Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
CD/SACD přehrávače
DA převodníky
Streamery
Zesilovače
Reproduktory
Sluchátka
Ostatní
Facebook  |  Twitter
O nás  |  Napište nám
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Xavian Orfeo: česká lahůdka

, , recenze
Xavian Orfeo: česká lahůdka
Xavian Orfeo jsou zbrusu novým počinem česko-italského konstruktéra Roberta Barletty. Tyto nové regálové reprosoustavy si berou na mušku světoznámé modely renomovaných značek a nutno podotknout, že proto skutečně mají predispozice.
Xavian Orfeo: česká lahůdka
Xavian Orfeo jsou prvními reprosoustavami tohoto českého výrobce, které staví na ozvučnici vyrobené čistě z masivního ořechu, která dává této reprosoustavě luxusní nádech. Díky masivnímu ořechu využitému na konstrukci ozvučnice má celá reprosoustava také patřičnou hmotnost, která činí 17 kg bez stojanu.

Firemní stojany Xavian jsou přesně na míru modelu Orfeo, ale nejsou povinným příslušenstvím, jako je tomu například v případě Sonus Faber Guarneri Evolution nebo Franco Serblin Accordo. Samotná ozvučnice Orfeo postrádá možnost uchycení šrouby ke stojanu. Firemní stojany si musíte dokoupit samostatně. Corpus Orfea je vyroben pouze z vybíraného italského ořechu: nejsou použité žádné umělé materiály.

Corpus musí podle výrobce „zrát“ tři týdny po zalepení tak, aby se dal zpracovat a modelovat. Masivní dřevo musí mít dostatek času, aby dokonale vyschlo a dále již nepracovalo a nepřijímalo vlhkost z okolí nebo naopak neměnilo svůj tvar zmiňovaným vysychání. Konstrukce je vytlumena bitumenem.

Výhybka je sestavena z nejlepších vybíraných součástek Mundorf. Volba součástkové základny byla především ovlivněna poslechovými testy. Výhybka využívá originální systém Xavian „Fase Zero“ pro dokonalou koherenci fázové odpovědi. Na dalším obrázku si můžete prohlédnout výhybku v plné kráse. Xavian zde nešetří ani prostorem, ani na součástkách.

Xavian Orfeo staví na zbrusu nových reproduktorových měničích AudioBarletta. V případě modelu Orfeo se jedná o 175 mm středobasový měnič s membránou s impregnovanou papírovou membránou. Výškový měnič je hedvábná kalota nese také značku AudioBarletta a má průměr 29 mm s cívkou s hliníkovým plochým drátem.

Frekvenční rozsah modelu Orfeo je 33 Hz až 30 000 Hz a jmenovitá impedance je 8 ohmů. Zatížitelnost je podle údajů vysoká 50 až 300 wattů na kanál. Praktické zkušenosti říkají, že v malých místnostech si vystačí Orfeo i se zesilovačem ve třídě A s výkonem okolo 20 wattů na kanál. Výrobce udává poměrně nízkou citlivost 85 dB. Rozměry 380×236×282 mm dávají vědět, že se jedná ještě poměrně kompaktní reprosoustavy.