www.svetaudia.cz
>
>
>

Wadia di322: návrat do první ligy

Wadia di322: návrat do první ligy
, , recenze
Americká Wadia uvedla v létě tohoto svůj zbrusu nový vlajkový D/A převodník, který disponuje podporou DSD a PCM přes USB a zároveň dokáže fungovat jako předzesilovač díky analogovému výstupu s regulovatelnou úrovní.
K oblíbeným
reklama
Wadia di322 je výborný převodník zabalený ve stylovém designu, který je přesně takový, jaký byste čekali vzhledem k letité reputaci této značky. Neotřelý elegantní design byste spíše přiřkli italskému výrobci audio komponent. Wadia ovšem ve skutečnosti Italem není, takže v tom bude spíše vliv holdingového marketingu, který se rozhodl značku poslat po jasně vyznačené trase. Wadia má po dlouhé době nakročeno zcela jasným směrem a svým novým převodníkem di322 je dokazuje, že je schopna vytvořit plnohodnotný high-endový produkt. Když odhlédnu od stylovosti a budu se soustředit na uživatelský komfort, tak se nějaké ty drobné mušky na převodníku bohužel najdou.

V oblasti uživatelského komfortu vadily především nedotažené ovladače a ovládací aplikace nastavení Wadia HD, kde má společnost ještě co dohánět. Nutno podotknout, že se jedná o jakýsi obecný stav v high-endu s výjimkou několika málo výrobců. Při testu se občasně stávalo, že převodník po vypnutí reprodukce a při opětovném pokusu reprodukci zahájit hlásil, že je stále v užívání, ačkoli to nebyla pravda. Tento problém přetrvával bez ohledu na použitý software pro přehrávání a přehrávaný formát. Řešením bylo převodník vypnout a následně zapnout. Wadia by měla urychleně zapracovat na dodávaném ovladači, který trošku jinak výbornému převodníku kazí dojem. Potěšil by i hodnotněji vypadající dálkový ovladač, který ne úplně koresponduje s jinak velmi dobrým celkovým provedením přístroje.

Pochvalu si naopak Wadia zaslouží za již zmiňované celkové provedení, které je z designového hlediska oku lahodící. Uživatele potěší velmi dobře čitelný displej a plné využití možností, které nabízí čip ESS ES9016S, což znamená především programovatelné filtry a řízení hlasitosti v digitální doméně bez zřetelné bitové degradace. Asi nebude náhodou, že zvukově je Wadia velmi podobná vynikajícímu mainstreamovému streameru Pioneer N-70A se stejnými převodníky ESS. V případě Wadie di322 je všeho více a oba přístroje samozřejmě nelze postavit proti sobě jako sobě rovné. Přes všechny klady zde přeci jen zamrzí, že se Wadia nerozhodla implementovat vlajkovou loď ESS ES9018S a nejlépe v duálním mono režimu. Důležitý je ovšem výsledek a ten je nadprůměrný.

Po zvukové stránce nelze vytýkat Wadii zhola nic, protože přesně naplňuje očekávání, která lze reálně mít vzhledem ke své koncové ceně. V dané kategorii těsně nad 100 tisíc rozhodně patří k tomu lepšímu, co lze v současné době na trhu koupit. Wadia di322 není dokonalý převodník, ale v případě, že bude citlivě „vpasován“ do stávající audio sestavy, tak velmi pravděpodobně nebudete mít potřebu hledat dále. Jsou převodníky, které Wadii výrazně „přehrají“, ale budete si pro jejich koupi muset sáhnout do kapsy výrazně hlouběji. Nejbližší takovou metou je například několikrát zmiňovaný Meitner MA-1 nebo rovněž vynikající MSB Analog DAC. Zvukově Wadia di322 nezklame ani ve drahém řetězci, protože nabízí za každý okolností transparentní a detailní zvuk, avšak s přihlédnutím k pravidlu, že obsah je vždy více než forma.


Plusy+ Oku lahodící provedení
+ Podpora DSD 128 a PCM 384 přes USB
+ Dostatek digitální vstupů SPDIF pro celý řetězec
+ V rámci své třídy velmi solidní zvuk


Minusy- Dálkový ovladač by mohl být proveden podobně stylově jako zbytek přístroje
- Občasné problémy s ovladači při přehrávání z PC


Cena v době testování: 109 900 Kč s DPH

Za možnost otestovat Wadia di322 děkujeme hifi studiu Tykon, které je oficiálním distributorem Wadia v ČR.
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek