Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Yamaha A-S2100 a CD-S2100: jednoznačný pokrok

21.4.2015, Petr Štefek, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek integrovanému zesilovači Yamaha A-S2100 a CD/SACD přehráváči CD-S2100. Překvapí toto kombo více než předešlá generace S2000 tohoto japonského giganta světa audia?
Kapitoly článku:
Yamaha je značkou, která má velmi dlouho tradici nejen ve výrobě audio komponentů, ale rovněž v dalších oblastech, jako jsou např. hudební nástroje. Divize, která se zabývá výrobou audio komponent, za poslední léta nedokázala navázat na úspěchy předchozích dekád. Yamaha je spolu se značkami Denon, JVC či Luxman jedním z nejstarších výrobců audio techniky na světě. Modely posledních let pod označením S2000/1000 nedokázaly vydobýt zpět ztracené renomé a přes pěkný kabátek to zvukově nebylo přeci jen úplně to, co všichni očekávali. Vše se změnilo s příchodem série Yamaha S-3000, která představuje v současné době vlajkové produkty této značky. Problémem byla a je cena. Yamaha se pokoušela o téměř nemožné, a to prodávat v high-endových vodách, kde obyčejně plavou žraloci jako Accuphase a Luxman. Všichni tři výrobci mají stejný koncept, ale dva zmínění přeci jen nabízeli v dané relaci lepší zvuk.

S příchodem vylepšené série S2100 jsme dostali design a většinu předností vlajkové série S3000, ale vše za podstatně nižší cenu, která je pro našince rozhodně o poznání sympatičtější. Jako obvykle zde máme tandem integrovaného zesilovače a přehrávače CD/SACD, který je navíc vybaven funkcionalitou externího D/A převodníku. Během tohoto testu jsem se vydal do havířovského hifi studia Navrátil Audio, abych posoudil kvality tohoto ještě relativně čerstvého komba. Návštěva ve studiu tentokráte postačí, neboť budu mít po ruce všechny komponenty, které poslouchám doma a akustiku menšího poslechového prostoru tohoto studia již za léta poměrně dobře znám. S tímto tandemem jsem měl možnost setkat se také mimo studio a mám pocit, že Yamaze se tentokrát skutečně podařilo oslovit širší veřejnost než v případě série S2000.Yamaha S3000 (vlevo) a Yamaha S2100 (vpravo)

V průběhu testu jsem se soustředil na většinu žánrů a vyzkoušel jsem si, jak si vede Yamaha S-2100 proti integrovaným zesilovačům Luxman. Bylo to samozřejmě trochu „unfair“, ale tomuto srovnání Yamaha prostě uniknout nemohla, když už se tady tato možnost přímo nabízela. Dále jsem vyzkoušel, jak si Yamaha vede s reproduktory KEF R700, Franco Serblin Accordo a Sonus Faber Olympica III. Abych byl upřímný, tak díky tomu, že jsem měl tyto dva komponenty Yamaha možnost slyšet už dříve a bylo zřejmé, že zde došlo k výraznějšímu posunu oproti starším sériím S-2000, jsem se k testu vůbec odhodlal.

Yamaha A-S2100 a Yamaha CD-S2100 vás přijde dohromady na cenu okolo 105 000 Kč s DPH, což je částka, za kterou již lze očekávat nějakou tu „zábavu“. V této kategorii se nacházejí především spotřební značky velkých firem, které dokáží často nabídnout velmi zajímavý poměr ceny ku výkonu. V případě Yamaha A-S2100 a Yamaha CD-S2100 to tak nesporně je. V rámci testu jsem vyzkoušel nejen přehrávání stříbrných „placek“, ale také to, jak si Yamaha vede v případě přehrávání PCM a DSD skrze USB port přehrávače. Pro některé uživatele je přehrávání hudebních souborů z disků dnes již povinnou prerekvizitou každého přehrávače, které věnují svou pozornost.