SPaudio A400: česká těžká váha

SPaudio A400: česká těžká váha
, , recenze
SPaudio je česká značka, která by v budoucnu ráda znamenala velmi zajímavou a hlavně levnější alternativu k audio komponentům renomovaných zahraničních značek. Do testu jsme dostali nejvyšší model firemního koncového stereo zesilovače SPaudio A400.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Jako první musím zmínit, že SP Audio A400 je opravdu velký a těžký zesilovač, jehož přenášení vyžaduje mít v pořádku nejen záda, ale disponovat i trochou té fyzické síly. Hmotnost zesilovače se totiž pohybuje okolo 45 kg. Samotné balení je značně spartánské. Balení obsahuje síťový kabel a manuál v češtině. Žádné trojité krabice nebo jiné vychytávky zde nečekejte a proč taky, zde se platí za výrobek a zvuk a nikoli za vatu okolo.

SPaudio A400 má velmi zajímavý design, který velmi dobře ilustruje skutečnost, že i malá česká firma s kusovou výrobou si může sáhnout na poměrně zajímavé šasi pro své výrobky. Čelní panel splní nároky i náročnějších hifistů, avšak nutno poznamenat, že takových kvalit jako u některých renomovaných firem tak úplně nedosahuje. Design spolehlivě překonává např. americký Krell, ale na mistry v oboru ještě hledí s uctivým odstupem. Berte to ovšem jako konstatování, protože v podobné cenové relaci ani u masových komerčních značek nic lepšího neuvidíte.

Zesilovač za dvojnásobek nebo trojnásobek ceny SPaudio A400 samozřejmě musí nabídnout v této oblasti něco navíc. Celkově ale lze zpracování a design hodnotit jako velmi dobrý a u české produkce opravdu nevídaný. Jednoduchost a funkčnost, tak by se celý vzhled a provedení dalo shrnout jednou větou. Další česká firma, která dokáže svým zesilovačům vtisknout neotřelý design v kvalitním kabátku, je např. Šroll. Ten se pohybuje ovšem ve zcela jiném cenovém pásmu.

Na koncovém zesilovači je téměř nemožné sáhodlouhým způsobem popisovat jeho funkčnost a vybavení, protože je určen výhradně k jedinému účelu, a to k zesílení příchozího analogové signálu z předzesilovače. K tomuto účelu je koncový zesilovač A400 vybaven dvojicí symetrických XLR a dvojicí RCA vstupů, jejichž volba je řešena dvěma přepínači u každého vstupního kanálu.

SPaudio A400 je nejsilnější zesilovač z portfolia značky. Odlišuje se oproti menšímu sourozenci pod označením A200 především dvojnásobným výkonem. Papírové specifikace by měly zajistit přesnou a suverénní kontrolu nad většinou dostupných reproduktorových soustav. V konstrukci zesilovače SPaudio A400 jsou podle hlavního konstruktéra použita vylepšení, které společně s rychlými tranzistory (JFET) vnáší do výsledného zvuku lehkost a přitom razantnost. Uvidíme, zda se tato tvrzení setkávají s realitou.

SPaudio A400 dosahuje velmi nízkých hodnot zkreslení a veliké rychlosti přeběhu (více než 185 V/us). Konstrukce SPaudio A400 se skládá ze dvou identických modulů zesilovače. Jedná se o dualmonaurální konstrukci zesilovače. Každý z těchto modulů zesilovače je napájen ze samostatného toroidního transformátoru v audio provedení (snížené sycení a díky tomu menší rozptylové pole a nižší hlučnost) výkonem 750 W. Tyto velké transformátory jsou osazeny poněkud netypicky v přední části šasi a jsou odděleny přepážkou, která odstiňuje elektroniku od elektromagnetického rušení. Pokud byste tedy chtěli označit SPaudio A400 za dva monobloky v jediném šasi, v tomto ohledu byste ani příliš nepřeháněli.

Srdce zesilovače tvoří vstupní obvody osazené JFET tranzistory. Koncová část zesilovače je osazena robustními MOSFET tranzistory o celkovém výkonu 2 kW. Zdá se, že výkonová rezerva je tedy dostatečná na to, aby zesilovač pokryl impedanční propady reproduktorových soustav až ke slibovaným 2 Ohmům. SPaudio A400 pracuje v třídě AB ovšem s poměrně vysokým klidovým proudem, což zajišťuje prvních 2,5 W výkonu při zátěži 8 Ohmů v čisté třídě A. Nutno podotknout, že přechod do třídy AB jsem v tomto případě nebyl schopen zaznamenat.

Koncový zesilovač SPaudio A400 je vybaven celou řadou sofistikovaných ochran. Mezi ně patří hlavně ochrana reproduktorů proti stejnosměrné složce. Tato ochrana je vybavena robustním relé. Inteligentní posloupností spínání relé při zapínání a vypínání zesilovače je zabezpečeno, aby nedocházelo k opalování kontaktů výstupního relé. A400 dále disponuje ochranami proti přetížení koncových tranzistorů, zkratu a přehřátí. Protizkratová ochrana hlídá, aby nebyla překročena minimální zatěžovací impedance (2 Ohmy). Tato ochrana funguje tak, že při každém zapnutí si zesilovač zkontroluje, zda je na výstupních svorkách vše v pořádku a až poté se zesilovač uvede do chodu. Chybový stav je indikován pomocí čelní LED. Samozřejmostí je i možnost zapínání zesilovače společně s předzesilovačem najednou. Toho je dosaženo propojením jejich ovládacích vstupů. Díky systému kaskády, je možné více komponentů dohromady a všechny je zapínat/ vypínat jedním nadřazeným předzesilovačem/ zesilovačem.


Parametry zesilovače SPaudio A400
Výstupní výkon2x 400 W 4 Ohm, 1 kHz, 1 %
2x 230 W 8 Ohm, 1 kHz, 1 %
Kmitočtová charakteristika20 – 20 000 Hz +0/-0,05 dB
20 – 550 000 Hz +0/-3 dB
Rychlost přeběhu >185 V/us 3,9 Ohm
Odstup signál/šum> -100 dB 1W/8 Ohm
> -120 dB 20 Hz-20 kHz ref. P nom.
Harmonické zkreslení<0,001 % (1 – 20 kHz, 1 W – 350 W, 4 Ohm)
<0,001 % (1 – 20 kHz,1 W – 200 W, 8 Ohm)
Intermodulační zkreslení<0,001 % (13+14 kHz/19+20 kHz, 1 W – 350 W, 4 Ohm)
<0,001 % (13+14 kHz/19+20 kHz, 1 W – 200 W, 8 Ohm)
Citlivost1,5 V 400 W / 4 Ohm
Damping faktor950 1kHz, 8 Ohm
620 10kHz, 8 Ohm
Vstupní impedance10 kOhm
VstupyXLR/RCA - symetrické / nesymetrické
Výstupydvojité - možnost bi-wire propojení
Hmotnost40,8 kg
Rozměry450 × 220 × 400 mm (š × v × h)
Napájecí napětí230 V/50 Hz
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek