Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Sonus Faber EX3MA: zúročení 30 let zkušeností

30.4.2014, Petr Štefek, aktualita
Sonus Faber připravil ke svému výročí 30 let speciální limitovanou edici regálových reproduktorů EX3MA, kde zúročil všechny své poznatky posledních 10 let. Reproduktory evokují vzpomínky na modely Extrema nebo starší Electa Amator.
Sonus Faber je světově proslulá firma, na jejímž založení se podílel i nedávno zesnulý reproduktorový mág Franco Serblin. Ten se sice se Sonus Faber před několika lety rozkmotřil a založil si vlastní firmu, která více odpovídala jeho záměrům a představě ideálního zvuku, ale i přesto Sonus Faber pokračuje velmi úspěšně dále už pod křídly Fine Sounds Group, kam patří i Audio Research, McInstosh nebo Wadia.

EX3MA představuje podle společnosti vše, co se za 30 let Sonus Faber naučil a svým zjevem připomíná legendární reproduktory, jako byly např. Sonus Faber Electa Amator nebo Extrema. EX3MA není sériová výroba a všechny kusy limitované edice, které si Sonus Faber vytyčil udělat, jsou již dávno prodány. Cenu podobné exkluzivity nemá příliš cenu rozebírat.

Na přiložených ilustračních fotografiích můžete obdivovat vzezření Sonus Faber EX3MA a hlavně docenit inženýrství, které lze vidět na každém detailu těchto reprosoustav. Ozvučnice z uhlíkových vláken a dřevěné bočnice navozují dokonalý dojem luxusu. Specialitou jsou rovněž reproduktorové měniče, které si Sonus Faber přímo vyrábí. Klasický bass reflex byste hledali marně.

Sonus Faber EX3MA je 2pásmový reproduktorový systém s firemními stojany. Setkáme se zde s několika exotickými technologiemi z dílen Sonus Faber, jako je pasivní basový systém E.M.B.A.B.R. (Electro Magnetic Brake Auxiliary Bass Radiator) či specializovaný výškový reproduktor D.L.C. (Diamond Like Carbon), který má podle tvůrců překonávat jakýkoli doposud nasazený výškový reproduktor v produktech Sonus Faber (včetně špičkového Ragnar Lian – Guarneri Evolution).

Parametry EX3MA vás neusadí, ale nutno podotknout, že pokud reproduktory skutečně hrají v pásmu 40-40 000 Hz bez výrazných poklesů (to se týká především spodního pásma), je to na regálové (byť velké) reproduktory úspěch. Citlivost 88 dB SPL (2.83V/1 m) napovídá, že podobné reproduktory bude vhodné spárovat se špičkovým tranzistorovým zesilovačem. Nízko-wattové lampové 300B zesilovače by nemusely v tomto případě stačit. Tento problém je ovšem spíše v teoretické rovině, neboť velmi pravděpodobně nikdo z nás tyto reproduktory doma neuvítá.

Zdroj: Sonus Faber