www.svetaudia.cz
>
>
>

Sennheiser Orpheus: nejdražší sluchátka světa

Sennheiser Orpheus: nejdražší sluchátka světa
, , aktualita
Sennheiser je ve světě sluchátkového poslechu velkým pojmem a firma nyní ohlašuje svůj nejdražší a nejexkluzivnější model, který je spojením poloaktivních elektrostatických sluchátek a sluchátkového zesilovače. Komplet nese jméno Orpheus.
K oblíbeným
reklama
Sennheiser je znám tím, že jeho sluchátka mají velmi dobrý poměr ceny ku výkonu a většinou se jedná o opravdu povedené modely. Například Sennheiser HD800 je již několik let etalonem v oblasti špičkových sluchátek pro domácí poslech. Výrobci se ale poslední dobou začínají předhánět v tom, kdo nabídne rozmazleným movitým posluchačům hudby něco víc. Zajímavou novinkou v tomto ohledu je například HiFiMAN HE1000, jehož cenovka bezmála 90 tisíc korun lehce nadzvedává obočí a nutí člověka uvažovat u smyslu podobné investice. O smyslu zmiňovaných high-endových sluchátek jsem se měl možnosti na vlastní uši přesvědčit a bude následovat rovněž mini recenze na našem webu.
Sluchátka Orpheus lze uschovat přímo do prostoru nad samotným zesilovačem.


Sennheiser chce ukázat, že jeho mety leží ještě podstatně výše a vrací do svého portfolia extrémně drahý model Sennheiser Orpheus. Ten byl vyvíjen bezmála deset let a je určen k uctění 70 let od založení firmy. Cena kompletu sluchátek a sluchátkového zesilovače ovšem bude činit (podržte se) 50 000 Euro, což je v přepočtu 1 350 000 korun českých. Předchozí model stál zhruba 16 000 euro a už tehdy tloukli běžní smrtelníci hlavou o zeď a polemizovali o smyslu takto drahého sluchátkového kompletu. Sennheiser neignoruje trend a snaží se nabídnout na trhu exkluzivní limitovanou edici v roční produkci 250 kusů.
Na první pohled nevypadají jinak než modely HD-600 nebo HD-650


Elektrostatická sluchátka Sennheiser Orpheus nejspíše na test v našem magazínu nikdy neuvítáme, ale přesto se jedná o zajímavou novinku, která ilustruje dění ve světě audia. Původní model Orpheus uvedla firma na trh v roce 1991 a na další generaci pracovala až do roku 2001. Výsledkem byl model Orpheus HE 1060 a Orpheus HEV 1060.
Sennheiser Orpheus v celé své "kráse"

Zbrusu nový model Orpheus je ukázkou toho, co je možné na technologickém limitu v daném odvětví dosáhnout, a proto u něj nehledejme nějaký poměr ceny ku výkonu. Cena tohoto kompletu nicméně překonává jakékoli odsavadní cenové limity a bojím se, aby Sennheiser tentokráte nezašel příliš daleko.
Elektrostatický měnič sluchátek Orpheus


Sluchátka Sennheiser Orpheus mají elektrostatické měniče s extrémně tenkou membránou potaženou platinou a tloušťce 2,4 mikrometru. Frekvenční rozsah 8 Hz až 100 000 Hz je rovněž extrémní a limitem bude vždy související řetězec a nahrávka samotná. Extrémní frekvenční rozsah garantuje ve slyšitelném pásmu reprodukci s minimálním možným dosažitelným zkreslením na úrovní deseti tisícin procenta. Na konstrukci sluchátek a zesilovače jsou použity exkluzivní materiály jako hliníkové slitiny a sklo, avšak místo klasického dřeva výrobce použil blíže neupřesněný typ horniny (zřejmě mramor).
Lampy předzesilovací části sluchátkového zesilovače Orpheus


Exkluzivitu dokládá řešení sluchátkového zesilovače, kde elektronky použité v předzesilovací části po vypnutí zařízení zajedou do šasi přístroje. Sluchátka samotná nejsou jen pasivní částí, ale integrují zesilovač v čisté třídě A, který zesiluje signál pro elektrostatický měnič, jenž je vzdálený jen několik milimetrů od samotného zesilovače. Žebrování sluchátek je funkční a zároveň estetickou komponentou, která se stará o chlazení vestavěného zesilovače ve třídě A. Výrobce si od toho slibuje značné zvýšení efektivity ve srovnání s pasivními sluchátky.
Starší model Sennheiser Orpheus


Sluchátkový zesilovač kompletu Orpheus má kromě analogového vstupu také digitální koaxiální a optický vstup a samozřejmě také obligátní USB. D/A část zesilovače Orpheus je osazena čipem ESS SABRE ES9018, a to rovnou v počtu osmi čipů. Výrobce deklaruje podporu PCM do rozlišení 32bit/384 kHz a DSD do rozlišení DSD128. Výrobce se již nezmiňuje, jak vyřešil další technické záležitosti uvnitř přístrojů, ale lze předpokládat, že dříve nebo později se objeví podrobné popisy použitých komponent a celé funkčnosti tohoto exkluzivního sluchátkového kompletu. Uvedení se plánuje v půlce roku 2016. Otázkou je, zda se poptávané peníze případní majitelé spokojí s poněkud rozporuplným designem a provedením. Starší model Orpheus HE 90 byl podle mého názoru provedený vkusněji.

Zdroj: Sennheiser.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek