Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Xavian Orfeo: česká lahůdka

11.9.2015, Petr Štefek, recenze
Xavian Orfeo jsou zbrusu novým počinem česko-italského konstruktéra Roberta Barletty. Tyto nové regálové reprosoustavy si berou na mušku světoznámé modely renomovaných značek a nutno podotknout, že proto skutečně mají predispozice.
Xavian je českou firmou, kterou vlastní rodilí Italové v současné době bydlící v Praze nebo okolí. Xavian je velmi dobře znám české hifistické obci, kde se velmi dobře zapsal svými reproduktory Xavian XN125 v různých inkarnacích. Firma vždy stavěla na upravených nebo standardních měničích skandinávského Scan-Speak, což společně s jemným naladěním dávalo reprosoustavám velmi muzikální a nenásilný projev.

Xavian reprezentuje především Roberto Barletta, který se narodil v Italském Turíně rodičům s kořeny v jižní Itálii. Jako malý vyrůstal však u své babičky v rodině hudebníků a již od raných let byl jeho život doprovázen zvukem houslí, kytary či zpěvu. Tyto prožitky z dětství na něm zanechaly hluboký otisk. V roce 1984 ho jeho zájem o hudbu a techniku přivedl k prvním konstrukcím reproduktorů a problematice reprodukce hudby v domácím prostředí.
Xavian XN125 Junior


V roce 1989 Roberto Barletta předstoupil před školní porotu se svým vlastním projektem velkého zesilovače ve třídě A a jeho cesta tak nabrala konkrétní směr. Tento první menší úspěch, ho ujistil o správnosti jeho profesního a životního záměru. Krátce na to začal pracovat pro italskou firmu, která se zabývala vývojem a prodejem reproduktorových soustav a zesilovačů.

Zkušenost v soukromé firmě trvala bez mála pět let a v roce 1994 se Roberto rozhodl odstěhovat do Prahy. Po dvouletém nesnadném období aklimatizování v novém prostředí, se rozhodl vybudovat svou vlastní firmu a její název inspirovala řecká mytologie. Xavian totiž v překladu znamená místo zasvěcené múzám na Krétě, respektive místo kde se setkávali lidé, aby našli inspiraci. První sídlo společnosti Xavian se nacházelo v suterénních prostorách na Pražských Vinohradech. Následovalo přesídlení do Kladna a od roku 2013 již firma sídlí v bývalém starém mlýně v Hostivici u Prahy.
Xavian Virtuosa


Je tomu již skoro 20 let od doby, kdy Roberto osobně pájel každou reprosoustavu a navrhoval vnitřní výhybky či dohlížel na kompletaci každého kusu. Xavian se mezitím značně rozrostl, rozšířil nabídku modelů a dodává na několik významným trhů světa. I dnes drží Roberto Barletta supervizi nad kompletací, sestavováním a celkovou kvalitou výrobků.

V roce 2011 se do týmu Xavianu přidal David Hyka jako velmi zkušený a talentovaný konstruktér audio techniky a začal vznikat zárodek dnes testovaných reprosoustav Epica. V roce 2015 nastal pro Xavian ten správný moment pro návrat ke svým kořenům a původu. Zrodila se tedy řada reprosoustav Epica, jejíž prvním zástupcem je dnes testovaný model Orfeo. Ten je výjimečný nejen kvalitou měničů, ale také příkladným zpracováním zaujal celý svět. Pojmenování opět odkazuje na řeckou mytologii, kde legendární Orfeus dokázal hudbou vyluzovanou ze své lyry omámit vše živé. A možná právě proto je patronem zatím nejambicióznějšího výtvoru Xavianu.