Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Unison Research Triode 25: lampový zesilovač s USB DAC

4.7.2014, Petr Štefek, aktualita
Unison Research má zajímavý integrovaný zesilovač, jehož základem jsou výkonové lampy EL34 a poněkud překvapivě lze také zesilovač zakoupit s integrovaným D/A převodníkem s podporou DSD a PCM.
Unison Research Triode 25 je integrovaný zesilovač s D/A převodníkem, který dokáže obsloužit hi-res audio přes USB rozhraní v rozlišení 24 bitů se samplovací frekvencí 44.1/48/88.2/96/176.4/192/352.8/384 kHz. Podporováno je PCM i DSD 64/128 a případný zákazník má na výběr, zda si vybereme variantu s USB nebo bez něj, která je samozřejmě levnější. Pro využití USB na maximum (nejen s generickými ovladači) je potřeba nainstalovat dodávaný ovladač pro Windows. Linux OS X je také možnou alternativou pro odpůrce Microsoftu a jeho operačních systémů.



Unison Research Triode 25 je vybaven výkonovými lampami EL34 v zapojení push-pull (třída AB) a celková konfigurace lamp je následující EL34 (6CA7) x4 ECC83 (12AX7) × 2, ECC82 (12AU7) × 1. Zesilovač je možné přepínat do pentody (2x45 W) nebo triody (2x25 W), kde každé z těchto zapojení se samozřejmě mírně liší svým výsledným zvukem a hlavně dostupným výkonem. Triode 25 má k dispozici 4 linkové vstupy pro CD / AV / Tuner a Tape. Integrovaný zesilovač je mimo jiné vybaven variabilním nastavením zpětné vazby (1,8 dB a 5 dB).

Samozřejmostí jsou kvalitní patice pro elektronky, které jsou navíc stíněny proti tepelnému záření z výkonových lamp, což podle konstruktérů jednoznačně prospívá výslednému zvuku. Transformátory jsou dělány v Unison Research podle vlastních potřeb a specifikací (s nízkou indukčností). Regulátory hlasitosti jsou z dílen japonského ALPS (RK27), což je ekonomickou volbou, ale jsme zvyklí jej vídávat i v mnohem dražších zesilovačích.





Pokud se týká provedení, je to kombinace oceli, nerezu a dřeva, což vypadá ve výsledku jako velmi vhodné spojení. Konektory zesilovače jsou všechny zlacené. Integrovaný zesilovač je vybavený regulovatelný biasem pro každý kanál zvlášť. Možné je samozřejmě využít lampy E34 jiných výrobců a laborovat s výsledným zvukem. Cena tohoto integrovaného řešení s USB rozhraním je zhruba 82 000 Kč.

Zdroj: Phileweb.com