www.svetaudia.cz
>
>
>

Sonus Faber II Cremonese: novinka v nabídce

Sonus Faber II Cremonese: novinka v nabídce
, , aktualita
Sonus Faber uvádí novou reprosoustavu, která odkazuje na největšího houslaře své doby, Antonia Stradivariho, který žil a tvořil v italské Cremoně. Nový počin se díky své ceně jistě nezabydlí v mnoha českých domácnostech, ale oko potěší jistě i fotografie.
K oblíbeným
reklama
Sonus Faber II Cremonese jsou zbrusu novými výtvory italské značky, která je v současnosti ve vlastnictví holdingu Fine Sounds Group, kam spadá také americký McIntosh nebo Audio Research. Název nového modelu vzdává hold italskému městečku Cremona, kde se narodil a svého času působil věhlasný houslař Antonio Stradivary. Název rovněž odkazuje na housle, které tento houslařský mistr vyrobil před 300 lety. Tyto housle byly původně nazvány podle jejich prvního vlastníka Joachim, ale v roce 1961 byly z praktického důvodu, kterým byl návrat exponátu do Cremony, přejmenovány na Il Cremonese a umístěny v Museo del Violino jako stálý exponát a zástupce nejdůležitějších nástrojů této slavné éry.

Sonus Faber má marketing zvládnutý na jedničku. Nové reprosoustavy jsou 3,5pásmovou podlahovou konstrukcí a staví na reproduktorových měničích a dalších řešeních, které jsme měli poprvé možnost vidět a hlavně slyšet u modelu Lilium. Ozvučnice je vybavena jedním vysokotónovým a jedním středotónovým měničem, které jsou doplněny o dvojici nízkotónových měničů. Na zadní straně ozvučnice najdeme ještě dvojici subwooferů pro reprodukci nejnižších frekvencí.

V konstrukci těchto reprosoustav je využito mnoho autorských technologií Sonus Faber. Například systém Stealth Reflex podle výrobce dovoluje redukovat objem ozvučnic s výjimečnou extenzí spodního pásma a redukcí zkreslení způsobeného třeba šumy vznikajícími v běžných bass-reflexových vyústěních. Patentovaným systémem je rovněž Z. V. T. (Zero Vibration Transmission), které účinně izoluje ozvučnici reprosoustavy od podkladu. Využity jsou v konstrukci tlumicích nožek elastomery, které běžně známe pod označením kaučuk.

Ozvučnice modelu Il Cremonese má půdorys nepravidelného pětiúhelníku. Třívrstvé stěny ozvučnice mají dodatkové tlumení a jsou podle výrobce zcela rigidní. Vnitřní konstrukce se snaží eliminovat stojaté vlnění a vibrace vznikající při práci reproduktorových měničů. Na základnu ozvučnice a na její protilehlé stranu se použil hrubý panel z anodizovaného hliníku. Tyto dva panely se chovají podle výrobce jako mechanické tlumiče energie. Il Cremonese budou dostupné v provedení Walnut (ořech) a Red (červená), které jsou pro Sonus Faber typické.

Vysokotónový měnič použitý v modelu Il Sonus Faber, H28 XTR-04 Arrow Point DAD (Damped Apex Dome), je hybridním sloučením klasické hedvábné kopulky s prstencovým měničem. Má kmitající cívku o průměru 28 mm a využito je také silného neodymového magnetu. Samostatná komora měniče je vyrobena ze dřeva a má tvar akustického labyrintu. Sonus Faber M18 XTR-04 s průměrem 18 cm se zase stará o středové frekvence. Membrána měniče je mixem přírodních materiálů (např. celulóza), což má podle výrobce za následek velmi přirozené vyznění tohoto měniče.

Nízkotónové měniče jsou opět firemní a nesou označení Sonus Faber W18XTR-12. Průměr těchto měničů je opět 18 cm a jsou zde přítomny ve dvojici. Průměr 18 cm není mnoho na reprodukci opravdu nízkých frekvencí, a výrobce proto vybavil tyto reprosoustavy také dvěma specializovanými měniči Sonus Faber W22XTR-16 pro reprodukci ultra nízkých frekvencí do zhruba 25 Hz, kde je již dochází k velmi výraznému poklesu.

Výrobce se honosí tím, že celá konstrukce je výjimečně odolná ke vzniku nebo přenášení parazitních rezonancí. Výhybka reprosoustavy je rovněž vybavena antivibrační úpravou a konstruktéři podle svých slov dosáhli výjimečné optimalizace amplitudové charakteristiky a zfázování. Součástky reprezentují zvučná jména jako Mundorf se svou nejnovější generací kondenzátorů Evo Oil a Silver/Gold Oil. Dělicí frekvence jsou nastaveny na 80 Hz, 250 Hz a 2500 Hz. Citlivost reprosoustav je slušných 92 dB SPL (2,83 V/1 m). Nominální impedance je 4 ohmy, a je tedy zřejmé, že bude třeba stabilní a výkonný zesilovače, což je o ostatně v případě Sonus Faber již tradicí.

Frekvenční odezva reprosoustavy je podle výrobce 25 Hz -35 000 Hz a doporučený zesilovač by měl mít výkon minimálně 100 W na kanál. Rozměry reprosoustavy jsou 144×39×62 cm a hmotnost je 84 kg. Cena bude vysoká a zřejmě bude atakovat jeden milión korun, takže opět nic pro většinu našinců.

Zdroj: Hifi.pl
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek