www.svetaudia.cz
>
>
>

Spotify: číslo jedna mezi streamingovými službami

Spotify: číslo jedna mezi streamingovými službami
, , recenze
Je Spotify stále tou nejoblíbenější službou svého druhu? Konkurenční Pandora v USA boduje, ale celosvětově se zdá, že Spotify je v kontextu příjmů a nabídky skladeb číslem jedna. Konkurence ovšem ani zdaleka nehází flintu do žita.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Celkově je práce a uživatelský komfort Spotify na velmi dobré úrovni. Pokud si budete zkoušet všechny dostupné služby, nejspíše velmi rychle zjistíte, že Spotify je i přes menší nedostatky stále tou nejlepší dostupnou službou pro streamování hudby. Jako největší konkurenci prozatím vidím poměrně novou službu TIDAL. Ta ale musí ujít ještě dlouhou cestu k tomu, aby nabídla podobný obsah a funkcionalitu jako Spotify. Prozatím je o číslu jedna na tomto poli jasno. To ovšem neznamená, že Spotify nemá prostor pro vylepšování.Mezi největší klady patří jednoznačně povedené aplikace pro desktop a mobilní zařízení. Gapless přehrávání je pro velký počet hudebních alb naprostá nutnost a Spotify nám v tomto ohledu vychází vstříc. TIDAL v tomto ohledu zaostává. Možnost offline synchronizace pro playlisty je také podstatnou výhodou. Nebudete tak okradeni o přehrávání ani při výpadcích sítě nebo její nedostupnosti. Tato funkcionalita je ovšem omezena pouze na 3 zařízení, které máte vyhrazeny pro Spotify. Typicky to může být notebook, stolní počítač a telefon.

Negativem je např. kvalita streamované hudby. Spotify dnes již nikoho neohromí tím, když nabízí v případě prémiového účtu jako kvalitativně nejvyšší formát mp3 o bitrate 320 kb/s. Konkurence jako je TIDAL nabízí všechnu svou hudbu v kvalitě CD, což znamená rozlišení 16 bitů a samplovací frekvenci 44,1 kHz. Pokud by mělo Spotify opět získat svou převahu v této oblasti, pak by podle mého názoru mělo nejen TIDAL dohnat, ale rovněž nabídnout něco více. Připojení k internetu dnes pro streamování hudby nepředstavuje závažný limit, a proto bych si představoval, že alba nebo skladby dostupné ve vysokém rozlišení bude ve vysokém rozlišení také možné volitelně poslouchat.

Pokud výskáte radostí nad rozvojem služeb pro streamování hudby a už už se chystáte podat si inzerát na prodej vašeho high-endového CD přehrávače, tak zadržte. Spotify a ani konkurenční služby nejsou schopny ani při využití velmi drahého streameru nebo D/A převodníku dosáhnout na laťku, kterou nastaví při přehrávání stejného alba přehrávač okolo 40 000 Kč. Pro skutečně high-endové systémy bude potřeba ještě nějaký ten pátek spoléhat na fyzická média nebo alternativně na hudbu uloženou na domácím síťovém disku.


Plusy+ Přes 30 miliónů skladeb v nabídce
+ Softwarové aplikace pro správu a přehrávání
+ Exkluzivní obsah (Pink Floyd, Metallica, Led Zeppelin a další)
+ Spotify Connect a jeho podpora ze strany výrobců komponent
+ Rozumná cena předplatného


Minusy- Streamuje pouze ve formátu mp3
- Vyhledávání by vhodné vylepšit
- Webová aplikace občas zlobí


Cena v době testování: cca 170 Kč/měsíc
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek