Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Sonus Faber Lilium: High-End Mnichov 2014

26.5.2014, Petr Štefek, aktualita
Sonus Faber vypouští každý rok alespoň jednu novinku a nejinak je tomu i tento rok, kdy v Mnichově uvedl svou reprosoustavu Lilium. Obdivovat zatím můžeme pouze nádherný vzhled těchto skvostů.
Sonus Faber uvádí nové reprosoustavy pod označením Lilium, což je jinak latinské označení květiny Lilie. Spojitost s touto květinou chce Sonus Faber naznačit už v názvu a nutno dodat, že nové reprosoustavy jsou opět ukázkou toho, co firma v oblasti designu a dílenského zpracování umí. Sonus Faber Lilium je tzv. dvoukomorový design, kde basový měnič je izolován od zbytku ozvučnice s basovými, středovými či výškovými reproduktory tak, aby neovlivňoval jejich činnost.

Lilium je nápadně podobná vlajkové lodi Aida, která svou cenou (malého domku na předměstí) zasahuje do teritoria zhýralých milionářů. Ozvučnice je opět ve tvaru lyry a pro její stavbu bylo užito těch nejlepších materiálů. Výškový měnič reprezentuje firemní textilní kalota H28 XTR-04 (28mm), dále zde máme dva středové měniče M18 XTR-04 (180mm) a rovnou trojici basových měničů W18XTR-16 (18mm). Vše doplňuje ve spodní části ozvučnice specializovaný basový měnič SW26 XT-08, který pomůže reprosoustavě atakovat spodní hranici frekvenční odezvy 20 Hz s deklarovaným poklesem zhruba -3 dB.

Sonus Faber Lilium bude vyžadovat poměrně silný a stabilní zesilovač, což napovídá nominální impedance 4 Ohmy a také praxe, kdy v případě nových reprosoustav Olympica nebo starších Cremona Auditor M je pro optimální poslech potřeba sáhnout po velmi dobře dimenzovaném koncovém zesilovači ve třídě AB. Rozměry této reprosoustavy budí respekt (160 cm x 491 cm x 705 cm) stejně jako její hmotnost (103 kg/kus). Směřovat pozornost na relativně vysokou citlivost (92 dB) bude v tomto případě zřejmě zavádějící.

Většina z nás se pokochá pouze ilustračními obrázky, neboť odhadovaná cena se pohybuje na úrovni 1 miliónu Kč. Model tak cenově i koncepcí zapadá přesně mezi vlajkový model Aida a „lidovější“ Amati Furute Red. Dostupnost je prozatím odhadována na druhou polovinu roku 2014.

Zdroj: Sonus Faber