Luxman L-590AX MarkII: áčko bez chyb

Luxman L-590AX MarkII: áčko bez chyb
, , recenze
Jako jeden z prvních v Evropě jsem měl možnost exkluzivně vyzkoušet zbrusu nový model integrovaného zesilovače Luxman L-590AX Mark II vytvořeného k výročí 90 let existence této japonské firmy. Do prodeje se zesilovač dostane až koncem roku 2015.
K oblíbeným
reklama
Na svém výročním integrovaném zesilovači k oslavě 90 let firmy si dali japonští konstruktéři opravdu záležet. Luxman L-590AX MarkII je i pro velmi náročné posluchače hozenou rukavicí a důvodem, proč přestat obsesivně myslet nad pořízením drahých dělených zesilovačů. Na to, abyste si výrazným způsobem polepšili v rámci značky, musíte sáhnout až po vlajkové sérii Luxman 900u. Ta je svým charakterem nové „pětsetdevadesátce“ velmi podobná, ale samozřejmě poskytuje všeho podstatně více, nemluvě o samotném výkonu. Mluvíme zde ovšem o zcela jiných penězích.

Změny se v případě modelu L-590AX MarkII odehrály převážně „pod kapotou“ a na vnějším designu najdeme pouze kosmetické změny v podobě černých antivibračních nožek nebo jiného rámečku kolem podsvětlených VU metrů. Pokud starší a nový model postavíte vedle sebe, skoro nemáte šanci rozeznat rozdíly. To samo o sobě samozřejmě není problémem, neboť provedení zůstává stejně exemplární, jako tomu bylo při uvedení staršího modelu před zhruba 5 lety.

Jednou z nevětších změn je přepracovaný předzesilovač Luxmanu, který čerpá z konstrukcí vyšších řad dělěných zesilovačů. K celkovému vynikajícímu výsledku nový předzesilovač jednoznačně prospěl, protože právě předzesilovací část je s železnou pravidelností slabou stránkou většiny integrovaných zesilovačů. Další na první pohled viditelnou změnou byla podstatně robustněji dimenzovaná napájecí část s filtračními kondenzátory o dvojnásobné kapacitě. Samozřejmostí je pak pro Luxman přítomnost léta pilovaného obvodového řešení bez celkové zpětné vazby ODNF, která je zde v nejnovější verzi 4.0.

Nový model se zvukově posunul celkově o pěkný kousek kupředu, a přestože původní L-590AX stále zůstává špičkovým zesilovačem, který není důvod hned tak měnit, tak „MarkII“ nastavuje v této kategorii nová měřítka. Luxman L-590AX MarkII je tonálně vyváženější, živější, energičtější a lidštěji hrající zesilovač než jeho předchůdce a už to samo by mělo stačit. Nový Luxman si ovšem polepšil také v podání prostoru a celkové koherenci projevu. Ani přes své nesporné kvality ovšem Luxman L-590AX MarkII není určen pro posluchače hardrocku nebo metalu, kde se vyplatí vsadit na poněkud jinou kartu (rozuměj třídu AB). Ve všech ostatních žánrech ovšem Luxman exceluje.

Pokud jsem na odcházejícím modelu nějaké ty mušky našel a jsou zmiňovány nejen v předchozí kapitole, ale také v jeho samostatné recenzi, tak v případě zbrusu nového modelu se mi nedostatky hledají opravdu velmi těžce. Vřele doporučuji přesvědčit se o kvalitách tohoto zesilovače na vlastní uši. Garantuji, že to bude velmi příjemně strávený čas a vy budete v té nejlepší společnosti. Luxman je v nejlepší formě.


Plusy+ Excelentní zvuk překračujcí hranice třídy
+ Tonální vyváženost a koherence projevu
+ Špičkové provedení a vybavení
+ Cena vzhledem k vybavení a zvuku


Minusy- Menší výkon daný třídou A (pokud už musím nějaké to minus najít)


Cena v době testování: 229 800 Kč s DPH

Za možnost otestovat Luxman L-590AX MarkII děkujeme NavratilAudio a distributorovi Luxman pro Českou republiku.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek