Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Tannoy DC10Ti: vylepšená řada Definition

1.8.2014, Petr Štefek, aktualita
Tannoy uvádí na trh první model z vylepšené řady Definition, která s námi byla již pěknou řádku let. Nové modely se vzhledově příliš nezmění, ale vylepšením prošly především měniče a vnitřní komponenty reprosoustav.
Tannoy jistě není třeba představovat a řadu Definition také ne. Reproduktory této řady jsou s námi již pěknou řádku let a jejich kvality prověřil čas. Aby Tannoy udržel krok s konkurencí, posílá na trh vylepšenou řadu Definition, která se od původní liší v názvu dovětkem „i“, což znamená „improved“ neboli česky vylepšený. Původní série byla jakousi alternativou k „oldschoolové“ řadě Prestige či Prestige Gold. Zvláště poslední jmenovaná si vydobyla svým zvukem veliké renomé a nejeden audiofil má reproduktory této řady doma jako svou „konečnou“. Řada Definition nebyla špatná, ale po letech začala ztrácet dech, a tak bylo nutné přijít s její obměnou.

Jako první přichází vrcholný model Definition DC10Ti, který je postaven na dvojici měničů, kde první reprezentuje firemní koncentrický reproduktor s titanovým výškovým měničem a velkou středobasovou membránou o průměru 250 mm. Dalším měničem je dedikovaný basový měnič s průměrem rovněž 250 mm. Vylepšena byla především výhybka a vnitřní kabeláž, což u Tannoy není nic moc těžkého. Bývá pravidlem, že majitelé reproduktorů Tannoy provádí upgrady kondenzátorů a vnitřní kabeláže i takových reproduktorů jako je Westminster Royal. Tannoy jako takový představuje naprostou špičku v oboru, takže mi šetření na těchto místech nepřijde zcela logické.

Tannoy Definition DC10Ti tak má cestu k lepšímu zvuku zcela otevřenou. Osazením výhybky se nám nejspíše výrobce nikdy nepochlubí. Doporučený výkon zesilovače pro napájení těchto velkých reproduktorů je 30-250 W na kanál. Lépe je v tomto případě více, neboť původní DC10 měly se slabým zesilovačem tendenci mít poněkud méně kontrolované spodní pásmo. Citlivost udaná výrobcem se pohybuje okolo 92 dB a nominální impedance je 8 Ohmů. To znamená, že by teoreticky mohly být použitelné s těmito reproduktory i lampové zesilovače se skromným přídělem výkonu.

Frekvenční odezva reproduktorů je 30 Hz až 35 kHz, což bohatě stačí k tomu, aby se reprosoustavy daly označit bez uzardění za plnorozsahové. Ozvučnice je vyrobena z MDF a zároveň je nainstalováno závaží ve spodní částí ozvučnice, které má za cíl udržet těžiště co nejníže pro dobrou stabilitu celé konstrukce. Rozměry 434 mm (Š) × 1176 mm (V) × 320 mm (H) dávají tušit, že nejde zrovna o kompaktní reproduktory (ostatně vedle DC10 vypadaly menší i B&W 802 Diamond). Hmotnost reprosoustav je 43 kg na kus. Výsledná cena by se měla pohybovat okolo 180 000 Kč s DPH.

Zdroj: Phileweb