Yamaha A-S2100 a CD-S2100: jednoznačný pokrok

Yamaha A-S2100 a CD-S2100: jednoznačný pokrok
, , recenze
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek integrovanému zesilovači Yamaha A-S2100 a CD/SACD přehráváči CD-S2100. Překvapí toto kombo více než předešlá generace S2000 tohoto japonského giganta světa audia?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Yamaha je značkou, která má velmi dlouho tradici nejen ve výrobě audio komponentů, ale rovněž v dalších oblastech, jako jsou např. hudební nástroje. Divize, která se zabývá výrobou audio komponent, za poslední léta nedokázala navázat na úspěchy předchozích dekád. Yamaha je spolu se značkami Denon, JVC či Luxman jedním z nejstarších výrobců audio techniky na světě. Modely posledních let pod označením S2000/1000 nedokázaly vydobýt zpět ztracené renomé a přes pěkný kabátek to zvukově nebylo přeci jen úplně to, co všichni očekávali. Vše se změnilo s příchodem série Yamaha S-3000, která představuje v současné době vlajkové produkty této značky. Problémem byla a je cena. Yamaha se pokoušela o téměř nemožné, a to prodávat v high-endových vodách, kde obyčejně plavou žraloci jako Accuphase a Luxman. Všichni tři výrobci mají stejný koncept, ale dva zmínění přeci jen nabízeli v dané relaci lepší zvuk.

S příchodem vylepšené série S2100 jsme dostali design a většinu předností vlajkové série S3000, ale vše za podstatně nižší cenu, která je pro našince rozhodně o poznání sympatičtější. Jako obvykle zde máme tandem integrovaného zesilovače a přehrávače CD/SACD, který je navíc vybaven funkcionalitou externího D/A převodníku. Během tohoto testu jsem se vydal do havířovského hifi studia Navrátil Audio, abych posoudil kvality tohoto ještě relativně čerstvého komba. Návštěva ve studiu tentokráte postačí, neboť budu mít po ruce všechny komponenty, které poslouchám doma a akustiku menšího poslechového prostoru tohoto studia již za léta poměrně dobře znám. S tímto tandemem jsem měl možnost setkat se také mimo studio a mám pocit, že Yamaze se tentokrát skutečně podařilo oslovit širší veřejnost než v případě série S2000.Yamaha S3000 (vlevo) a Yamaha S2100 (vpravo)

V průběhu testu jsem se soustředil na většinu žánrů a vyzkoušel jsem si, jak si vede Yamaha S-2100 proti integrovaným zesilovačům Luxman. Bylo to samozřejmě trochu „unfair“, ale tomuto srovnání Yamaha prostě uniknout nemohla, když už se tady tato možnost přímo nabízela. Dále jsem vyzkoušel, jak si Yamaha vede s reproduktory KEF R700, Franco Serblin Accordo a Sonus Faber Olympica III. Abych byl upřímný, tak díky tomu, že jsem měl tyto dva komponenty Yamaha možnost slyšet už dříve a bylo zřejmé, že zde došlo k výraznějšímu posunu oproti starším sériím S-2000, jsem se k testu vůbec odhodlal.

Yamaha A-S2100 a Yamaha CD-S2100 vás přijde dohromady na cenu okolo 105 000 Kč s DPH, což je částka, za kterou již lze očekávat nějakou tu „zábavu“. V této kategorii se nacházejí především spotřební značky velkých firem, které dokáží často nabídnout velmi zajímavý poměr ceny ku výkonu. V případě Yamaha A-S2100 a Yamaha CD-S2100 to tak nesporně je. V rámci testu jsem vyzkoušel nejen přehrávání stříbrných „placek“, ale také to, jak si Yamaha vede v případě přehrávání PCM a DSD skrze USB port přehrávače. Pro některé uživatele je přehrávání hudebních souborů z disků dnes již povinnou prerekvizitou každého přehrávače, které věnují svou pozornost.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek