www.svetaudia.cz
>
>

TIDAL: konkurence pro Spotify se rozšiřuje

TIDAL: konkurence pro Spotify se rozšiřuje
, , aktualita
Spotify je sice stále nejoblíbenější službou pro streamování hudby, ale konkurenční TIDAL se stále rozšiřuje. Tentokráte jsou na řadě některé další evropské státy. TIDAL jako první nabízí hudbu v bezztrátovém formátu FLAC/ALAC.
K oblíbeným
reklama
TIDAL drží své prvenství jako první služba pro streamování hudby založená na bezztrátovém formátu FLAC/ALAC v rozlišení 16 bitů se samplovací frekvencí 44,1 kHz. Jedná se tedy o standardní CD „kvalitu“, která již dnes nikoho neoslní, ale pro streamovací služby typu Spotify nebo Qobuz byla doposud nejvyšším standardem mp3 o bitrate 320 kb/s. TIDAL nabízí mimo samotnou hudbu i HD videa. Prozatím hlavním trhem pro tuto službu byly USA a Kanada. Nyní ovšem TIDAL pomalu obsazuje celou Evropu. Podle představitelů firmy je TIDAL od počátku tohoto roku v plné verzi dostupný také pro Irsko, Finsko, Holandsko, Belgii a Lucembursko. V České republice je již TIDAL běžně dostupný za měsíční poplatek 20 Euro, což při dnešním kurzu činí zhruba 550 Kč.

Streamování hudby je na vzestupu a TIDAL se snaží přizpůsobit. Je zde ovšem nutné podotknout, že tato služba přece jen nějaké ty chyby má. Za největší z nich můžeme považovat absenci gapless přehrávání, což může uškodit především u záznamů živé a klasické hudby. Právě tuto funkcionalitu budou asi vyžadovat fanoušci streamovacích služeb na drahých zařízeních typu Aurender nebo Auralic. Není prozatím známo, zda si tuto kritiku vývojový tým TIDAL vzal za svou, nebo jednoduše tento problém prozatím ignoruje. Kvalitativní rozdíl mezi mp3 o vysokém bitrate a bezztrátovým formátem FLAC/ALAC je slyšitelný až u dražších přehrávačů. Obliba služby TIDAL roste, ale ani tak ještě zdaleka neohrožuje nejpopulárnější službu tohoto druhu, Spotify.

Základní informace o službě TIDAL:
  • Více než 25 mil. hudebních skladeb
  • Lossless kvalita (FLAC/ALAC 44.1 kHz / 16 bit – 1411 kbps)
  • Více než 75 000 hudebních klipů
  • Specializované editoriály s profesionálními žurnalisty a hosty z hudební branže
  • Specializované aplikace pro iOS a Android operační systémy
  • Webový přehrávač pro PC a Mac
Mimo zmíněné podporují TIDAL také vybraná zařízení následujících značek:

Anthem, Airable by Tune In Media, Astell &Kern, Audeze, Audiovector, AudioQuest, Auralic, Aurender, Bel Canto, Bluesound & NAD, Dan D’Agostino, Definitive Technology, Denon HEOS, DTS Play-Fi, Dynaudio, Electrocompaniet, Harman Omni, HiFiAkademie, ickStream, JH Audio, Linn, McIntosh, Meridian, MartinLogan, Paradigm, Polk, Pro-ject, PS Audio, Raumfeld, Simple Audio, Sonos, Steinway Lyngdorf, Wadia, Wren Sound Systems.

Zdroj: Monoandstereo
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek