www.svetaudia.cz
>
>
>

Spotify: číslo jedna mezi streamingovými službami

Spotify: číslo jedna mezi streamingovými službami
, , recenze
Je Spotify stále tou nejoblíbenější službou svého druhu? Konkurenční Pandora v USA boduje, ale celosvětově se zdá, že Spotify je v kontextu příjmů a nabídky skladeb číslem jedna. Konkurence ovšem ani zdaleka nehází flintu do žita.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama

Aplikace pro desktop


Spotify myslí na fanoušky poslechu na všech frontách. Desktopová aplikace se po instalaci může stát součástí standardní dávky aplikací, které se spouští po startu Windows nebo Mac OS. Aplikaci si může nainstalovat i neplatící uživatel, ale pokud se rozhodnete užívat ji zdarma, budou Vás tak trochu obtěžovat reklamy a taky nějaké ty restrikce u přehrávání. Jinými slovy celé album si bez přerušování neposlechnete. Osobně mám za to, že Spotify přináší dostatečný uživatelsky komfort pouze platícím uživatelům, což ostatně není špatně.

V současné době prvních 30 dnů užíváte zdarma a za každý následující měsíc platíte 6 Euro, což je v přepočtu asi 170 Kč. Aplikace si prošla vývojem a v současné době má velmi příjemný kompromis mezi funkčností, uživatelským komfortem a designem. Za desktopovou aplikaci lze Spotify rozhodně ohodnotit kladně. Uživatelsky bych ovšem byl rád, pokud by desktopová aplikace měla více možností uživatelského nastavení vzhledu (např. jiná barevná schémata).

Velkou bolístkou Spotify je pořád ne zcela dokonalé vyhledávání. Stále nám chybí vyhledávání podle žánru a další drobnosti. V tomto ohledu musí tvůrci zapracovat, protože najít např. vydaná alba některých méně známých skladatelů klasické hudby je opravdu zdlouhavý úkol. Např. v případě vyhledání skladeb a alb pod hledaným výrazem Mossi se na vás vyhrne spousta nepodstatných věcí a abyste se dostali ke kýženému výsledku, musíte si pamatovat celé jméno skladatele a přesně (tzn. Giovanni Mossi). Není to velká závada, ale občas to vyžaduje využít k hledání i Google.

Velký přínosem je přidaná záložka „Your Music“. Zde si můžete nahlížet na alba, která jste si uložili pro další poslech nebo proto, že je jednoduše máte rádi. Ukládat si tu můžete i samostatné skladby. Problém ovšem tkví v tom, že pokud si do tohoto seznamu uložíte třeba několik stovek alb, což pro zdatného posluchače není problém, tak orientace v tomto seznamu začíná být zmatečná. Pokud by bylo možné listovat se zařazením filtrů jako je žánr, abecední řazení, rok vydání či interpret a skladatel, pak by to problém do značné míry vyřešilo.

Tato funkcionalita je dobrým startem, ale rozhodně by to chtělo ze strany vývojového týmu zapracovat a celou věc domyslet. Hrubé dělení na interprety, alba a skladby se mi v tomto ohledu nezdá dostačující. Softwarová aplikace patří i přes drobné výtky k naprosté špičce.


Webový přehrávač


Pokud se ptáte, k čemu je dobrý webový přehrávač, když máte poměrně zdařilou desktopovou aplikaci, odpověď je jednoduchá. Webová aplikace se hodí všude tam, kde si nemůžete nainstalovat desktopovou aplikaci na počítač, což je typicky pracovní stanice v korporátní sféře. Samozřejmě záleží na tom, jaké máte vztahy s IT oddělením a jak moc vás hlídá samotný zaměstnavatel. Desktopové aplikaci dejte vždy přednost, pokud můžete, protože je práce s ní podstatně rychlejší a komfortnější.

Ve srovnání s konkurenčními webovými aplikacemi u streamovacích hudebních služeb je ovšem Spotify opět králem. Ve srovnání s Google Play nebo Pandorou jsme na jiné úrovni, ale přesto musíme zapomenout na takové funkcionality, jako je např. správa playlistu. Logická je také absence offline přehrávání a dalších vymoženosti souvisejících s možnostmi lokální klientské aplikace Spotify. Webový přehrávač bych v tomto případě bral jako nutné zlo všude tam, kde nemůžete instalovat plnohodnotnou aplikaci. Další mírnou šmouhou na kráse webové aplikace jsou občasné výpadky nebo zvukové artefakty při přehrávání. To je způsobeno tím, že samotná aplikace nevyužívá možností HTML5 pro streamování. Konkurenční Google Play to ovšem umí.

Pozitivní vlastností webové aplikace je možnost přístupu do složky „Your Music“. Do této složky můžete pak při využívání webové aplikace také ukládat alba nebo skladby.


Aplikace pro mobilní zařízení


Aplikace pro mobilní zařízení je vyhrazena ve své plné kráse pouze platícím uživatelům. Pro platící je možnost přehrávání vlastních playlistů a přehrávání bez nutnosti streamování skrze synchronizaci aplikace. V případě, že jste „černý pasažér“, můžete přehrávat pouze v módu náhodného přehrávání. Vývojáři Spotify v průběhu roku dopracovali funkčnost aplikace pro Apple iOS, kde si můžete již procházet složku své hudby a rovněž přišla podpora Spotify Connect.

Uživatelé mobilních zařízení s Androidem na tom byli o poznání lépe a z plné funkčnosti mobilní aplikace se mohou radovat již více než rok. Obě varianty jsou odlišné a aplikace nemá zcela stejné ovládání v případě zařízení Apple a alternativních zařízení s Androidem. Vlastníci mobilních zařízení s Windows Phone díky bohu neostrouhali (jak bývá často zvykem) a mohou si aplikaci nainstalovat skrze Windows Phone Store.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek