Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Xavian Ambra: větší Perla na obzoru

10.2.2016, Petr Štefek, aktualita
Tuzemský Xavian uvedl těsně před koncem roku 2015 nový model pod označením Ambra. Tyto reprosoustavy mají být zajímavé především pro ty, kterým se líbí menší model Perla, ale potřebují větší zatížitelnost a lepší extenzi směrem k nejnižším kmitočtům.
XAVIAN Ambra je zbrusu novou regálovou reprosoustavou z produkce Roberta Barletty. Poprvé byla tato reprosoustava představena na konci roku 2015. Ambra je po Perle dalším modelem řady Natura, která má v portfoliu výrobce reprezentovat cenově dostupné modely s ozvučnicí z masivního ořechu. Tento typ materiálu je pro Xavian velmi netypický, protože doposud u všech svých modelů s výjimkou řady Natura a Epica využíval dýhovanou MDF. Někteří konstruktéři reprosoustav tvrdí, že masivní dřevo není tím nejlepším materiálem pro ozvučnici reprosoustav, ale někteří nám zase dokazují opak. Pěkným příkladem je v tomto ohledu Franco Serblin Accordo, což je rovněž reprosoustava, při jejíž výrobě byl pro konstrukci ozvučnice využit masivní ořech a velmi netypický tvar.

Jak již bylo naznačeno, tak Ambra doplňuje novou řadu reprosoustav Xavian modelem, který nese jméno Natura, což je v překladu z italštiny jednoduše příroda. Výrobce zvolil tento název, protože věří, že přirozenost je základ pro kvalitní reprodukci hudby, a s modelem Ambra chce Xavian dokázat, že je možné udělat v této cenové kategorii téměř nemožné. Jako obvykle výrobce využívá na míru vyráběné měniče z vlastní značky AudioBarletta. Reprosoustava je rovněž zajímavá tím, že ji Xavian zřejmě udělal jako větší alternativu k již několikrát zmiňovanému modelu Perla, který sklízí ocenění všude, kam zavítá. Cena nově uvedených reprosoustav je v České republice mimořádně výhodná a můžete si jí koupit za rovných 50 000 korun s daní.

Xavian Ambra je dvoupásmová reprosoustava ještě relativně kompaktních rozměrů s předním bas-reflexem. Xavian sám přiznává, že cílem bylo vytvořit větší kopii modelu Perla. Součástí regálového modelu Ambra nejsou stojany, ale s koupí adekvátních stojanů dnes není větší problém a sám Xavian jich má v nabídce hned několik. Ozvučnice je sestavena z masivního ořechu se strukturou, které výrobce říká "mozaika". Jedná se lepenou ozvučnici ze špalíků ořechového masivu. Provedení není tak pěkné jako u modelu Orfeo z řady Epica, ale vzhledem k ceně se není čemu divit.

Na první pohled je Ambra opravdu zajímavá a mírně svým vzhledem naznačuje to, co můžeme od jejího většího objemu očekávat. Ambra stejně jako Perla sází na výjimečnou sériovou výhybku a vybrané součástky, které by měly zajišťovat relativní nenáročnost na zesilovací prvek. Ambra by tak mohla být vhodným partnerem i pro lampový zesilovač s decentním výkonem okolo 30-40 wattů na kanál. Citlivost reprosoustavy je 88 dB (2,83 V/1 m) a její zatížitelnost je 30 až 150 W na kanál. Rozměry jsou vskutku kompaktní 380×230×276 mm a vše dokresluje relativně nízká hmotnost 9,2 kg.

Frekvenční rozsah modelu Ambra je 42 Hz až 20 kHz, což naznačuje hlavní rozdíl oproti modelu Perla. Model Ambra jde podle výrobce o více než 10 Hz níže, a pokud je skutečně uváděný frekvenční rozsah pravdivý, pak se při daných rozměrech jedná o zázrak. V praxi běžného pokoje bude lepší počítat s tím, že Ambra bude pod 60 Hz hrát s velmi výrazným poklesem. Doporučeným zesilovačem pro tuto reprosoustavu může být třeba Xavianem doporučovaný Norma Audio Revo IPA-70.


XAVIAN Perla - technické specifikaceStředobasový reproduktor180mm zakázkový XAVIAN - speciální polypropylenová membrána - měkký vrchlík - litý koš
Vysokotónový reproduktorzakázkový XAVIAN - 26mm cívka, měkká kupolka, zkratovací měděné kroužky
Systémdvoupásmový tlumený bas-reflex, přední štěrbinový bas-reflex
Corpusmasivní "mozaikový" italský ořech, bez použití MDF nebo DTD, zraje 3 týdny před opracováním.
Kmitočtový rozsah(-3 dB v referenční ose): 42-20000 Hz
Připojení1 pár jednotlivě montovaných terminálů Xavian
Impedance8 ohmů
Přechodová frekvence2700 Hz
Citlivost
(2,83 V/1 m)
88 dB
Doporučený výkon zesilovače30-150 W
Rozměry (V׊×H)380×230×276 mm
Hmotnost (1 kus)9,2 kg

Zdroj: hifiphilosophy.com