Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman M-900u: první dojem

1.10.2014, Petr Štefek, preview
Měli jsme možnost si exkluzivně vyzkoušet, co umí zbrusu nový koncový zesilovač Luxman M-900u, který měli možnost dosud zkusit jen první zákazníci v Japonsku. Bonbónkem je pak přímé srovnání s odcházejícím koncovým zesilovačem M-800A.
Kapitoly článku:
Jako jeden z prvních v Evropě jsem měl možnost poslechnout si, co umí zbrusu nový koncový zesilovač Luxman M-900u, který byl dosud novinkou dostupnou pouze v Japonsku. Tento koncový zesilovač nahrazuje dosavadní top model mezi stereo zesilovači ve firemním portfoliu pod označením M-800A. Pokud by vše zůstalo věrno dosavadnímu přístupu značky Luxman ke koncovým zesilovačům, což znamená práci v čisté třídě A, nebyla by má zvědavost tak velká, jako když uvedu, že nový koncový zesilovač M-900u pracuje v třídě AB. Máme zde ovšem po dlouhých letech čest s koncovým zesilovačem v třídě AB, který navazuje na modely, jako jsou M-8f či M-70f. Samotné obvodové řešení je samozřejmě zcela jiné. Minulá generace zesilovačů pracujících v třídě A sice přecházela po dosažení určitého výkonu plynule do třídy AB, ale skutečné výkony, které nabízely ve třídě A, byly dostatečné na to, abyste si s tímto faktem nemuseli lámat hlavu. Koncový zesilovač M-800A je na trhu již 8 let, takže nastal čas, podle produktového cyklu Luxmanu, nahradit jej vyspělejším (záměrně neříkám novějším) modelem, který bude reprezentovat značku dalších minimálně 8 let.





První, co vás na koncovém zesilovači Luxman M-900u zaujme, je jeho provedení, které je opravdu a bez nadsázky dokonalé. Mnoho výrobců se snaží dodat svým výrobkům punc exkluzivity tím, že je sestaví z poctivých plátů broušeného hliníku. Luxman jde v tomto ohledu ještě mnohem dále, protože povrchová úprava je dotažena k dokonalosti vypalovaným lakem a průhledným lakem na leštěné svrchní části skříně s větracími otvory. Skříň zesilovače se zdá naprosto rigidní a máte pocit jednolitého kvádru, neboť šasi se nemá tendenci ani v nejmenším náznaku kroutit. Větracích otvorů je mimochodem u koncového zesilovače M-900u dvojnásobek oproti odcházejícímu modelu M-800A. Zaujmou i velké VU metry, které jsou umístěny mimo středovou osu na pravé straně čelní stěny a informují o tom, jak daleko má zesilovač do nástupu limitace, což je velmi praktické.

Luxman M-900u je v mnoha ohledech návratem ke kořenům firemní filosofie, která v případě dělených zesilovačů téměř vždy v posedních letech stavěla na třídě AB (při výletu hlouběji do historie ovšem zase nalezneme špičkové koncové zesilovače M-05/06/07 pracující ve třídě A), která byla podpořena vyšším klidovým proudem a prvních několik wattů tak bylo s železnou pravidelností k dispozici v třídě A. Zvuk firemních zesilovačů v třídě A je silně návykový a po zkušenostech s poslechem děleného zesilovače série 800 jsem byl na pochybách, zda je opětovný přechod k třídě AB dobrým krokem. Na druhou stranu, vlajkové monobloky B-1000f k 80. letému výročí firmy pracovaly také v třídě AB a jejich zvuk byl a stále je naprostou špičkou. Dnes už jsou mimo výrobní program, ale ke 100. letému výročí bude vlajková série znova uvedena. Zajímavostí v tomto ohledu je, že hlavní inženýr zodpovědný u Luxmanu za vývoj výroční série, si musí všechny komponenty koupit z vlastní kapsy. Jde spíše o gesto, ale také nenápadně naznačuje skutečnost, že Luxman to myslí nejen se svou výroční sérií opravdu vážně.





Je škoda, že v době testu nebyl k dispozici i nový předzesilovač Luxman C-900u a museli jsme si vystačit „jen“ se starším modelem C-800f. Tento předzesilovač ovšem v žádném případě není žádným ořezávátkem a v rámci celého řetězce jej lze jen stěží označit za slabý článek. V praxi i partnerství mezi předzesilovačem C-800f a koncovými zesilovačem M-900u fungovalo na jedničku. Luxman M-900u má k dispozici 150 W (prvních 12W je k dispozici v čisté třídě A) na kanál při 8 Ohmech a 300 W na kanál při 4 Ohmech. Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete provozovat dvojici těchto koncových zesilovačů v BTL (můstkové zapojení) mono módu, který vám naservíruje rovných 600 W na kanál při 8 Ohmech. Toto zapojení má ovšem i jednu nevýhodu, která spočívá v tom, že např. damping faktor (710) zesilovače se v tomto případě nenásobí dvěma, ale rovnou dvěma dělí. Čisté monobloky jsou v tomto ohledu pak lepší volbou.

Dominantou vnitřního uspořádání příhradového šasi je jednoznačně velký transformátor EI (oddělená jádra s vlastním vinutím) s kapacitou 1 250 VA doplněný o 4 kondenzátory s celkovou filtrační kapacitou 80 000 uF. Každý koncový stupeň využívá jako aktivních prvků bi-polární tranzistory, kterých je přítomno 8 párů na každém koncovém stupni v zapojení push-pull (v konfiguraci 4 Parallel-Push-Pull x 2) . V tomto má Luxman neúprosný řád, který diktuje osazení koncových stupňů podle ceny a výsledného výkonu (M-600A = 4 páry bi-polárů, M-800A = 8 párů bi-polárů, L-590AX = 3 páry bi-polárů). Celkové harmonické zkreslení (THD) v referenčním frekvenčním rozsahu 20 Hz – 20 kHz podle výrobce nikdy nepřesahuje 0,1 %, což je velmi dobrá hodnota, byť se někteří výrobci mohou pochlubit o něco lepšími výsledky. Na palubě zesilovače je také obligátní firemní obvodové řešení ODNF v poslední verzi 4.0. Luxman M-900u má hmotnost 48 kg a pro jeho stěhování je tedy potřebné si přizvat kamaráda nebo stěhovací službu.