Šroll Lyric Mini: nový český integrovaný zesilovač

Šroll Lyric Mini: nový český integrovaný zesilovač
, , aktualita
Český konstruktér Luděk Šroll představil svůj zbrusu nový výtvor, který má podle jeho slov šanci zatopit všem renomovaným světovým výrobcům integrovaných zesilovačů. Zda to nejsou pouze silná slova ukáže až čas.
K oblíbeným
reklama
Luděk Šroll je jedním z nejznámějších českých konstruktérů hifi komponent. Dnes již legendární model Lyric, který stojí v portfoliu výrobce nejvýše, doplňuje další model integrovaného zesilovače pod označením Šroll Lyric Mini. Tato horká novinka byla poprvé prezentována na letošní Audio Video Show 2015 v Praze. Ohlas byl mimořádný. Ve zprávě vycházíme z testu samotného výrobce a některá označení a výroky tedy berte s jakousi rezervou.
Zdroj: Exaudio.cz - Šroll Lyric Mini úplně nahoře

Lyric Mini má nově řešenou zesilovací část, která svými vlastnostmi překonává podle výrobce většinu řešení, která byla doposud považována za špičku. Luděk Šroll strávil vývojem nového konceptu několik let a cílem bylo vstoupit na trh s jedním z možných konečných řešení, které uspokojí i velmi náročného posluchače. Podle konstruktéra bylo nejtěžší zjistit, kde leží hranice dokonalosti, za kterými už další zlepšení nemá velký poslechový přínos.

Luděk Šroll proto pracuje neúnavně na hledání nových technologií zpracování audio signálu, aby bylo možné ověřit, zda tyto mají ještě dostatečně významný přínos pro poslech. Postupně konstruktér došel podle svých slov k závěru, že dokonce ani velmi kvalitní reproduktorový kabel nedokáže přenést zvukový signál do reprosoustav bez slyšitelných poškození. Proto je nový integrovaný zesilovač Lyric Mini navržen tak, aby dosáhl dalšího radikálního kvalitativního skoku i ve srovnání s předešlým modelem Lyric a současnou špičkou integrovaných zesilovačů.

Šroll Lyric Mini má za cíl v zesíleném zvuku napáchat co možná nejméně škod, a to ve srovnání s vlivem zařazení půl metru kvalitního reproduktorového kabelu mezi zesilovač a reprosoustavy. Vzhledem k nutnosti vyvinout zcela originální řešení nechtěl být Luděk Šroll omezován termíny a nutností vyprodukovat konečný výrobek za předem stanovený časový úsek. Možná i proto jsme na nějakou novinku tohoto konstruktéra čekali tak dlouho. Konstruktér se o principech zapojení nehodlá příliš rozšiřovat, snad z obavy z kopírování. Na druhou stranu, pokud je zapojení opravdu originální, lze jej snadno patentovat nebo ochránit užitným vzorem, jako to činí někteří světoví výrobci zesilovačů.


Některé z vlastností Šroll Lyric Mini

:
 • Nemá žádné vazební kondenzátory
 • Nemá žádné operační zesilovače
 • Má extrémně krátké signálové cesty
 • Celá elektronika od vstupu po výstup je na keramických čtyřvrstvých DPS. Jde o vysokofrekvenční materiál do 10 GHz. Oproti laminátové DPS má i mnohem vyšší tepelnou vodivost
 • Používá nejmodernější rychlé nízko-šumové tranzistory. Většina osazených tranzistorů v signálové cestě se vyrábí od r. 2014
 • Hlasitost je řízena odporovou sítí z precizních, tenkovrstvých, nízko šumových odporů (Vishay), které jsou přepínány relátky
 • Průměrná hustota osazení v signálové části je 35 součástek na centimetr čtvereční
 • Každý kanál obsahuje více než 100 diskrétních tranzistorů
 • Celý obvod má velmi nízké tepelné ztráty a provozní teploty. Ty jsou tak nízké, že předpokládaná životnost zesilovače je nad 50 let. Vše při vývoji kontrolováno infrakamerou
 • Každý kanál má samostatný napájecí zdroj a plovoucí zem. Veškeré ovládání je odděleno opticky, takže nevznikají žádné zemní smyčky. A to ani mezi kanály
 • Čtyři RCA vstupy jsou přepínány pomocí 16 kusů relé, každé s dvojitým přepínacím kontaktem. Tím jsou dokonale odděleny nepřehrávané vstupy. Nejen galvanicky, je odstraněn i kapacitní přenos přes rozpojené kontakty uzemněním signálové cesty. Proto tolik relé. Pro úsporné řešení stačí jen čtyři kusy
 • Výkon asi 2x150 Wattů při zátěží 4 Ohmy

Samotná cena zesilovače je 165 000 Kč s DPH, ale konstruktér a majitel firmy v jedné osobě tvrdí, že jde pouze o zaváděcí cenu, která odráží nehotový finální design šasi. Z mého pohledu je problém trochu v tom, že je opět prezentován nehotový výrobek, kde se pravděpodobně dočkáme jiného vzhledu i šasi. Na jednu stranu mohu respektovat genialitu konstruktéra, ale na druhou bychom se rádi dočkali i profesionální prezentace české firmy s domyšleným marketingem, který by ze značky udělal něco více než kusovou výrobu. Celé mlžení okolo parametrů nových výrobků dává hodně prostoru ke spekulacím, které podle mého názoru do této cenové kategorie prostě nepatří.

Zdroj: Sroll.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek