www.svetaudia.cz
>
>
>

Sonus Faber EX3MA: zúročení 30 let zkušeností

Sonus Faber EX3MA: zúročení 30 let zkušeností
, , aktualita
Sonus Faber připravil ke svému výročí 30 let speciální limitovanou edici regálových reproduktorů EX3MA, kde zúročil všechny své poznatky posledních 10 let. Reproduktory evokují vzpomínky na modely Extrema nebo starší Electa Amator.
K oblíbeným
reklama
Sonus Faber je světově proslulá firma, na jejímž založení se podílel i nedávno zesnulý reproduktorový mág Franco Serblin. Ten se sice se Sonus Faber před několika lety rozkmotřil a založil si vlastní firmu, která více odpovídala jeho záměrům a představě ideálního zvuku, ale i přesto Sonus Faber pokračuje velmi úspěšně dále už pod křídly Fine Sounds Group, kam patří i Audio Research, McInstosh nebo Wadia.

EX3MA představuje podle společnosti vše, co se za 30 let Sonus Faber naučil a svým zjevem připomíná legendární reproduktory, jako byly např. Sonus Faber Electa Amator nebo Extrema. EX3MA není sériová výroba a všechny kusy limitované edice, které si Sonus Faber vytyčil udělat, jsou již dávno prodány. Cenu podobné exkluzivity nemá příliš cenu rozebírat.

Na přiložených ilustračních fotografiích můžete obdivovat vzezření Sonus Faber EX3MA a hlavně docenit inženýrství, které lze vidět na každém detailu těchto reprosoustav. Ozvučnice z uhlíkových vláken a dřevěné bočnice navozují dokonalý dojem luxusu. Specialitou jsou rovněž reproduktorové měniče, které si Sonus Faber přímo vyrábí. Klasický bass reflex byste hledali marně.

Sonus Faber EX3MA je 2pásmový reproduktorový systém s firemními stojany. Setkáme se zde s několika exotickými technologiemi z dílen Sonus Faber, jako je pasivní basový systém E.M.B.A.B.R. (Electro Magnetic Brake Auxiliary Bass Radiator) či specializovaný výškový reproduktor D.L.C. (Diamond Like Carbon), který má podle tvůrců překonávat jakýkoli doposud nasazený výškový reproduktor v produktech Sonus Faber (včetně špičkového Ragnar Lian – Guarneri Evolution).

Parametry EX3MA vás neusadí, ale nutno podotknout, že pokud reproduktory skutečně hrají v pásmu 40-40 000 Hz bez výrazných poklesů (to se týká především spodního pásma), je to na regálové (byť velké) reproduktory úspěch. Citlivost 88 dB SPL (2.83V/1 m) napovídá, že podobné reproduktory bude vhodné spárovat se špičkovým tranzistorovým zesilovačem. Nízko-wattové lampové 300B zesilovače by nemusely v tomto případě stačit. Tento problém je ovšem spíše v teoretické rovině, neboť velmi pravděpodobně nikdo z nás tyto reproduktory doma neuvítá.

Zdroj: Sonus Faber
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek