Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Lumin D1: základní streamer značky

10.2.2015, Petr Štefek, aktualita
Pixel Magic je dnes již známý výrobce oblíbených streamerů značky Lumin. Dražší modely Lumin A1 a Lumin S1 sbírají po světě ocenění, ale jsou vzhledem k současnému kurzu koruny k dolaru poměrně drahé. Lumin D1 přichází s podstatně levnější alternativou.
Na Českém trhu se objevil nový relativně dostupný streameru hi-res audia pod značkou Lumin. Nejdostupnější streamer Lumin D1 má mnoho společného se svými dražšími souputníky, ale samozřejmě muselo vzhledem k ceně dojít k jistým ústupkům od původní koncepce. Lumin D1 na českém trhu stojí 56 990 Kč s DPH, což je zhruba třetinová cena původního Lumin A1.

Cílem konstruktérů bylo nabídnout na trh zařízení, které bude konkurovat streamerům běžných komerčních značek, jako je Pioneer nebo Marantz. Lumin D1 staví na designu modelu Lumin T1 a vypadá jako jeho miniaturizovaná verze. Lumin D1 postrádá digitální výstupy HDMI a na první pohled také externí lineární napájecí zdroj. Ten je nahrazen adaptérem s výstupem stejnosměrného napětí 12 V. Tento zdroj bude velmi pravděpodobně běžným spínanou variantou, kterou známé například z notebooků nebo malých externích převodníků. Řešení to nebude ideální, ale vzhledem k ceně přístroje nad tímto nelze reptat.

Nejzajímavější částí Lumin D1 jsou D/A převodníky, kde najdeme dvojici převodníků Wolfson WM8741 v monaurálním režimu. Analogové výstupy jsou k dispozici v stejném složení jako v případě dražších verzí a najdeme tedy jeden pár symetrických XLR výstupů a jeden pár nesymetrických RCA výstupů. Výrobce tvrdí, že digitální výstup BCN SPDIF dokáže pracovat se signály PCM (44.1 kHz-192 kHz, 16-24bit) nebo DSD (DoP, DSD přes PCM, 2.8 MHz). Je ovšem pravděpodobné, že na výstupu bude vždy PCM do samplovací frekvence 192 kHz.

Do domácí sítě připojíte Lumin D1 skrze obligátní Ethernet (100Base-T). Možnosti bezdrátového připojení na Wi-Fi obsaženy nejsou. Lumin D1 ovšem může fungovat také jako externí USB D/A převodník díky svému asynchronnímu USB vstupu. Samozřejmostí je v případě zařízení také podpora UPnP AV. Pokud vlastníte NAS (anpř. Synology) s možností instalace MinimServer, tak si užijete vše včetně DSD ze síťového disku. Pokud máte třeba obyčejný síťový disk Wester Digital, tak na DSD po síti zapomeňte. V tomto ohledu se jeví jako univerzálnější zařízení například Aurender N100, který si umí natáhnout přehrávané soubory na SSD a přehrávat je přímo ze zařízení. Na druhou strau za podobnou cenu nedisponuje D/A převodníkem.

Lumin D1 umí obsloužit formát v nativní formě DSD (DSF, DIFF), ale v případě nutnosti je k dispozici také DoP. PCM zahrnuje podporu (FLAC, Apple Lossless/ALAC, WAV, AIFF) do vzorkovací frekvence 384 kHz a rozlišení 32-bitů. DSD je omezeno na 2,8 MHz (DSD64). Toto není překvapením, protože podporu DSD128 má až vlajkový přehrávač Lumin S1. Ztrátové formáty jsou reprezentovány podporou Mp3 a AAC. Lumin umí rovněž up-sampling nižších audio formátů v PCM na DSD. Limitem je v tomto případě 96 kHz, kde vyšší formáty již up-samplovat nelze. Gapless přehrávání je samozřejmostí a za tímto účelem také dedikovaný buffer přímo v zařízení.

Podobně jako ostatní streamery z rodiny Lumin, také Lumin D1 potřebuje ke svému plnému využití tablet Apple iPad (minimálně verzi 2 s operačním systémem iOS 5.0 nebo vyšším). Samotná aplikace pro správu a ovládání přehrávání patří k tomu nejlepšímu, co lze v této oblasti vidět. Pokud Apple iPad nevlastníte, tak si jednoduše musíte k ceně Lumin D1 minimálně 7 tisíc korun připočíst navíc. Lumin D1 může být v průběhu času aktualizován a vylepšen po stránce firmware.

Lumin D1 je svou hmotností 2kg opravdu střízlík. Rozměry 240x60x244 mm to je dokreslují. Pokud se vám výbava i provedení tohoto nového streameru libí, tak dobrou zprávou je, že je již k objednání k u českého distributora.

Zdroj: hifi-studio.cz