Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

XAVIAN Perla a Orfeo: zbrusu nové regály z masivu

15.5.2015, Petr Štefek, aktualita
XAVIAN uvedl dvě zbrusu nové regálové reprosoustavy. Levnější řadu Natura reprezentuje reprosoustava Perla a dražší řadu Epica reprezentuje reprosoustava Orfeo. Oba nově příchozí produkty sázejí na provedení z masivního ořechu.

XAVIAN Perla


XAVIAN Perla je zbrusu novou regálovou reprosoustavou z produkce Roberta Barletty. Poprvé byla představena na Audio Video Show 2015 v Praze. Perla je základním modelem řady Natura, která má v portfoliu výrobce zřejmě reprezentovat cenově dostupné modely s ozvučnicí z masivního ořechu. Tento typ materiálu je pro XAVIAN velmi netypický, protože doposud u všech svých modelů využíval dýhovanou MDF. Někteří konstruktéři tvrdí, že masivní dřevo není tím nejlepším materiálem pro vlastnosti ozvučnice, ale někteří nám dokazují opak. Pěkný příkladem je v tomto případě Franco Serblin Accordo, což je rovněž reprosoustava, při jejíž výrobě byl pro konstrukci ozvučnice využit masivní ořech.
XAVIAN Perla


Jak již bylo naznačeno, tak Perla začíná novou řadu reprosoustav XAVIAN, která nese jméno Natura, což je v překladu z italštiny příroda. Výrobce zvolil tento název, protože věří, že přirozenost je základ pro kvalitní reprodukci hudby, a s Perlou chce XAVIAN dokázat, že je možné udělat v této cenové kategorii téměř nemožné. Jako obvykle výrobce využívá na míru vyráběné měniče z dílen skandinávského Scan Speaku. Reprosoustava je rovněž zajímavá tím, že ji XAVIAN prodává a vystavuje pouze ve své podnikové prodejně v Hostivicích, a nikoli přes své distributory. Cena této reprosoustavy je v České republice podle XAVIANU mimořádně výhodná.

Xavian Perla je dvoupásmová reprosoustava kompaktních rozměrů s předním bas-reflexem. Součástí regálového nejsou stojany, ale s adekvátními stojany dnes není problém a sám XAVIAN jich má v nabídce několik. Ozvučnice je sestavena z masivního ořechu se strukturou, které výrobce říká "mozaika". Na první pohled je Perla opravdu zajímavá a mírně naznačuje to, co můžeme čekat od vlajkové regálové reprosoustavy Epica. Perla sází na výjimečnou sériovou výhybku a vybrané součástky, které by měly zajišťovat relativní nenáročnost na zesilovací prvek, a Perla by tak mohla být vhodným partnerem i pro lampový zesilovač s decentním výkonem. Citlivost reprosoustavy je 88 dB (2,83 V/1 m) a její zatížitelnost je 50 až 120 W. Rozměry jsou vskutku kompaktní 315x190x236 mm a vše dokresluje relativně nízká hmotnost 6,9 kg.


XAVIAN Perla - technické specifikace


Středobasový reproduktor150mm zakázkový XAVIAN - speciální polypropylenová membrána - měkký vrchlík - litý koš
Vysokotónový reproduktorzakázkový XAVIAN - 26mm cívka, měkká kupolka, zkratovací měděné kroužky
Systémdvoupásmový tlumený bas-reflex, přední štěrbinový bas-reflex
Corpusmasivní "mozaikový" italský ořech, bez použití MDF nebo DTD, zraje 3 týdny před opracováním.
Kmitočtový rozsah(-3 dB v referenční ose): 55 - 20000 Hz
Připojení1 pár jednotlivě montovaných terminálů Xavian
Impedance8 ohmů
Přechodová frekvence3000 Hz
Citlivost
(2,83 V/1 m)
88 dB
Doporučený výkon zesilovače30 - 120 W
Rozměry (VxŠxH)315x190x236 mm
Hmotnost (1 kus)6,9 kg


XAVIAN Orfeo


Kromě levnějšího modelu Perla připravil XAVIAN také lahůdku v podobě regálového modelu Orfeo, který by měl reprezentovat to nejlepší z know-how této česko-italské firmy. V případě modelu Orfeo se poprvé zavádí pojem AudioBarletta, který je využit u specializovaných reproduktorových měničů této reprosoustavy. Celá ozvučnice této reprosoustavy je opět provedena v masivním ořechu a výrobce prohlašuje, že po slepení ozvučnice 3 týdny vysychá, aby pak následně putovala k dalším úpravám. Regálová reprosoustava Orfeo patří do produktové řady Epica, která bude v portfoliu XAVIAN velmi pravděpodobně reprezentovat to nejlepší a také nejdražší. Roberto Barletta a XAVIAN v těchto reproduktorech zúročuje 25 let zkušeností v oboru.
XAVIAN Orfeo


XAVIAN při vývoji modelu Orfeo těžil z dlouholetých zkušeností z návrhu reproduktorů a začal produkovat své unikátní reproduktory pod značkou novou AudioBarletta. Výrobce nakreslil mechanické díly, vybral membrány, impregnaci, materiály a tvary, aby vše splnilo jeho sen o dokonalé reprodukci hudby. Corpus modelu Orfea je vyroben pouze z výběrového italského ořechu a výrobce prohlašuje, že nejsou použity žádné další umělé materiály. Výhybka reprosoustav je sestavena z nejlepších dostupných selektovaných součástek a využívá firemní originální systém "Fase Zero" pro dokonalou koherenci fázové odpovědi. XAVIAN se dušuje, že s modelem Orfeo nastavuje laťku tak vysoko, že se budou strachy třást před srovnáním i premianti třídy. Cena 122 000 Kč již není vskutku lidová.

XAVIAN Orfeo - technické specifikace


Středobasový reproduktor175mm AudioBarletta - speciální impregnovaná papírová membrána, hliníkový fázový nástavec, litý koš, extrémní magnetický "motor", extrémní výchylka, extrémní rozsah
Vysokotónový reproduktorAudioBarletta - 29mm cívka s hliníkovým plochým drátem, měkká kupolka, silný měděný prstenec v "motoru", extrémní keramický magnet, labyrintová pracovní komora, přední litý chassis s kontrolovaným vyzařováním.
Systémdvoupásmový tlumený bas-reflex, zadní hliníkový bas-reflex, "Fase Zero" řešení, Mundorf součástky
Corpusmasivní vybíraný italský ořech, bez použití MDF nebo DTD, zraje 3 týdny před opracováním.
Kmitočtový rozsah(-3 dB v referenční ose): 33 - 30000 Hz
Připojení2 páry jednotlivě montovaných pozlacených terminálů Xavian, bi-wiring, bi-amping
Impedance8 ohmů
Přechodová frekvence2250 Hz
Citlivost
(2,83 V/1 m)
85 dB
Doporučený výkon zesilovače50 - 300 W
Rozměry (VxŠxH)380x236x282 mm
Hmotnost (1 kus)17 kg

Zdroj: XAVIAN.cz