Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Sennheiser Orpheus: nejdražší sluchátka světa

6.11.2015, Petr Štefek, aktualita
Sennheiser je ve světě sluchátkového poslechu velkým pojmem a firma nyní ohlašuje svůj nejdražší a nejexkluzivnější model, který je spojením poloaktivních elektrostatických sluchátek a sluchátkového zesilovače. Komplet nese jméno Orpheus.
Sennheiser je znám tím, že jeho sluchátka mají velmi dobrý poměr ceny ku výkonu a většinou se jedná o opravdu povedené modely. Například Sennheiser HD800 je již několik let etalonem v oblasti špičkových sluchátek pro domácí poslech. Výrobci se ale poslední dobou začínají předhánět v tom, kdo nabídne rozmazleným movitým posluchačům hudby něco víc. Zajímavou novinkou v tomto ohledu je například HiFiMAN HE1000, jehož cenovka bezmála 90 tisíc korun lehce nadzvedává obočí a nutí člověka uvažovat u smyslu podobné investice. O smyslu zmiňovaných high-endových sluchátek jsem se měl možnosti na vlastní uši přesvědčit a bude následovat rovněž mini recenze na našem webu.




Sluchátka Orpheus lze uschovat přímo do prostoru nad samotným zesilovačem.


Sennheiser chce ukázat, že jeho mety leží ještě podstatně výše a vrací do svého portfolia extrémně drahý model Sennheiser Orpheus. Ten byl vyvíjen bezmála deset let a je určen k uctění 70 let od založení firmy. Cena kompletu sluchátek a sluchátkového zesilovače ovšem bude činit (podržte se) 50 000 Euro, což je v přepočtu 1 350 000 korun českých. Předchozí model stál zhruba 16 000 euro a už tehdy tloukli běžní smrtelníci hlavou o zeď a polemizovali o smyslu takto drahého sluchátkového kompletu. Sennheiser neignoruje trend a snaží se nabídnout na trhu exkluzivní limitovanou edici v roční produkci 250 kusů.




Na první pohled nevypadají jinak než modely HD-600 nebo HD-650


Elektrostatická sluchátka Sennheiser Orpheus nejspíše na test v našem magazínu nikdy neuvítáme, ale přesto se jedná o zajímavou novinku, která ilustruje dění ve světě audia. Původní model Orpheus uvedla firma na trh v roce 1991 a na další generaci pracovala až do roku 2001. Výsledkem byl model Orpheus HE 1060 a Orpheus HEV 1060.




Sennheiser Orpheus v celé své "kráse"

Zbrusu nový model Orpheus je ukázkou toho, co je možné na technologickém limitu v daném odvětví dosáhnout, a proto u něj nehledejme nějaký poměr ceny ku výkonu. Cena tohoto kompletu nicméně překonává jakékoli odsavadní cenové limity a bojím se, aby Sennheiser tentokráte nezašel příliš daleko.




Elektrostatický měnič sluchátek Orpheus


Sluchátka Sennheiser Orpheus mají elektrostatické měniče s extrémně tenkou membránou potaženou platinou a tloušťce 2,4 mikrometru. Frekvenční rozsah 8 Hz až 100 000 Hz je rovněž extrémní a limitem bude vždy související řetězec a nahrávka samotná. Extrémní frekvenční rozsah garantuje ve slyšitelném pásmu reprodukci s minimálním možným dosažitelným zkreslením na úrovní deseti tisícin procenta. Na konstrukci sluchátek a zesilovače jsou použity exkluzivní materiály jako hliníkové slitiny a sklo, avšak místo klasického dřeva výrobce použil blíže neupřesněný typ horniny (zřejmě mramor).




Lampy předzesilovací části sluchátkového zesilovače Orpheus


Exkluzivitu dokládá řešení sluchátkového zesilovače, kde elektronky použité v předzesilovací části po vypnutí zařízení zajedou do šasi přístroje. Sluchátka samotná nejsou jen pasivní částí, ale integrují zesilovač v čisté třídě A, který zesiluje signál pro elektrostatický měnič, jenž je vzdálený jen několik milimetrů od samotného zesilovače. Žebrování sluchátek je funkční a zároveň estetickou komponentou, která se stará o chlazení vestavěného zesilovače ve třídě A. Výrobce si od toho slibuje značné zvýšení efektivity ve srovnání s pasivními sluchátky.




Starší model Sennheiser Orpheus


Sluchátkový zesilovač kompletu Orpheus má kromě analogového vstupu také digitální koaxiální a optický vstup a samozřejmě také obligátní USB. D/A část zesilovače Orpheus je osazena čipem ESS SABRE ES9018, a to rovnou v počtu osmi čipů. Výrobce deklaruje podporu PCM do rozlišení 32bit/384 kHz a DSD do rozlišení DSD128. Výrobce se již nezmiňuje, jak vyřešil další technické záležitosti uvnitř přístrojů, ale lze předpokládat, že dříve nebo později se objeví podrobné popisy použitých komponent a celé funkčnosti tohoto exkluzivního sluchátkového kompletu. Uvedení se plánuje v půlce roku 2016. Otázkou je, zda se poptávané peníze případní majitelé spokojí s poněkud rozporuplným designem a provedením. Starší model Orpheus HE 90 byl podle mého názoru provedený vkusněji.

Zdroj: Sennheiser.com