www.svetaudia.cz
>
>
>

Xavian NEOX: nová generace reproduktorů

Xavian NEOX: nová generace reproduktorů
, , aktualita
Xavian uvedl zbrusu novou řadu relativně dostupných reprosoustav pod označením NEOX. Zvuk i design má reprezentovat Xaviany nové generace. Reprosoustavy stále vznikají v malé české manufaktuře blízko Prahy pod vedením Roberto Barletty.
K oblíbeným
reklama
Xavian připravil zbrusu novou sérii NEOX, která má reprezentovat nový přístup Xavianu k moderním reprosoustavám. Klasická řada oblíbených modelů XN zůstává v produkci a NEOX se zařazuje zhruba do středu poměrně širokého portfolia české firmy. Není na škodu připomenout, že za firmou Xavian stojí Čech s italskými kořeny Roberto Barletta. Reproduktory Xavian vždy rozdělovaly posluchače na ty, kteří je nekriticky milovali a na ty, kteří jim naopak nemohli přijít na jméno. A to je jen dobře, neboť pokud něco vzbuzuje emoce, tak je to jednoznačně nějakým způsobem jedinečné. Provedení celé řady NEOX bude dostupné ve variantách třešeň, ořech, bianco (bílá), nero (černá) a také v exkluzivním provedení rosso passione.

Reprosoustava NEOX1


Reprezentuje nevelkou dvoupásmovou reprosoustavu s hliníkovým bass-reflexovým portem na zadní straně ozvučnice. Pro stavbu reprosoustavy využil výrobce MDF o tloušťce 22m a vstupy reprezentuje jeden pár univerzálních reproduktorových konektorů Xavian.

Středobasový reproduktor zastupuje na zakázku vyráběný měnič z dílen Scan-Speak o průměru 150 mm. Membrána měniče je impregnovaný papír, což je stará dobrá klasika, na které staví dánský Scan-Speak i u svých nejvyšších řad špičkových měničů. Vysokotónový reproduktor reprezentuje textilní kalota o průměru 26 mm, jejíž výrobce je neznámý, ale je označena za originální firemní řešení. Přesné provozní parametry jsou:
 • Frekvenční odezva (-3dB): 45 - 20 000 Hz
 • Nominální impedance: 4 Ohmy
 • Dělící frekvence: 2 600 Hz
 • Citlivost reprosoustav (2V/1m): 86 dB
 • Doporučený výkon zesilovače: 30 - 120 W na kanál
 • Rozměry reprosoustavy (V × Š × H): 300 × 180 × 250 mm
 • Hmotnost reprosoustavy: 7 kg kus
 • Doporučená koncová cena: 26 990 Kč/pár


Reprosoustava NEOX2


Reprezentuje podlahovou 2,5 pásmovou reprosoustavu s hliníkovým bass-reflexovým portem na zadní straně ozvučnice. Pro ozvučnici využil výrobce MDF o tloušťce 22m a reproduktorové terminály reprezentuje jeden pár univerzálních reproduktorových konektorů Xavian.

Středový reproduktor a basový reproduktor reprezentují opět na zakázku vyráběné měniče z dílen Scan-Speak o průměru 150 mm. Membrána obou měničů je impregnovaný papír. Nutno dodat, že oba měniče jsou identické. Vysokotónový reproduktor reprezentuje hedvábná kalota o průměru 26 mm, jejíž výrobce je neznámý a je označena za originální firemní řešení. Přesné provozní parametry následují níže:
 • Frekvenční odezva (-3dB): 45 - 20 000 Hz
 • Nominální impedance: 4 Ohmy
 • Dělící frekvence: 250/2 600 Hz
 • Citlivost reprosoustav (2V/1m): 89 dB
 • Doporučený výkon zesilovače: 30 - 200 W na kanál
 • Rozměry reprosoustavy (V × Š × H): 900 × 180 × 250 mm
 • Hmotnost reprosoustavy: 18 kg kus
 • Doporučená koncová cena: 44 990 Kč/pár


Centrální reprosoustava NEOXC1


Je navržena pro spolupráci s reprosoustavami NEOX1 a NEOX2. Stejně jako předešlé reprosoustavy staví na klasické konstrukci s bass-reflexem vyvedeným na zadní straně ozvučnice.

Středobasové měniče pocházejí stejně jako u předešlých soustav z dílen Scan-Speak. V tomto případě jsou ovšem oba měniče vedeny jako středobasové. Nezměněna zůstává také výšková kalota. Ozvučnice je sestavena z 22 mm MDF s dýhováním dle vlastního výběru. Přesné provozní parametry následují níže:
 • Frekvenční odezva (-3dB): 50 - 20 000 Hz
 • Nominální impedance: 4 Ohmy
 • Dělící frekvence: 2 600 Hz
 • Citlivost reprosoustav (2V/1m): 86 dB
 • Doporučený výkon zesilovače: 30 - 200 W na kanál
 • Rozměry reprosoustavy (V × Š × H): 180 × 450 × 250 mm
 • Hmotnost reprosoustavy: 11 kg kus
 • Doporučená koncová cena: 17 990 Kč/pár


Subwoofer NEOXS1


Posledním přírůstkem je subwoofer NEOXS1 s doporučenou cenou 29 990 Kč s DPH. Tento subwoofer v podstatě nahrazuje vyřazené modely New Cuore a New Basso, jejichž výroba byla ukončena. NEOXS1 disponuje basovým měničem o průměru velmi slušných 270 mm, který pochází opět od Scan-Speak a je na zakázku upraven pro Xavian.

Měnič má specializovanou kmitací cívku o průměru 65 mm a pohon s velmi nízkým zkreslením. Dobrou zprávou je, že se Xavian nenechal zlákat třídou D pro zesilovač a zůstal věrný klasické třídě AB. Zesilovač má výkon 250 W. Frekvenční odezva subwooferu je 27 až 100 Hz. Dělící frekvence je nastavitelná v rozmezí 50 až 100 Hz. Rozměry subwooferu jsou 410 × 350 × 350 mm a jeho hmotnost je 21 kg. Doporučená cena NEOXS1 je 29 900 korun s daní.

Zdroj: Xavian
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek