Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
CD/SACD přehrávače
DA převodníky
Streamery
Zesilovače
Reproduktory
Sluchátka
Ostatní
Facebook  |  Twitter
O nás  |  Napište nám
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Spotify: číslo jedna mezi streamingovými službami

, , recenze
Spotify: číslo jedna mezi streamingovými službami
Je Spotify stále tou nejoblíbenější službou svého druhu? Konkurenční Pandora v USA boduje, ale celosvětově se zdá, že Spotify je v kontextu příjmů a nabídky skladeb číslem jedna. Konkurence ovšem ani zdaleka nehází flintu do žita.
Spotify: číslo jedna mezi streamingovými službami
Kapitoly článku:
Celkově je práce a uživatelský komfort Spotify na velmi dobré úrovni. Pokud si budete zkoušet všechny dostupné služby, nejspíše velmi rychle zjistíte, že Spotify je i přes menší nedostatky stále tou nejlepší dostupnou službou pro streamování hudby. Jako největší konkurenci prozatím vidím poměrně novou službu TIDAL. Ta ale musí ujít ještě dlouhou cestu k tomu, aby nabídla podobný obsah a funkcionalitu jako Spotify. Prozatím je o číslu jedna na tomto poli jasno. To ovšem neznamená, že Spotify nemá prostor pro vylepšování.



Mezi největší klady patří jednoznačně povedené aplikace pro desktop a mobilní zařízení. Gapless přehrávání je pro velký počet hudebních alb naprostá nutnost a Spotify nám v tomto ohledu vychází vstříc. TIDAL v tomto ohledu zaostává. Možnost offline synchronizace pro playlisty je také podstatnou výhodou. Nebudete tak okradeni o přehrávání ani při výpadcích sítě nebo její nedostupnosti. Tato funkcionalita je ovšem omezena pouze na 3 zařízení, které máte vyhrazeny pro Spotify. Typicky to může být notebook, stolní počítač a telefon.





Negativem je např. kvalita streamované hudby. Spotify dnes již nikoho neohromí tím, když nabízí v případě prémiového účtu jako kvalitativně nejvyšší formát mp3 o bitrate 320 kb/s. Konkurence jako je TIDAL nabízí všechnu svou hudbu v kvalitě CD, což znamená rozlišení 16 bitů a samplovací frekvenci 44,1 kHz. Pokud by mělo Spotify opět získat svou převahu v této oblasti, pak by podle mého názoru mělo nejen TIDAL dohnat, ale rovněž nabídnout něco více. Připojení k internetu dnes pro streamování hudby nepředstavuje závažný limit, a proto bych si představoval, že alba nebo skladby dostupné ve vysokém rozlišení bude ve vysokém rozlišení také možné volitelně poslouchat.

Pokud výskáte radostí nad rozvojem služeb pro streamování hudby a už už se chystáte podat si inzerát na prodej vašeho high-endového CD přehrávače, tak zadržte. Spotify a ani konkurenční služby nejsou schopny ani při využití velmi drahého streameru nebo D/A převodníku dosáhnout na laťku, kterou nastaví při přehrávání stejného alba přehrávač okolo 40 000 Kč. Pro skutečně high-endové systémy bude potřeba ještě nějaký ten pátek spoléhat na fyzická média nebo alternativně na hudbu uloženou na domácím síťovém disku.


Plusy



+ Přes 30 miliónů skladeb v nabídce
+ Softwarové aplikace pro správu a přehrávání
+ Exkluzivní obsah (Pink Floyd, Metallica, Led Zeppelin a další)
+ Spotify Connect a jeho podpora ze strany výrobců komponent
+ Rozumná cena předplatného


Minusy



- Streamuje pouze ve formátu mp3
- Vyhledávání by vhodné vylepšit
- Webová aplikace občas zlobí


Cena v době testování: cca 170 Kč/měsíc