www.svetaudia.cz
>
>
>

Wadia di322: nástupce modelu Wadia 321

Wadia di322: nástupce modelu Wadia 321
, , aktualita
Wadia byla mnoho let průkopníkem ve světě digitálního audia a poslední dobou se opět velmi snaží dobývat ztracené pozice novými produkty. Je zřejmé, že se značce pod křídly Fine Sounds Group daří a nový D/A převodník s označením di322 je toho jasným důkazem.
K oblíbeným
reklama
Wadia di322 je zbrusu nový počin značky a rozšiřuje možnosti původního D/A převodníku a předzesilovače pod označením Wadia 321. Nový přístroj přidává to, co původní model postrádal, což byla hlavně podpora DSD. Nyní je na palubě di322 podpora přehrávání DSD64, DSD128 a DSD256 přes USB rozhraní. Podpora PCM se rozšiřuje na maximální samplovací frekvenci 384 kHz a rozlišení na 32 bitů. Podporovaný jsou také formáty DXD, které představují v podstatě jinak pojmenované PCM o vysokém rozlišení. Wadia di322 přehraje DXD 352,8 kHz a DXD 384 kHz. Smutným faktem ovšem zůstává, že záznamů pořízených ve vyšším rozlišení než 24 bitů/96 kHz je naprosté minimum, a přínos konvertovaných záznamů z nižších na vyšší rozlišení je více než sporný. V podstatě by se dalo říci, že podpora DSD nebo PCM o rozlišení vyšším než 24 bitů/192 kHz je nonsense.

Wadia di322 disponuje kromě USB také dvěma optickými a dvěma koaxiálními digitálními vstupy SPDIF, které podporují signály kódované v PCM od rozlišení 24 bitů/192 kHz. Dále je k dispozici DIN vstup, který umožní připojení budoucích modelů Wadia k tomuto převodníku. K dispozici je také analogový výstup pro sluchátka, který má být podle výrobce dostatečně kvalitní i pro high-endová sluchátka. Provedení Wadia di322 je jako vždy věrné firemnímu standardu, který diktuje kombinace hliníkových slitin a skla. Pokud si chcete pořídit kompletní audio systém Wadia, pak můžete kombinovat media server m330 a koncový zesilovač a315 nebo a340. Samozřejmě nic není zadarmo a taková série Wadia už vás vyjde poměrně draze.

Wadia a315/a340 je vybavena posledními technologiemi z dílen firmy. Najdeme zde Frequency Switching Transmission™ (FST), což je specialita, kterou Wadia zajišťuje, že přes celé přenášené frekvenční pásmo je dostupné maximum výkonu. Vše samozřejmě ve třídě D s dostatkem výstupního výkonu pro téměř libovolné reprosoustavy. Levnější model nabízí výkon až 250 wattů na kanál při zátěží 4 ohmy a dražší monobloky a340 pak přinášejí ohromující výkon 500 wattů na kanál.

Media server Wadia m330 se jeví jako vhodný doplněk pro Wadia di322, ale vše má jeden háček. Media server podporuje přehrávání PCM pouze do rozlišení 24 bit/192 kHz. Je poněkud škoda, že Wadia přizpůsobila možnosti m330 přesně na míru firemnímu převodníku di322, což znamená, že nenajdeme podporu přehrávání DSD ani vyšších formátů PCM se samplovací frekvencí 192 kHz a výše. Výrobce vybavil m330 rozhraním USB, eSATA, Ethernet, DVI a HDMI. K dispozici jsou analogové výstupy ve formě symetrických XLR a nesymetrickým RCA.

Jako zdroj pro Wadia di322 se tak jeví jako lepší spíše „rendery“ třetích stran, jako je Auralic nebo Aurender, alespoň do doby, než Wadia přijde s updatem media serveru m330. Pokud nemáte sbírku DSD nebo PCM o vysokém rozlišení, pak vás to zřejmě trápit nemusí. Velmi důležitá je cena převodníku Wadia di322, která se bude pohybovat na úrovni staršího modelu Wadia 321, což by mělo v našich končinách znamenat cenu těsně pod hranicí 100 tisíc korun s daní.

Zdroj: Monoandstereo.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek