Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Wadia di322: návrat do první ligy

15.12.2015, Petr Štefek, recenze
Americká Wadia uvedla v létě tohoto svůj zbrusu nový vlajkový D/A převodník, který disponuje podporou DSD a PCM přes USB a zároveň dokáže fungovat jako předzesilovač díky analogovému výstupu s regulovatelnou úrovní.
Kapitoly článku:
Wadia je americká značka, které již léta spadá pod křídla holdingu Fine Sounds Group, kde najdeme také McIntosh nebo Sonus Faber. Wadia byla dlouhá léta průkopníkem na poli digitálních přehrávačů fyzických médií CD/SACD a díky současnému trendu, který diktuje spíše převodníky a streamery, se postupně svých modelů s mechanikami firma úplně zřekla. Dnes je Wadia již zcela jiným výrobcem, než tomu bylo zhruba 10 let zpátky. V jeho portfoliu najdeme spíše stylové hifi založené nejen na kvalitním zvuku, ale především na stylovém „italském“ designu.

Wadia nyní nabrala jasný směr, který před akvizicí této značky nebyl zcela zřejmý. Nyní je firma útočištěm pro ty, kdo chtějí mít doma v moderním interiéru něco, co do něj zapadne a nebude působit „okoukaně“ nebo obstarožně. Mimo dnes testovaný převodník má Wadia v nabídce levnější typ převodníku pod označením di122, koncové zesilovače A315/A340 a digitální transport ze stejné produktové řady, jako je dnes testovaná Wadia di322.





Wadia di322 plně reflektuje současný trend, který diktuje podporu DSD a PCM přes USB, které se chtě nechtě stává hlavním rozhraním pro digitální přehrávání hudby z počítače nebo specializovaných „rendererů“. Wadia di322 doplňuje všechno, co starší model 321 nenabízel. Podpora DSD není úplně klíčovou záležitostí, jelikož na trhu je záznamů v nativním DSD snad ještě méně než šafránu a nabízené DSD mastery jsou často různými převody z nižších formátů PCM. Výhody DSD se pak smazávají, ač může někomu znít jemněji a „analogověji“. Často se jedná pouze dojem dosažený rozmlžením vysokých frekvencí, které jsou u původního formátu DSD64 (odpovídá úrovní SACD) často problematické.

Většina převodníků (Wadia není výjimkou) přehrává DSD formou DoP (DSD over PCM), což znamená převod 1bitového DSD do PCM rámců, které jsou následně zpeacovány multibitovým D/A převodníkem. Z toho schématu se dokáží vymanit pouze převodníky využívající hybridní architektury s čipy BB/TI, které v některých inkarnacích dokáží zpracovat nativní 1bitové DSD. Zbytek převodníků včetně velmi drahých FPGA strojů využívá DoP. V praxi se ukazuje jako zcela dostatečná podpora PCM o rozlišení 192 kHz/24 bitů. Není potřeba zahazovat starší převodníky s rozhraním SPDIF nebo AES/EBU, ale jednoduše k nim dokoupit konvertor z USB na SPDIF.





Wadia vsadila u modelu di322 na moderní a osvědčený D/A čip ESS ES9016S, který nabízí mnohé další funkcionality včetně programovatelného FIR/IIR filtru, regulaci úrovně v digitální doméně a mnohé další zajímavosti. V případě Wadie se moc o samotném řešení nedozvíme a k dispozici nejsou prozatím ani fotografie vnitřností přístroje. Jelikož jsem měl zapůjčený nový kus, který je poměrně složité bez úhony jednotlivý součástí rozebrat, tak jsem se o to nepokoušel ani já.