www.svetaudia.cz
>
>
>

Sonus Faber Lilium: High-End Mnichov 2014

Sonus Faber Lilium: High-End Mnichov 2014
, , aktualita
Sonus Faber vypouští každý rok alespoň jednu novinku a nejinak je tomu i tento rok, kdy v Mnichově uvedl svou reprosoustavu Lilium. Obdivovat zatím můžeme pouze nádherný vzhled těchto skvostů.
K oblíbeným
reklama
Sonus Faber uvádí nové reprosoustavy pod označením Lilium, což je jinak latinské označení květiny Lilie. Spojitost s touto květinou chce Sonus Faber naznačit už v názvu a nutno dodat, že nové reprosoustavy jsou opět ukázkou toho, co firma v oblasti designu a dílenského zpracování umí. Sonus Faber Lilium je tzv. dvoukomorový design, kde basový měnič je izolován od zbytku ozvučnice s basovými, středovými či výškovými reproduktory tak, aby neovlivňoval jejich činnost.

Lilium je nápadně podobná vlajkové lodi Aida, která svou cenou (malého domku na předměstí) zasahuje do teritoria zhýralých milionářů. Ozvučnice je opět ve tvaru lyry a pro její stavbu bylo užito těch nejlepších materiálů. Výškový měnič reprezentuje firemní textilní kalota H28 XTR-04 (28mm), dále zde máme dva středové měniče M18 XTR-04 (180mm) a rovnou trojici basových měničů W18XTR-16 (18mm). Vše doplňuje ve spodní části ozvučnice specializovaný basový měnič SW26 XT-08, který pomůže reprosoustavě atakovat spodní hranici frekvenční odezvy 20 Hz s deklarovaným poklesem zhruba -3 dB.

Sonus Faber Lilium bude vyžadovat poměrně silný a stabilní zesilovač, což napovídá nominální impedance 4 Ohmy a také praxe, kdy v případě nových reprosoustav Olympica nebo starších Cremona Auditor M je pro optimální poslech potřeba sáhnout po velmi dobře dimenzovaném koncovém zesilovači ve třídě AB. Rozměry této reprosoustavy budí respekt (160 cm x 491 cm x 705 cm) stejně jako její hmotnost (103 kg/kus). Směřovat pozornost na relativně vysokou citlivost (92 dB) bude v tomto případě zřejmě zavádějící.

Většina z nás se pokochá pouze ilustračními obrázky, neboť odhadovaná cena se pohybuje na úrovni 1 miliónu Kč. Model tak cenově i koncepcí zapadá přesně mezi vlajkový model Aida a „lidovější“ Amati Furute Red. Dostupnost je prozatím odhadována na druhou polovinu roku 2014.

Zdroj: Sonus Faber
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek