnosti instalace MinimServer nebo podobného softwaru na NAS.





Softwarová aplikace Lightning DS slouží k ovládání přehrávání nejen z lokálních zdrojů, ale i ze služeb Tidal, Qobuz a internetových rádií. AirPay, Bluetooth a Songcast zajišťují alternativní způsoby streamování hudby ze služeb Apple Music, Spotify či dalších služeb od jiných dodavatelů. Ovládací aplikace je dostupná pro Apple iOS, ale pracuje se na verzi pro Android a Windows 10. Tyto by měly být dostupné do jednoho měsíce. Výrobce tvrdí, že Auralic Altair bude kompatibilní také s aplikacemi třetích stran a UPnP, ale detaily nezmiňuje. Nový streamer je také RoonReady a bude tedy z něj moci v blízké budoucnosti benefitovat.

Auralic Altair je postaven na platformě Auralic Tesla, což není nic jiného než SoC (System on Chip) - čtyřjádrový ARM procesor Cortex A9 na frekvenci 1 GHz s 1GB DDR3 RAM a 4 GB interního uložiště. Jedná se o stejné “vnitřnosti“, které najdete v sérii Aries. Výrobce postupně uvolňuje novější verze firmwaru a rozšiřuje funkcionalitu svých zařízení, takže lze předpokládat, že velmi podobné to bude také u modelu Altair. V roli převodníku je zde ESS Sabre DAC, ale výrobce nezmiňuje přesný typ (bude se zřejmě jednat o jeden čip ES9018).





Auralic Altair je rovněž vybaven firemní technologií Purer-Power, ale zde se jedná spíše o marketingovou nutnost nějak slušně nazvat lineární zdroj se vstupním EMI/RFI filtrem a toroidním transformátorem. Zajímavostí je také vnitřní kabeláž, která má podle slov konstruktérů potlačovat vibrace a zajišťovat velmi nízkou úroveň šumů. Co přesně má Auralic technicky na mysli, je v tomto ohledu záhadou.

Zařízení má k dispozici také čtveřici odlišných digitálních filtrů (Flexible Filter Mode), které umožní jemné doladění výsledného zvuku. Stejně jako převodník Vega má i Altair na čelním panelu poměrně velký jednobarevný OLED s rozlišením 512×64 px pro zobrazení základních informací o přehrávání. Překvapením je sluchátkový výstup. Hmotnost celého zařízení je 3,2 kg, na čemž má zásluhu především hliníkové šasi.

Zdroj: Hifi.pl