Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Wilson Benesch A.C.T. One Evolution: evoluce technicistních reprosoustav

18.6.2015, Petr Štefek, aktualita
Wilson Benesch uvádí zbrusu novou reprosoustavu A.C.T. One Evolution, která je, jak již samotný název naznačuje, evolucí předešlého modelu A.C.T. One. Změnilo se toho opravdu hodně a konstruktéři čerpali ze zkušeností získaných na vlajkovém modelu Cardinal.
Britská firma Wilson Benesch informovala o svých nových reprosoustavách z rodiny Geometry Series. Zbrusu nový model Wilson Benesch A.C.T. One Evolution by měl dorazit k prodejcům srpnu roku 2015. Firma je proslulá svým technicistním přístupem k reprosoustavám. Při jejich stavbě používá především kovů, plastů nebo uhlíkových vláken.

Wilson Benesch A.C.T. One Evolution jsou sloupové reprosoustavy, které staví na 4 samostatných měničích, a výrobce je označuje za dvou a půl pásmovou konstrukci. Firma využívá pro návrh nových reprosoustav software CAD/CAM Dassault, což je aplikace pro navrhování strojních součástek a systémů, a od běžných CAD/CAM se nijak neliší. Firmě to dovoluje vytvořit model virtuální reprosoustavy a naplánovat do nejmenšího detailu její výrobu. Konstruktéři prohlašují, že se u měničů využili znalosti a technologie, které jsou dnes dostupné ve vlajkové lodi společnosti Wilson Benesch Cardinal.

Provedení modelu A.C.T. One Evolution je do značné míry závislé především na oceli a hliníku, které jsou doplněny o části ozvučnice z uhlíkových vláken. Pro kritické částí ozvučnice je využito speciálně strukturovaného karbonu A.C.T. Monocoque, který má podle informací společnosti přispívat k vysoké pevnosti a zároveň tlumit nechtěné parazitní rezonance. Na první pohled vypadají použitá uhlíková vlákna jako standardní řešení, kde se využívá lepení do formy. Budu ale v tomto společnosti muset věřit.





V každé jedné reprosoustavě pracují tři samostatné firemní měniče Benesch Tactic II (s neodymovými magnety) a jeden vysokotónový měnič Wilson Benesch Hybrid Dome Technology Semisphere Tweeter. Oddělenou část reprosoustavy tvoří spolupracující sekce 7palcového středotónového měniče a výškového měniče, kde optimalizovaná ozvučnice dovoluje využít akustického filtrování. Zajímavostí je, že druhý z celé trojice stejných měničů má starost nižší středové frekvence, a nikoli nejnižší přenášené pásmo, jak by se mohlo na první pohled zdát. Výrobce tuto konfiguraci pojmenoval Troika System. Výrobce tvrdí, že díky tomuto řešení se může vyhnout elektrické filtraci, která je v podobných systémech zcela běžná.

Výrobce rovněž tvrdí, že vysokotónový měnič Hybrid Dome Technology Semisphere Tweeter využívá speciální membránu, kde je kombinováno klasické hedvábí s uhlíkovými vlákny. Spolu se 7palcovými měniči je Wilson Benesch vyvinut ve spolupráci s univerzitou v Sheffieldu. Výsledkem je membrána z materiálu pod označením Isotactic Polypropylene (nějakým způsobem modifikovaný poměrně běžný polypropylén). Basová sekce disponuje 26litrovým objemem.

Citlivost reprosoustav výrobce uvádí na úrovni 89 dB a nominální impedanci na 6 Ohmů. Důležitější je ovšem údaj o impedanci minimální, která dosahuje slušných 4 Ohmů, což znamená, že by teoreticky nemělo být těžké tyto reprosoustavy uřídit ani zesilovači se skromnějším přídělem výkonu. Frekvenční odezva činí 34 Hz až 30 kHz a minimální doporučovaný výkon je 50 W na kanál. Rozměry reprosoustav jsou 119 x 22,5 x 40 cm a jejich udaná hmotnost je 46 kg.

Zdroj:Hifi.pl