Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Sony Walkman NWZ-A17 s podporou hi-res audia

12.9.2014, Petr Štefek, aktualita
Sony uvedlo zbrusu nový Walkman NWZ-A17 s podporou hi-res audio formátů a kapacitou paměti až 128 GB. K dispozici jsou také kvalitní sluchátka Sony MDR-1A, která přehrávač doplňují a umožňují využít kvalit Walkmanu.
Sony je průkopníkem v oboru audia již několik desítek let. Poslední dekádu se zdálo, jako by společnosti došly síly a slyšet o ní bylo téměř výhradně ve spojení se spotřební elektronikou, jako jsou televizory nebo herní konzole PlayStation. Naštěstí se nám Sony vrací a dokazuje, že jej ještě nemůžeme odepsat ani v oboru audia. Společnost nyní oživuje Walkaman a přichází s modelem A17, který se soustředí především na hi-res audio. Tento přehrávač bude konkurovat přehrávačům značek Astell & Kern a podobným.

Společně s Walkmanem NWZ-A17 nám Sony přichystalo i kvalitní sluchátka MDR-1A, které budou z hlediska kvality ideálním partnerem tohoto přehrávače. Sony sice prohlašuje ústy vice prezidenta divize zvuku, že uživatelé již konečně nemusí volit mezi kvalitou poslechu a mobilitou, nicméně se zdá, že Sony poněkud pozapomnělo na fakt, že na trhu jsou přenosné přehrávače hi-res audia již nějaký ten rok běžně dostupné. Společnost tedy dohání zbytek startovního pole, ale to je nepříjemná pravda, kterou marketéři a management nikdy rádi nepřiznávají. Pro Sony jde nyní o to, aby nabídlo řešení, které bude uživatelský přívětivé a tedy dostatečně kompaktní s podporou všech současných formátů audia. Současně je také nutné ukázat záda konkurenci v oblasti kvality zvuku. O samotnou cenu zařízení jde samozřejmě až v první řadě.


Sony Walkman NWZ-A17


Podle Sony je Walkman NWZ-A17 nejlehčí a nejmenší přehrávač hi-res audia na světě. Nový Walkman se pyšní kapacitou paměti 64 GB, což na hi-res audio není mnoho, ale naštěstí Sony nezapomnělo na rozšiřující slot pro paměťové karty. Využít můžete SDXC paměťové karty s kapacitou až 64 GB. Baterie podle Sony vydrží déle než u konkurenčních zařízení, což znamená přibližně 50 hodin přehrávání pro soubory MP3/WMA a zhruba 30 hodin pro přehrávání hi-res audia.

Walkman NWZ-A17 je vybaven kompatibilitou pro přehrávání hudebních souborů až do samplovací frekvence 192 kHz a rozlišení 24 bit. Mezi kompatibilní formáty patří MP3, WMA, AAC, FLAC, AIFF, WAV a ALAC. Zajímavý je v tomto ohledu fakt, že Walkman nepodporuje formát DSD, který Sony od počátku propaguje. V tomto ohledu jsou některé konkurenční přehrávače dále. Nutno ovšem podotknout, že materiálu v DSD je jako šafránu. Navíc jde o poměrně levné zařízení v kontextu přehrávačů podporujících DSD. K dispozici je Bluetooth pro bezdrátové přenosy hudby.
Walkman obsahuje digitální zesilovač S-Master™ HX, který byl vyvinut především za účelem dosažení co nejnižšího zkreslení a nejširšího frekvenčního rozsahu pro přehrávání hi-res audia. Technologie DSEE HX™ je naproti tomu určena k vylepšení zvuku u ztrátových formátů (MP3, AAC, and WMA), které pak ve výsledku podle Sony překonávají běžnou kvalitu zvuku u CD (16-bit/44,1 kHz). Opět budeme muset pro pořádek uvést, že podobné zvýšení „kvality“ u ztrátových formátů není možné, ať už by se jednalo o sebesofistikovanější algoritmus.

Designem se Sony podle svých slov snaží odkazovat na své vlajkové řady Sony ES, takže použilo broušený hliník a OLED displej. Cena zařízení se má pohybovat v přepočtu z dolarové ceny na úrovni 6 000 Kč. V našich končinách ale budeme muset připočítat clo a DPH, takže reálná cena se bude pohybovat někde okolo 10 000 Kč s DPH.


Sony MDR-1A Hi-Res sluchátka


Sony MDR-1A Hi-Res sluchátka byla navržena pro doplnění Walkmanu NWZ-A17 a měla by svými kvalitami plně profitovat z možností bezztrátových formátů hi-res audia. Sluchátka jsou vybavena měničem o průměru 40 mm a nedýmovým magnetem. Veškerá kabeláž je z bezkyslíkaté postříbřené mědi.
Cena těchto sluchátek je stejná jako v případě Walkmanu NWZ-A17 a tedy v přepočtu z dolarové ceny jde o nějakých 6 000 Kč. Konečná cena na našem trhu bude velmi pravděpodobně vyšší díky vysokému DPH a dovoznímu clu do EU.

Zdroj: Sony