www.svetaudia.cz
>
>
>

Xavian Orfeo: česká lahůdka

Xavian Orfeo: česká lahůdka
, , recenze
Xavian Orfeo jsou zbrusu novým počinem česko-italského konstruktéra Roberta Barletty. Tyto nové regálové reprosoustavy si berou na mušku světoznámé modely renomovaných značek a nutno podotknout, že proto skutečně mají predispozice.
K oblíbeným
reklama
Xavian Orfeo jsou prvními reprosoustavami tohoto českého výrobce, které staví na ozvučnici vyrobené čistě z masivního ořechu, která dává této reprosoustavě luxusní nádech. Díky masivnímu ořechu využitému na konstrukci ozvučnice má celá reprosoustava také patřičnou hmotnost, která činí 17 kg bez stojanu.

Firemní stojany Xavian jsou přesně na míru modelu Orfeo, ale nejsou povinným příslušenstvím, jako je tomu například v případě Sonus Faber Guarneri Evolution nebo Franco Serblin Accordo. Samotná ozvučnice Orfeo postrádá možnost uchycení šrouby ke stojanu. Firemní stojany si musíte dokoupit samostatně. Corpus Orfea je vyroben pouze z vybíraného italského ořechu: nejsou použité žádné umělé materiály.

Corpus musí podle výrobce „zrát“ tři týdny po zalepení tak, aby se dal zpracovat a modelovat. Masivní dřevo musí mít dostatek času, aby dokonale vyschlo a dále již nepracovalo a nepřijímalo vlhkost z okolí nebo naopak neměnilo svůj tvar zmiňovaným vysychání. Konstrukce je vytlumena bitumenem.

Výhybka je sestavena z nejlepších vybíraných součástek Mundorf. Volba součástkové základny byla především ovlivněna poslechovými testy. Výhybka využívá originální systém Xavian „Fase Zero“ pro dokonalou koherenci fázové odpovědi. Na dalším obrázku si můžete prohlédnout výhybku v plné kráse. Xavian zde nešetří ani prostorem, ani na součástkách.

Xavian Orfeo staví na zbrusu nových reproduktorových měničích AudioBarletta. V případě modelu Orfeo se jedná o 175 mm středobasový měnič s membránou s impregnovanou papírovou membránou. Výškový měnič je hedvábná kalota nese také značku AudioBarletta a má průměr 29 mm s cívkou s hliníkovým plochým drátem.

Frekvenční rozsah modelu Orfeo je 33 Hz až 30 000 Hz a jmenovitá impedance je 8 ohmů. Zatížitelnost je podle údajů vysoká 50 až 300 wattů na kanál. Praktické zkušenosti říkají, že v malých místnostech si vystačí Orfeo i se zesilovačem ve třídě A s výkonem okolo 20 wattů na kanál. Výrobce udává poměrně nízkou citlivost 85 dB. Rozměry 380×236×282 mm dávají vědět, že se jedná ještě poměrně kompaktní reprosoustavy.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek